Zavrieť

Porady

Umorenie straty - nákup auta

Pozdravujem všetkých, potrebujem pomôcť pri probléme s umorením daňovej straty. Preštudoval som si príslušné príspevky a potrebujem si potvrdiť správnosť postupu. 2002 - daňová strata, 2003 - zisk (1.rok umorovania),2004 - zisk (2.rok umorovania),2005 - zisk (3.rok umorovania a povinnosť investovať umorenú sumu), 2006 - možnosť umorenia nad 150 000, 2007 - ako 2006.
Pri investícii do motorového vozidla mi nie je jasné, či musí byť na polícii registrované na firmu (fyzická osoba) alebo môže byť registrované na manžela (výrazný bunus na poistení). Manželia nemajú zrušené BSM a tda všetok majetok spoločný. Ešte možno špekulácia, ale moc sa mi to nepozdáva, bola by možnosť vložiť vlastné vozidlo do firmy pre účely umorenia daňovej straty v zostatkovej hodnote?
Ospravedlňujem sa ak sú moje otázky naivné, ale je to prvý príspevok
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Od 15.12.2005 pre umorovanie straty platí:
    - žiaden rozpočet
    - žiadne investície.
    Pre umorenie platí § 30 + ustanovenia podľa §17 a §29 zákona o dani z príjmov novel. č. 10).
    Manžel môže využívať motorové vozidlo v súvislosti s podnikaním.
    Nemáš naivné otázky.

    J.Martin je offline (nepripojený) J.Martin

    J.Martin
    Takže už neplatí, že ak sa začalo s umorovaním v roku 2003, tak treba postupovať podľa starého zákona o dani z príjmu?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    J.Martin
    Takže už neplatí, že ak sa začalo s umorovaním v roku 2003, tak treba postupovať podľa starého zákona o dani z príjmu?
    Podľa § 30 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ďalej zákon o dani z príjmov) od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto strata vykázaná.

    Podľa § 52 ods. 8 zákona o dani z príjmov ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ak daňovník začína prvýkrát odpočítavať daňovú stratu po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov.

    Podľa tohto ustanovenia od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch zdaňovacích obdobiach bezprostredne predchádzajúcich obdobiu, v ktorom daňovník vykázal po tejto strate kladný základ dane, a to rovnomerne počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach za podmienky, že suma rovnajúca sa odpočítavanej daňovej strate bude preinvestovaná na obstaranie hmotného investičného majetku do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný odpočet pomernej časti daňovej straty. Ak vznikne daňovníkovi ďalšia strata, nemožno ju už od základu dane odpočítať.
    V treťom až piatom roku odpočtu straty sa zníženie základu dane o pomernú časť straty vykoná rovnomerne, najviac však do sumy vykázaného základu dane prevyšujúceho 150 000 Sk.

    Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník vykázal straty v rokoch 2001 a 2002 a v roku 2003 vykázal základ dane na odpočet straty (úhrnu strát za roky 2001 a 2002) sa vzťahuje ešte ustanovenie § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.

    J.Martin je offline (nepripojený) J.Martin

    J.Martin
    Ďakujem, práve z Tvojich predošlých príspevkov som vychádzal pri svojich výpočtoch. Len som si chcel ujasniť, či sa niečo nezmenilo k 15.12.2005, lebo aj p. Mihál vo svojom blogu uvádzal nejaké zmeny v daňových zákonoch k tomuto dátumu.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    No to áno, ale keď už si raz začal umorovať stratu podľa starého zákona, musíš to podľa neho aj dokončiť.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    ŠIESTA ČASŤ
    SPOLOČNÉ, PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA


    (8) Ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré môže daňovník odpočítavať prvýkrát po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, aj keď boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona. Daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa doterajších predpisov.

    J.Martin je offline (nepripojený) J.Martin

    J.Martin
    Ďakujem za pomoc, nevedel by mi ešte niekto odpovedať na druhú časť mojej otázky? Budem veľmi vďačný.

    Pri investícii do motorového vozidla mi nie je jasné, či musí byť na polícii registrované na firmu (fyzická osoba) alebo môže byť registrované na manžela (výrazný bunus na poistení). Manželia nemajú zrušené BSM a teda všetok majetok je spoločný. Ešte možno špekulácia, ale moc sa mi to nepozdáva, bola by možnosť vložiť vlastné vozidlo do firmy pre účely umorenia daňovej straty v zostatkovej hodnote?

    Ľubka31 je offline (nepripojený) Ľubka31

    Ľubka31
    Myslím, že by som "nešpekulovala", pretože obstaranie dlhodobého majetku by správca dane chcel aj zdokladovať, pričom dokladom o obstaraní majetku je faktúra, príp. kúpna zmluva vystavená na fyzickú osobu- podnikateľa s uvedeným IČOm a DIČ. A určite by neobstálo preukázať preinvestovanie vkladom už existujúceho majetku obstaraného napr. v minulom roku do obchodného majetku podnikateľa.

    J.Martin je offline (nepripojený) J.Martin

    J.Martin
    To malo byť len ako "čo keby", jasné že ide o vozidlo, ktoré nie je v majetku firmy, ale vlastné. Viac by ma zaujímalo to, či nemôže byť nové vozidlo zakúpené ako investícia do firmy registrované na polícii na manžela, kvôli bonusu na poistení.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    ked firma vykazala stratu v r. 2004 cca 200tis. tento rok zisk 800tis. aku ciastku straty moze umorit v r. 2005?

    inavana je offline (nepripojený) inavana

    inavana
    Auto nemusi byt kupovane na ICO a DIC staci na fyzicku osobu ak si zivnostnik. Kedykolvek sa mozes rozhodnut, ze vlozis auto do majetku a to tak, ze vystavis kartu HIMa je jedno ci je kupovane na manzela, alebo na teba, ak nemate vysporiadane bezpodielove vlasnictvo.

    Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

    Lentilka
    Keď som mala v roku 2004 stratu 100tis., v roku 2005 sami nebude dať nič z nej umoriť, môžem ju umoriť napr. celú v roku 2006. Nevadí, že ju nebudem umorovať bezprostredne po roku, kedy bola strata vykázaná?

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    Lentilka
    Keď som mala v roku 2004 stratu 100tis., v roku 2005 sami nebude dať nič z nej umoriť, môžem ju umoriť napr. celú v roku 2006. Nevadí, že ju nebudem umorovať bezprostredne po roku, kedy bola strata vykázaná?

    Pozri príspevok č.4.

    Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

    Lentilka
    Rozumiem tomu dobre? Ak nezačnem umorovať stratu z r. 2004 hneď v Daňovom priznaní 2005, už nikdy v budúcnosti s tou stratou v r. 2004 nič nenarobím. Napr. pri zisku v roku 2006, už ju nebudem môcť použiť? Alebo sa bude dať ešte niečo použiť?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Lentilka
    Rozumiem tomu dobre? Ak nezačnem umorovať stratu z r. 2004 hneď v Daňovom priznaní 2005, už nikdy v budúcnosti s tou stratou v r. 2004 nič nenarobím. Napr. pri zisku v roku 2006, už ju nebudem môcť použiť? Alebo sa bude dať ešte niečo použiť?
    nepochopila si správne - vybrala si správny §? Pre istotu citujem z príspevku 4, ktorý Ti bol odporúčaný

    .... Podľa § 30 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ďalej zákon o dani z príjmov) od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto strata vykázaná.
    ......

    čiže stratu za rok 2004 nepoužiješ na umorenie v roku 2005, lebo zrejme aj v roku 2005 vykazuješ stratu, alebo príliš malý zisk.
    V roku 2006 môžeš sčítať stratu za rok 2004 a 2005 (ak existuje) A ODPOCITAT OD ZAKLADU DANE 2006. a TO VOLITEľNE BUD CELú ALEBO ľUBOVOľNú čASť & podľa vlastného uváženia. Čo neumoríš, môžeš použiť aj v roku 2007, 2008,2005, potom už nie.

    Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

    Lentilka
    Aha. Tých 5 bezprostredne nasledujúcich rokov po vykázaní straty znamená, že stratu z roku 2004 môžem umoriť v rokoch 2005-2009, kedy mi výde zisk. Vďaka

    makoska je offline (nepripojený) makoska

    makoska
    Mam takuto otazku....zivnostnik vykazal stratu...ktoru neskor umoroval...a potom kvoli preinvestovaniu v roku 2004 kupili auto...teraz v roku 2006 by ho chceli predat...aj ked nie je uplne odpisane...mozu ho predat? kedy? aky paragraf?

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    Ahojte, narazila som na problém ohľadom umorovania straty. SZČO účtujúci v jednoduchom účtovníctve vykázal stratu v roku 2003, aj v roku 2004. / Podniká už asi 13 rokov a tie predchádzajúce straty si už umoril /. Ide mi o roky 2003, 2004. V roku 2005 vykáže zisk, má teda podľa par. 30 nárok na odpočet straty. Daňová strata za rok 2003 bola 520000 tis. Sk, ale za tento rok má teraz daňovú kontrolu a tá mu neuznala niektoré faktúry, že vraj dodávateľsky subjekt je nespoľahlivý a má si to dodaniť. Ak budem mať do termínu vypracovania daň. priznania rozhodnutie z DÚ mám tu vykázanú stratu z r. 2003 ponížiť o tie neuznané fa a umoriť ju len v tej menšej výške? Ak rozhodnutie nebudem mať, a nebudem mať tú čiastku ponížim to umorenie až v ďalšom roku?
    Dík Dana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.