Zavrieť

Porady

Príspevok na dochádzku za prácou u SZČO - je možný?

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či ako SZČO mám nárok na príspevok na dochádzku za prácou poskytovanú UPSVaR-om.

V októbri 2010 som si otvorila živnosť, na čo som si vybavila aj príspevok de minimis poskytovaný UPSVaR-om.
Nakoľko v našom regióne nemám dostatok zákaziek, prevažnú časť svojej práce vykonávam v inom regióne - pre firmu, na živnosť. (Napriek tomu, že živnosť prevádzkujem v mieste trvalého bydliska, kvôli práci mám prechodný pobyt v inom krajskom meste.)

Mám nárok na príspevok na dochádzku za prácou a ak áno, aké dokumenty k tomu potrebujem? Paragraf 53 zákona som si už prečítala, napriek tomu z neho nie som múdrejšia, dnes ma odpálkoval ujo na úrade, že mňa sa to netýka napriek tomu, že viem o ľuďoch, ktorí to vybavili.
Prosím o radu, vopred vám ďakujem ;-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Dobrý deň.
    Nárok na príspevok na dochádzku za prácou má aj úchádzač ktorý začne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, ale poskytuje sa na dochádku z miesta trvalého alebo prechodného pobytu do miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. A keďže vaše miesto podnikania je totožné s miestom podnikania nárok na tento príspevok nemáte.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    § 53
    Príspevok na dochádzku za prácou

    (1) Príspevok na dochádzku za prácou (ďalej len "príspevok na dochádzku") poskytuje úrad mesačne na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu zamestnanca do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve a späť alebo na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu občana do miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti a späť. Príspevok na dochádzku sa poskytuje občanovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, ak bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu podľa § 36 ods. 1 písm. a) alebo b) a ak o tento príspevok požiada písomne. O príspevok na dochádzku môže občan požiadať najneskôr do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnania alebo od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

    Na zaklade par. 53 zakona c. 4/2004 sa teda prispevok poskytuje zamestnancom, ktorych definuje par. c. 4 tohto zakona a teda
    § 4
    Zamestnanec

    (1) Zamestnanec na účely tohto zákona je fyzická osoba v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.
    Nakolko nie si zamestnanec, ale SZCO, na tento prispevok ti narok nevznika.
    Ako je teda mozne, ze znama si tento prispevok vybavila aj ked je SZCO? Ved aj v poslednej vete daneho paragrafu /ktory, ako som uviedla, som uz precitala niekolkokrat/ sa uvadza, ze: O príspevok na dochádzku môže občan požiadať najneskôr do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnania alebo od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti....

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    J-a-n-k-a Pozri príspevok
    Ako je teda mozne, ze znama si tento prispevok vybavila aj ked je SZCO? Ved aj v poslednej vete daneho paragrafu /ktory, ako som uviedla, som uz precitala niekolkokrat/ sa uvadza, ze: O príspevok na dochádzku môže občan požiadať najneskôr do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnania alebo od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti....
    Asi bude najmudrejsie zajst na urad, ktory takyto prispevok poskytuje, tam ti najlepsie poradia - prispevok ti daju alebo tvoju ziadost zamietnu. Ta posledna veta je naozaj zaujimava.

    s.r.o. je offline (nepripojený) s.r.o.

    s.r.o.
    je možný tento príspevok od upsvar brať v tvojom prípade ale najsamprv si musíš podať žiadosť oň na príslušnom upsvar samozrejme ak ti schvália myslím si že v tom by nemal byť problém

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    je to mozne na zaklade toho, ze

    § 53
    ...Príspevok na dochádzku sa poskytuje občanovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, ak bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu podľa § 36 ods. 1 písm. a) alebo b) a ak o tento príspevok požiada písomne...
    a nasledne § 36
    § 53
    (1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
    a) nástupu do zamestnania,
    b) začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
    v podstate si teda zakon odporuje sam sebe si, no teoreticky je mozne podla tohoto ziskat prispevok na dochadzku za pracou.
    Treba to skusit, nabuduce precitat vsetky odkazy v zakone a budeme mudrejsi, tiez som to mohol pozriet rovno.

    Teda laicky povedane, prispevok sa na jednej strane poskytuje zamestnancom, co je je fyzická osoba v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Na strane druhej sa poskytuje obcanovi, ak bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu nastupu do zamestnania alebo zacatia podnikania.

    Ocividne, je len na danom urade prace, ako sa rozhodne. Treba to kazdopadne skusit.

    Príspevok na dochádzku za prácou u SZČO - je možný?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.