Zavrieť

Porady

Maximálny a minimálny vymeriavací základ pre odvody do zdravotnej poisťovne

Dobrý deň všetkým,

môžete mi, prosím niekto poradiť s nasledovným problémom:
Upravuje sa maximálny a minimálny vymeriavací základ pre odvody zdravotného poistenia alikvótne podľa počtu kalendárnych dní za ktoré
je zamestnanec poistený, t.j. keď nie je vylúčený zo zdravotného poistenia ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Maximálny VZ sa neupravuje. Minimálny VZ pre ZP je minimálna mzda - tá sa vypočítava podľa odpracovaného času (nie kalendárnych dní), pričom pre tento účel sa za odpracovaný čas považuje aj čas neplateného voľna, ktoré zamestnávateľ poskytol zamestnancovi.

    TMarek je offline (nepripojený) TMarek

    TMarek
    Zadal som túto otázku preto, lebo v Dôvere mi povedali, že sa maximálny VZ upravuje a v Apolle zasa, že sa neupravuje. V zákone to nie je explicitne uvedené, ale to nie je ani v prípade sociálneho poistenia a tam sa maximálny VZ upravuje podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zákone o SP je stanovený mesačný maximálny VZ, ale v §140 sú doby za ktoré sa poistné neplatí, takže za tieto doby sa mesačný VZ kráti. Aj keď tu by sa dalo polemizovať, či to znamená, že sa má maximálny VZ krátiť, ale asi s výsledkom 50:50.

    Zákon o ZP hovorí o maximálnom mesačnom VZ, ale nikde nehovorí, že poistenec neplatí po dobu PN alebo neplateného voľna. Takže tu podľa mňa nie je vôbec dôvod uvažovať o tom, či maximálny VZ krátiť.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Maximálny mesačný VZ pri platení preddavkov na zdravotné poistenie je za každých okolností v roku 2005 suma 43095 Sk, maximálny ročný VZ pri výpočte poistného za rok 2005 v ročnom zúčtovaní je za každých okolností suma 517140 Sk.

    Minimálny mesačný VZ pri platení preddavkov na zdravotné poistenie sa alivótne kráti podľa počtu kalendárnych dní v prípade SZČO alebo samoplatiteľa, ktorá začne/skončí podnikanie (alebo "samoplatenie") v priebehu mesiaca a v prípade SZČO (alebo samoplatiteľa), ktorá/ý poberá nemocenské, materské alebo ako nemocensky poistená/ý ošetruje blízku osobu.

    Minimálny mesačný VZ pri platení preddavkov na zdravotné poistenie sa alivótne kráti podľa počtu pracovných dní v prípade zamestnanca, ktorý nastúpi/vystúpi v priebehu mesiaca, poberá náhradu príjmu pri PN, nemocenské, materské alebo ošetruje blízku osobu.

    Sezuzka je offline (nepripojený) Sezuzka

    Sezuzka
    Ja by som sa chcela spýtať ako sa počíta minimálny vym. základ do ZP za rok 2010. V mzdovom programe nám ho vypočíta len za odprac. dni. Nepočíta tam ani tie dni, keď zamestnanec čerpe riadnu dovolenku, pracovné voľno s náhradou mzdy.
    Ďakujem

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Minimálny základ pre ZP v r. 2010 je konkrétna mimimálna mzda daného zamestnanca. Keďže počas dovolenky a pod. sa minimálna mzda kráti, mzdový program počíta minimum v súlade so zákonom.

    Maximálny a minimálny vymeriavací základ pre odvody do zdravotnej poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.