Zavrieť

Porady

Zrušenie vecného bremena

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - priateľ dostal prostredníctvom darovacej zmluvy od svojich rodičov byt, kde je zahrnuté aj vecné bremeno spočívané v doživotnom užívaní bytu.
Po pár mesiacoch začali byť svokrovci neprispôsobiví a nepríjemní, všetko nám robia naschvál.
Chcem sa preto opýtať, či je možné zrušiť vecné bremeno aj inak ako dohodou, nakoľko s dohodou o zrušení vecného bremena by svokrovci určite nesúhlasili.
A ešte jednu otázočku - ja niesom spoluvlastníkom bytu, ale som spoludlžník na úvere, ktorý sme si s priateľom zobrali na prerobenie bytu a mesačne na byt riadne prispievam, keďže máme s priateľom spoločný účet a všetky platby za byt a pôžičku idú z neho. V byte mám už pár mesiacov aj trvalý pobyt.
V prípade problému mám nejaké právo na spomínaný byt? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    dušana1 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - priateľ dostal prostredníctvom darovacej zmluvy od svojich rodičov byt, kde je zahrnuté aj vecné bremeno spočívané v doživotnom užívaní bytu.
    Po pár mesiacoch začali byť svokrovci neprispôsobiví a nepríjemní, všetko nám robia naschvál.
    Chcem sa preto opýtať, či je možné zrušiť vecné bremeno aj inak ako dohodou, nakoľko s dohodou o zrušení vecného bremena by svokrovci určite nesúhlasili.
    A ešte jednu otázočku - ja niesom spoluvlastníkom bytu, ale som spoludlžník na úvere, ktorý sme si s priateľom zobrali na prerobenie bytu a mesačne na byt riadne prispievam, keďže máme s priateľom spoločný účet a všetky platby za byt a pôžičku idú z neho. V byte mám už pár mesiacov aj trvalý pobyt.
    V prípade problému mám nejaké právo na spomínaný byt? Ďakujem.
    O zániku vených bremien hovorí § 151n občianskeho zákonníka. Vášho prípadu by sa mohol týkať ods. 3.
    (3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.

    Súd by najskôr posudzoval, či nastala zmena pomerov: povedzme, že nastala tým, že byt zhodnocujete a rodičia sa inak správajú.
    Ako táto zmena ovplyvnila spôsob výkonu práva? To tu nemáme vysvetlené - bývate tam spolu a spolužitie je neznesiteľné?
    Ďalšia otázka je, aká ujma vznikne oprávnenému po zrušení vecného bremena. Majú rodičia kde bývať? Ak by ste ich len tak vysťahovali, môžu žiadať dar späť. Nemôžete byt nechať rodičom kým žijú a vy ho budete mať len vo vlastníctve? Uhrádzať náklady musí oprávnený z bremena, teda rodičia. Vy by ste byt fakticky užívali tak, ako keby ste ho zdedili.

    Pri osobnostných bremenách súd zvyčajne rieši situáciu peňažným plnením. Mohli by ste byť zaviazaní jednorazovou peňažnou náhradou, opakujúcim sa plnením (napr. platením im nájomného inde), alebo naturálnou náhradou (kúpiť im iný byt).

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Anik, zdenka131, terezamaria, Danielle369, arizona, Anja111, luja5, aksas2
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nie ste manželia, pripievaš na priateľov osobný majetok. Ak ti neprevedie nejaký podiel na byte ako spoluvlastníkovi, môžeš to brať ako pôžičku na zhodnotenie bytu. Pre každý prípad si odkladaj doklady. Ostatné spoločné úhrady vyplývajú z vášho spoločného hospodárenia, nedelia sa.

    Ale to vydržanie vám neprejde, tak sa vecné bremeno neruší. Ak s vami rodičia nebývajú, zrušenie bremena by bolo jednoduchšie. Nejakú náhradu im predsa môžete za byt dať.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    terezamaria, arizona, Lubaba, 2009, dušana1, luja5, Anik
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    dušana1 Pozri príspevok
    Spoluvlastnícky podiel mi môže previesť aj bez súhlasu svokrovcov?
    Úver má súvislosť s bytom - je to úver čerpaný z môjho stavebného sporenia.
    Keď sa staneme manželmi, aká časť jeho majetku mi prináleží?
    Môže ti previesť podiel bez súhlasu rodičov, lebo byt je jeho. Ale aj ty budeš povinná strpieť vecné bremeno.

    Ak ti neprevedie podiel, manželstvom sa spoluvlastníčkou nestaneš. Potom ale sa ďalšie výdavky na investície budú považovať za spoločné výdavky na jeho osobný majetok a budú sa dať uplatniť pri prípadnom vyporiadaní BSM (§ 150 obč.z.).
    Naposledy upravil Mária27 : 25.01.11 at 08:19

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Mária27 Pozri príspevok
    Nie ste manželia, pripievaš na priateľov osobný majetok. Ak ti neprevedie nejaký podiel na byte ako spoluvlastníkovi, môžeš to brať ako pôžičku na zhodnotenie bytu. Pre každý prípad si odkladaj doklady. Ostatné spoločné úhrady vyplývajú z vášho spoločného hospodárenia, nedelia sa...
    Veľmi dobrá rada od Márie27 "pre každý prípad si odkladaj doklady". Ja Ti k tomu ešte odporúčam, aby si svoj príspevok na mesačné splátky úveru na zhodnotenie bytu (ak ste sa tak dohodli a prispievaš aj Ty) poukazovala na účet priateľa (či už poštovou poukážkou alebo cez Internet Banking) s poznámkou, že ide o Tvoj podiel na splátke úveru. Oddeľ si tento výdavok od svojho príspevku na výdavky za bežné užívanie bytu.
    K niektorým ďalším Tvojim otázkam:
    V prípade problému nemáš právo na spomínaný byt, keďže nie si spoluvlastníčka bytu. Trvalý pobyt má len evidenčný charakter a nijako nesúvisí s právom na byt. Pokiaľ ide o bežné výdavky spojené s užívaním bytu (voda, elektrina, plyn, bežná údržba ....), tam sa nič nedá "vymyslieť", tak či tak, kdekoľvek by si bývala, by si musela platiť, nehovoriac o zrejme neporovnateľne vyššej úhrade za nájomné, ak by si musela bývať v podnájme alebo v prenajatom byte.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    dušana1 Pozri príspevok
    Ano, je v poriadku, ze si darovany byt zabezpecili dozivotnym uzivacim pravom, ale druha vec je lozit nam do sukromia a robit prieky.....
    Uz fakt nevieme, co mame robit.... V byte su vrazene peniaze, sice sme si dali byt ohodnotit, ked bol v povodnom stave (po darovani), ale aj keby im teraz dar vratil a ziadali by sme si spät peniaze, ktore sme tam vrazili, aj tak nic nedostaneme....
    Neboj sa, nie je to také jednoduché vyžiadať dar späť. Môžete to odmietnuť urobiť a súd bude posudzovať, či ste voči nim urobili niečo až také hrozné, že by sa to dalo kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov.

    § 630 obč.z.


    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    dušana1 Pozri príspevok
    ..... Nechať byt v ich užívaní, aj to by bolo riešenie, ak je to teda naozaj tak, že náklady musí znášať oprávnený z bremena....
    Pre upresnenie a doplnenie: Podľa ust. § 151n ods. 3 Obč. zákonníka pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.

    tacasina je offline (nepripojený) tacasina

    tacasina
    Mária27 Pozri príspevok
    Nie ste manželia, pripievaš na priateľov osobný majetok. Ak ti neprevedie nejaký podiel na byte ako spoluvlastníkovi, môžeš to brať ako pôžičku na zhodnotenie bytu. Pre každý prípad si odkladaj doklady. Ostatné spoločné úhrady vyplývajú z vášho spoločného hospodárenia, nedelia sa.

    Ale to vydržanie vám neprejde, tak sa vecné bremeno neruší. Ak s vami rodičia nebývajú, zrušenie bremena by bolo jednoduchšie. Nejakú náhradu im predsa môžete za byt dať.

    Nuž z vlastnej skúsenosti doplním toto:
    Moja dcéra bývala s priateľom v byte, ktorý mal len on vo vlastníctve 12 rokov....celý byt prerobili zo spoločných peňazí, nakoľko tiež mali 1 kasu a po rozchode odišla s prepáčením za výraz.... z holým zadkom.....a nič si nepomohla, nakoľko jej priateľ má sestru advokátku a vyrúbala ho z toho...neviem presne podrobnosti, nakoľko dcéra o tom nikdy nechcela rozprávať, ale nevysúdila nič.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    dušana1 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - priateľ dostal prostredníctvom darovacej zmluvy od svojich rodičov byt, kde je zahrnuté aj vecné bremeno spočívané v doživotnom užívaní bytu.
    Po pár mesiacoch začali byť svokrovci neprispôsobiví a nepríjemní, všetko nám robia naschvál.
    Chcem sa preto opýtať, či je možné zrušiť vecné bremeno aj inak ako dohodou, nakoľko s dohodou o zrušení vecného bremena by svokrovci určite nesúhlasili.
    A ešte jednu otázočku - ja niesom spoluvlastníkom bytu, ale som spoludlžník na úvere, ktorý sme si s priateľom zobrali na prerobenie bytu a mesačne na byt riadne prispievam, keďže máme s priateľom spoločný účet a všetky platby za byt a pôžičku idú z neho. V byte mám už pár mesiacov aj trvalý pobyt.
    V prípade problému mám nejaké právo na spomínaný byt? Ďakujem.
    Hej ...dá sa ...ale úmrtné listy musíš doniesť ... katastrálnemu úradu , inakšie riešenie neexistuje ...............................niekto sa rehotať bude , ale je to fakt ...

    K zvyšnému ...mi nepovedzte , že so svokrovcami bývate , love do toho vrážate ....a ďalej radšej mlčím , nie je moja vec ...

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    nie, ziadne pravo (okrem prava uzivat byt s osobou blizkou - priatel) k bytu nie je zalozene (trvaly pobyt ma len evidencny charakter), spoludlznik - uver nema nic spolocne s bytom...
    kym nie ste manzelia, tak neprichadza do uvahy ani dedenie (pokial by nebol zriadeny zavet)... keby ten byt nadobudol priatel od rodicov pocas trvania manzelstva, tak mohol byt v bezpodielovom spoluvlastnictve...

    ja budem v podobnej situacii (budem byvat v byte s priatelkov, ktori vlastnia jej rodicia), tak to riesim tak, ze vsetky platby tykajuce sa rekonstrukcie hradi ona a jej rodicia, ja kupujem nabytok a budem platit akoby najomne, pre istotu, nebudem investovat do bytu ktory mi nepatri a ani patrit nebude...

    dušana1 je offline (nepripojený) dušana1

    dušana1
    Oni byt užívajú len občas, majú vo vlastníctve ešte dom. Ale keď prídu, zakaždým sú problémy.
    Nechať byt v ich užívaní, aj to by bolo riešenie, ak je to teda naozaj tak, že náklady musí znášať oprávnený z bremena.
    A riešiť to peňažným plnením sa mi zdá byť nefér, keďže byt odkupoval priateľ, ktorý okrem toho už 12 rokov platí mesačné platby spojené s užívaním bytu bytovému družstvu. Prerobili sme ho tiež mi, svokrovci tam nedali ani cent.
    Vyzerá to tak, že už budeme musieť len vydržať.... Aj keď tie úmrtné listy sú lákavé
    Ďakujem za rady....
    A kto mi odpovie na druhú otázku????
    A ešte jednu otázočku - ja niesom spoluvlastníkom bytu, ale som spoludlžník na úvere, ktorý sme si s priateľom zobrali na prerobenie bytu a mesačne na byt riadne prispievam, keďže máme s priateľom spoločný účet a všetky platby za byt a pôžičku idú z neho. V byte mám už pár mesiacov aj trvalý pobyt.
    V prípade problému mám nejaké právo na spomínaný byt? Ďakujem.

    dušana1 je offline (nepripojený) dušana1

    dušana1
    Bývame tam s nimi, ale byt je na priateľa. Iné riešenie bohužiaľ nebolo..... a nikto nerátal s tým, že tak zmenia správanie.... predtým boli fajn.

    dušana1 je offline (nepripojený) dušana1

    dušana1
    Spoluvlastnícky podiel mi môže previesť aj bez súhlasu svokrovcov?
    Úver má súvislosť s bytom - je to úver čerpaný z môjho stavebného sporenia.
    Keď sa staneme manželmi, aká časť jeho majetku mi prináleží?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mária27 Pozri príspevok
    Nie ste manželia, pripievaš na priateľov osobný majetok. Ak ti neprevedie nejaký podiel na byte ako spoluvlastníkovi, môžeš to brať ako pôžičku na zhodnotenie bytu. Pre každý prípad si odkladaj doklady. Ostatné spoločné úhrady vyplývajú z vášho spoločného hospodárenia, nedelia sa.

    Ale to vydržanie vám neprejde, tak sa vecné bremeno neruší. Ak s vami rodičia nebývajú, zrušenie bremena by bolo jednoduchšie. Nejakú náhradu im predsa môžete za byt dať.
    ...hm , pekne ...ale keď sa z iného , podotýkam - VŠEOBECNÉHO - hľadiska na to pozriem , tak aj ostatné veci na zreteľ je potrebné mať ...

    Konkrétne ???
    Prosím , tu sú moje úvahy ...

    Mám byty - moje / naše sú / ...kebyže som dievkam daroval , čo aj bude , do určitého času si vecné bremeno ponechám ...
    Dôvod ???
    Jeden nikdy nevie , či mládež nezblázni ...finančné problémy , povedzme hazard a podobné nepríjemnosti ...
    Dievky sú normálne ...ich partneri tiež O.K....no jeden nikdy nevie , čo sa v budúcnosti môže vyvŕbiť ...

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    buchač Pozri príspevok
    ...hm , pekne ...ale keď sa z iného , podotýkam - VŠEOBECNÉHO - hľadiska na to pozriem , tak aj ostatné veci na zreteľ je potrebné mať ...

    Konkrétne ???
    Prosím , tu sú moje úvahy ...

    Mám byty - moje / naše sú / ...kebyže som dievkam daroval , čo aj bude , do určitého času si vecné bremeno ponechám ...
    Dôvod ???
    Jeden nikdy nevie , či mládež nezblázni ...finančné problémy , povedzme hazard a podobné nepríjemnosti ...
    Dievky sú normálne ...ich partneri tiež O.K....no jeden nikdy nevie , čo sa v budúcnosti môže vyvŕbiť ...
    Mládež zblázniť nemusí,môže si pekne zveľaďovať svoje bývanie až dovtedy kým neprídu vážne problémy a darca sa začne domáhať vrátenia daru. Čo potom ?
    Problém môže nastať aj pri zániku bremena, vtedy ak sa majiteľ rozhodne predať byt, mám na mysli to ,že v darovacej zmluve asi nieje určená cena tohto bytu,potom aký bude základ pre daň?
    Ja osobne by som skôr uprednostnil nadobudnutie bytu kúpno predajnou zmluvou aj za predpokladu zriadenia vecného bremena .

    dušana1 je offline (nepripojený) dušana1

    dušana1
    Ano, je v poriadku, ze si darovany byt zabezpecili dozivotnym uzivacim pravom, ale druha vec je lozit nam do sukromia a robit prieky.....
    Uz fakt nevieme, co mame robit.... V byte su vrazene peniaze, sice sme si dali byt ohodnotit, ked bol v povodnom stave (po darovani), ale aj keby im teraz dar vratil a ziadali by sme si spät peniaze, ktore sme tam vrazili, aj tak nic nedostaneme....

    lienka.b je offline (nepripojený) lienka.b

    lienka.b
    focalor Pozri príspevok
    nie, ziadne pravo (okrem prava uzivat byt s osobou blizkou - priatel) k bytu nie je zalozene (trvaly pobyt ma len evidencny charakter), spoludlznik - uver nema nic spolocne s bytom...
    kym nie ste manzelia, tak neprichadza do uvahy ani dedenie (pokial by nebol zriadeny zavet)... keby ten byt nadobudol priatel od rodicov pocas trvania manzelstva, tak mohol byt v bezpodielovom spoluvlastnictve...

    ja budem v podobnej situacii (budem byvat v byte s priatelkov, ktori vlastnia jej rodicia), tak to riesim tak, ze vsetky platby tykajuce sa rekonstrukcie hradi ona a jej rodicia, ja kupujem nabytok a budem platit akoby najomne, pre istotu, nebudem investovat do bytu ktory mi nepatri a ani patrit nebude...
    Ja som v situácii už po rozvode. Takže z vlastnej skúsenosti viem, že aj keby priatel obdržal byt darom už v manželstve, nemala by si naň žiaden nárok, kedže je to jeho dar a takéto veci niesu ani predmetom BSM. Doporučujem nechať si pripísť podiel na byte do LV, aj keby to nemalo byť rovným dielom. Druhá možnosť je uchovávať tie doklady, ale ver že dokazovanie bude aj tak zdlhavé a zložité.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    dušana1 Pozri príspevok
    Ano, je v poriadku, ze si darovany byt zabezpecili dozivotnym uzivacim pravom, ale druha vec je lozit nam do sukromia a robit prieky.....
    Uz fakt nevieme, co mame robit.... V byte su vrazene peniaze, sice sme si dali byt ohodnotit, ked bol v povodnom stave (po darovani), ale aj keby im teraz dar vratil a ziadali by sme si spät peniaze, ktore sme tam vrazili, aj tak nic nedostaneme....
    ...hm , tak so musíš poriešiť sám ...medziľudské vzťahy sú o niečom inom...
    Tak poviem , aj keby to bolo darované , kúpené ....z neba spadnuté ....a pritom od svokrovcov pochádzalo a keď sú takí , akí sú ....tak to je niekedy fakt na ten úmrtný list ...

    Ale inak ???...radšej nič ...alebo ...

    Svokra a JA...

    http://www.porada.sk/1479299-post365.html

    respektíve

    http://www.porada.sk/t145299-p5-od-r...ml#post1480326

    dušana1 je offline (nepripojený) dušana1

    dušana1
    Najhoršie je na tom, že sa ukázali až po prerobení bytu a keď si boli istí, že ich z bytu nikto nemôže vyhodiť..... Čo už..... vydržať vydržať vydržať.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.