Zavrieť

Porady

Prechod zo živnosti na s.r.o.

Keď mám založenú živnosť a chcem prejsť na s.r.o., ako FO nemám žiadny majetok, iba pár eur v pokladni. Sú dva spôsoby prejsť transformovaním zo živnosti na s.r.o. alebo zrušiť živnosť a založiť s.r.o., preto by som sa chcela poradiť čo je omnoho lepšie a výhodnejšie.
Usporiadat
sroservis sroservis

sroservis je offline (nepripojený) sroservis

Dobrý deň,

asi Vás trošku sklamem, ale podľa mojich vedomostí fyzická osoba - podnikateľ sa nemôže transformovať na právnickú osobu (napr. s.r.o.). Obchodný zákonník pozná len premenu (transformáciu právnickej osoby na inú právnickú osobu, napr. sro na a.s).

To je len taký zvrat, že prešiel som zo živnosti na s.r.o. , ale v skutočnosti to znamená zrušenie živnostenského oprávnenia (ak už nechcete zároveň podnikať na živnosť) a založenie a registráciu nového právneho subjektu s.r.o. (v ktorej môžete byť jedinými spoločníkom aj konateľom).

Vaša nová s.r.o. bude mať úplne nové IČO, DIČ a prípadne (ak ju zaregistrujete) a nové IČO pre DPH. Tiež jej musíte vybaviť nový živnostenský list.

Ak uvádzate, že ako podnikateľka (živnostníčka) nemáte väčší majetok, zrejme ani neprichádza do úvahy nepeňažný vklad do základného imania s.r.o. (ktorým by ste mohli majetok zo živnosti previesť na s.r.o.).

Na našej stránke je viac informácii o s.r.o., ako aj porovnanie podnikania na živnosť a s.r.o.

Všetko dobré.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Dobrý deň, potrebujem poradiť. SZČO stavia budovu, ktorú chcela využívať na podnikateľské účely. Rozhodla sa ale zrušiť živnosť a založiť s.r.o., bude platcom DPH, akým spôsobom tam presunúť majetok? Ja si myslím, že je lepšie budovu dokončiť a potom ju odpredať, s tým že si SZČO neuplatní odpisy. Dalo by sa to urobiť aj pred dokončením budovy, a akým spôsobom? Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak ide o DPH, je možné predať aj rozostavanú budovu podľa znal.posudku do sro a sro-platiteľ DPH stavbu dokončí, odpočíta si DPH. Budovu bude mať v majetku a bude odpisovať.
1 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

KEJKA Pozri príspevok
ak ide o DPH, je možné predať aj rozostavanú budovu podľa znal.posudku do sro a sro-platiteľ DPH stavbu dokončí, odpočíta si DPH. Budovu bude mať v majetku a bude odpisovať.
Ďakujem Kejka za rýchle info a nebude problém s tým, že je to vlastne tá istá osoba, lebo s.r.o. bude jednoosobová? SZČO predá budovu a keďže je platca DPH vyjde mu vysoká daňová povinnosť a v s.r.o. zase vysoký NO, v konečnom dôsledku sa to vyrovná, lebo sumy budú rovnaké, len či DÚ v prípade kontroly nebude vidieť nejaký problém?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, problém nebude, ale ide o majetok vysokej hodnoty, bude treba znalecký posudok.
1 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Ešte raz ďakujem.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ahojte, chcem sa opýtať ako je to aktuálne s predajom majetku a zásob SZČO do s.r.o. (kde je jediným konateľom a spoločníkom tá istá osoba - pokladá sa za spriaznenú osobu). Aj SZČO aj s.r.o sú plátcovia DPH, s.r.o. je už 1 rok činná.
Ak som to dobre pochopila nemusím odvádzať DPH z trhovej ceny, nakoľko nespĺňam všetky podmienky § 22, ods. 8 a 9 zákona o DPH (obidve strany sú platiteľmi DPH a je tu právo na odpočet dane v plnom rozsahu) - môžem predať zásoby - za skladovú cenu (prípadne môžem si určiť aj nižšiu cenu?) a majetok za zostatkovú účtovnú cenu. Správne som to pochopila? Nemám náhodou povinnosť riešiť nejaké pripočitateľné položky, nakoľko sa predávalo spriaznenej osobe - čo sa týka Dani z príjmov?
Prosím o vyjadrenie niekoho, kto to už riešil. Vopred Ďakujem
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať ako je to aktuálne s predajom majetku a zásob SZČO do s.r.o. (kde je jediným konateľom a spoločníkom tá istá osoba - pokladá sa za spriaznenú osobu). Aj SZČO aj s.r.o sú plátcovia DPH, s.r.o. je už 1 rok činná.
Ak som to dobre pochopila nemusím odvádzať DPH z trhovej ceny, nakoľko nespĺňam všetky podmienky § 22, ods. 8 a 9 zákona o DPH (obidve strany sú platiteľmi DPH a je tu právo na odpočet dane v plnom rozsahu) - môžem predať zásoby - za skladovú cenu (prípadne môžem si určiť aj nižšiu cenu?) a majetok za zostatkovú účtovnú cenu. Správne som to pochopila? Nemám náhodou povinnosť riešiť nejaké pripočitateľné položky, nakoľko sa predávalo spriaznenej osobe - čo sa týka Dani z príjmov?
Prosím o vyjadrenie niekoho, kto to už riešil. Vopred Ďakujem
Skúsim trošku posunúť ...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím o radu, riešim problém zrušenia živnosti a založenia s.r.o. tou istou osobou, zo živnosti sú skladové zásoby v predajni, je možné to predať za pár EUR? Ďalej, SZČO rieši túto zmenu z dôvodu toho, že od 31.5.2012 nastupuje na materskú, odvody si platila ako SZČO minimálne, predpokladám, že ak by zrušila živnosť napr. k 1.3.2012 a tým dňom by aj založila s.r.o., predala by tovar a zamestnala by sa vo vlastnej s.r.o. s platom okolo 800,- € hrubá mzda, je možné, že by sa jej počítala materská aj zo živnosti, ktorú by zrušila, lebo inak by nedodržala tých 270 dní a 90 dní pred nástupom na materskú by sa zamestnala vo vlastnej firme, či je predpoklad, že by získala materskú okolo 700,-€ ?
Možno uvažujem nesprávne, ale ak je tá možnosť zrušiť vlastnú živnosť a zamestnať sa v inej firme, potom by mohla byť aj možnosť, že sa zamestná vo vlastnej s.r.o.
Budem veľmi vďačná, ak mi niekto v tomto fundovane poradí. A zároveň vyjadrujem vďaku VeronikeSad, Janke Motyčkovej za poskytnutú pomoc, no problém nie je kompletne vyriešený.
Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil ondrejvla : 09.01.12 at 17:07 Dôvod: dplnenie
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

aj ja by som sa pripojila k ondrejvle, mám podobný problém, resp.situácia, szčo sa ruší a zakladá si sro, majetok nemá, ale čo zásoby? ďakujem za odpoveď
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o radu, riešim problém zrušenia živnosti a založenia s.r.o. tou istou osobou, zo živnosti sú skladové zásoby v predajni, je možné to predať za pár EUR? Ďalej, SZČO rieši túto zmenu z dôvodu toho, že od 31.5.2012 nastupuje na materskú, odvody si platila ako SZČO minimálne, predpokladám, že ak by zrušila živnosť napr. k 1.3.2012 a tým dňom by aj založila s.r.o., predala by tovar a zamestnala by sa vo vlastnej s.r.o. s platom okolo 800,- € hrubá mzda, je možné, že by sa jej počítala materská aj zo živnosti, ktorú by zrušila, lebo inak by nedodržala tých 270 dní a 90 dní pred nástupom na materskú by sa zamestnala vo vlastnej firme, či je predpoklad, že by získala materskú okolo 700,-€ ?
Možno uvažujem nesprávne, ale ak je tá možnosť zrušiť vlastnú živnosť a zamestnať sa v inej firme, potom by mohla byť aj možnosť, že sa zamestná vo vlastnej s.r.o.
Budem veľmi vďačná, ak mi niekto v tomto fundovane poradí. A zároveň vyjadrujem vďaku VeronikeSad, Janke Motyčkovej za poskytnutú pomoc, no problém nie je kompletne vyriešený.
Ďakujem veľmi pekne.
Ako SZČO má splnených 270 dní, aj ked bude živnosť zrušená, doba poistenia sa počíta - teda vymeriavací základ 2011 pre MD-nástup2012.
Ak bude pred nástupom na MD zamestnaná v inom PP-vo svojej sro /na tom nezáleží, či patrí jej, alebo je to nejaká iná firma/, tak neviem, či jej to pomôže, kedže zamestnanie bude v r.2012,nie v r.2011.
A rozhodujúce obdobie je rok 2011. Podľa mňa - keby tú zmenu urobila ešte v r.2011. tak by jej zámer vyšiel.
Ale v tejto problematike sa nevyznám, už dlhšie ju nesledujem aktívne, prebrala to moja dcéra, ale tá zasa sem neprispieva.
Myslím, že by sa mohli ozvať fundovanejšie poraďačky. Reagujem len kvôli ss-ke.
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Kejka ďakujem.
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

poprosila by som, neviete niekto poradiť ohľadom tých zásob, čo som sa pýtala vyššie? ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o radu, riešim problém zrušenia živnosti a založenia s.r.o. tou istou osobou, zo živnosti sú skladové zásoby v predajni, je možné to predať za pár EUR? Ďalej, SZČO rieši túto zmenu z dôvodu toho, že od 31.5.2012 nastupuje na materskú, odvody si platila ako SZČO minimálne, predpokladám, že ak by zrušila živnosť napr. k 1.3.2012 a tým dňom by aj založila s.r.o., predala by tovar a zamestnala by sa vo vlastnej s.r.o. s platom okolo 800,- € hrubá mzda, je možné, že by sa jej počítala materská aj zo živnosti, ktorú by zrušila, lebo inak by nedodržala tých 270 dní a 90 dní pred nástupom na materskú by sa zamestnala vo vlastnej firme, či je predpoklad, že by získala materskú okolo 700,-€ ?
Možno uvažujem nesprávne, ale ak je tá možnosť zrušiť vlastnú živnosť a zamestnať sa v inej firme, potom by mohla byť aj možnosť, že sa zamestná vo vlastnej s.r.o.
Budem veľmi vďačná, ak mi niekto v tomto fundovane poradí. A zároveň vyjadrujem vďaku VeronikeSad, Janke Motyčkovej za poskytnutú pomoc, no problém nie je kompletne vyriešený.
Ďakujem veľmi pekne.
Ak zruší živnosť 29.2. a od 1.3. sa zamestná, tak nebude mať nárok na materské ako szčo, ale bude mať nárok na materské ako zamestnanec. (Vznik poistenia zamestnanca ruší ochrannú lehotu szčo.) Pred nástupom na MD by malo uplynúť 90 dní, aby sa jej počítal VZ zo zamestnania, inak by dostala iba minimálnu materskú.
Ak zruší živnosť 1.3. a od 1.3. sa zamestná (jeden deň súbeh), bude mať nárok na materské zo szčo ale nebude mať nárok na materské zo zamestnania. Lebo jej plynie ochranná lehota zo zaniknutého poistenia szčo. Ale zo zamestnania nesplní podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch (lebo szčo sa jej v tomto prípade do toho nezapočita, lebo z neho žiada dávku).
Ak by rušila živnosť k 29.2., treba si dať pozor, aby 29.2. už mala zrušené DIČ! S.r.o. môže založiť aj skôr, napr. od 1.2., aby stihla previesť (predať) majetok. Zamestnať sa tam potom môže po zrušení DIČ, najneskôr toho 1.3.. Ak chce mať maximálnu materskú, musí si dať ale príjem 1153,50. Lebo zo szčo jej nárok nevznikne.

Pokiaľ ide o predaj majetku - predaj pod cenu by podľa mňa mohol byť problém, lebo ide o spriaznené firmy a daňováci by to mohli dodaniť. Ale bližšie povedia odborníci na dane a na účtovníctvo.
3 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Katarína, mne priateľka poslala toto:
Zákon v súčasnosti nelimituje zahrnutie obstarávacej ceny do daňových výdavkov pri predaji zásob do výšky predajnej ceny. V súvislosti so stanovením kúpnej ceny, vzhľadom na to, že ku kúpe v takomto prípade dochádza medzi tuzemskými závislými osobami (predávajúca fyzická osoba je zároveň spoločníkom kupujúcej právnickej osoby), možno poznamenať, že zo súčasného ZDP nevyplýva povinnosť, aby kúpna cena bola stanovená v takej výške, akú by bolo možné predpokladať pri predaji voči nezávislej osobe. Súčasné znenie zákona o dani z príjmov neobsahuje ustanovenie, aby súčasťou základu dane tuzemských závislých osôb bol aj rozdiel v cenách, ak tieto ceny nezohľadňujú vynaložené náklady a primeraný zisk, ktorý by inak zohľadňovali vo vzťahu k nezávislým osobám.

Transformácia fyzickej osoby na s.r.o.
2009\Poradca 2009\Poradca č. 10\Poradenstvo\Právo a podnikateľ\Transformácia fyzickej osoby na s.r.o.


KatarinaNR Pozri príspevok
poprosila by som, neviete niekto poradiť ohľadom tých zásob, čo som sa pýtala vyššie? ďakujem
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Janka, priateľka bola dnes na SP za známou a tam jej povedali, že ak sa zamestná a bude mať aj živnosť, bude sa jej materská počítať ako zamestnancovi a teda má nárok aj na rodičovský príspevok, keďže jej zamestnankyňa bude naďalej pracovať u nej v predajni, ktorú má ako SZČO. Tak teraz fakt neviem, či jej správne poradili, ale tvrdia, že bude mať nárok na vyššiu materskú...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak sa zamestná a bude mať súčasne aj živnosť, - materské aj zo zamestnania by sa jej počítalo, ak by mala nejaké ukončené poistenie v minulosti. To, že jej zamestnankyňa by pracovala vo firme je v podstate irelevantné - samozrejme ona by činnosť zamestnanca vykonávať nemohla ak by poberala materské ako zamestnanec.
"A teda má nárok aj na rodičovský príspevok" - tomuto vôbec nerozumiem, rodičovský príspevok popri materskej - to určite nie.
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak sa zamestná a bude mať súčasne aj živnosť, - materské aj zo zamestnania by sa jej počítalo, ak by mala nejaké ukončené poistenie v minulosti. To, že jej zamestnankyňa by pracovala vo firme je v podstate irelevantné - samozrejme ona by činnosť zamestnanca vykonávať nemohla ak by poberala materské ako zamestnanec.
"A teda má nárok aj na rodičovský príspevok" - tomuto vôbec nerozumiem, rodičovský príspevok popri materskej - to určite nie.
Janka, nemala ukončené poistenie v minulosti, teraz sa chce zamestnať a na SP jej povedali, že bude mať materskú ako zamestnanec, teda vyššiu. Ten rodičovský príspevok som myslela po ukončení materskej, lebo taktiež jej povedali, že bude mať nárok na RP ako zamestnanec, teda nie zo živnosti, ale zo zamestnania.
Tak ja som už z toho jeleň, mám pocit, že jej známa na SP nevie, čo je dané...
Ďakujem Ti za odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

RP nie je viazaný na zamestnanie, szčo. RP je štátna dávka, podmienkou vyplácania RP, je že nepoberá materské. Po ukončení materskej nárok na RP bude mať ako osoba (nezávisle na zamestnaní alebo szčo).
Ak si ponechá živnosť a zamestná sa, materské zo zamestnania jej nepriznajú - nespĺňa podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch - do 270 dní sa započíta zamestnanie, z ktorého žiada materské a ukončené poistenia v posledných dvoch rokoch. Ale keď mi neverí, nech to skúsi ....
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
KatarinaNR Pozri príspevok
poprosila by som, neviete niekto poradiť ohľadom tých zásob, čo som sa pýtala vyššie? ďakujem

Čo sa zásob týka, môj názor je nasledovný :
Inventúra a následný predaj za nákupnú cenu ( neviem či je platiteľ DPH - podľa toho bude cena.) na základe inventúrneho súpisu. A je jedno či to predávam sebe ako s.r.o., prípadne inej nezainteresovanej osobe.

môj postup uskutočnený v podobnej situácii bol nasledovný :

Inventúra , tovar som zdanila, ( v sume podľa inventúry) nakoľko bola ukončená živnosť a nedošlo k jeho odpredaju . Našťastie išlo o tovar, ktorý sa nekazí a je navyše aj pekný dokonca nepodlieha ani vrtochom módy.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať