Zavrieť

Porady

FO na FO

Dobry den
Poprosil by som poradit
Moj otec bol zivnostnik a mal nove stroje za cca 5000Eur. Zivnost ukoncil a Ja som otvoril rovnaku firmu a prebral som jeho stroje za 5000 EUR
Ako je najlepsie urobit aby sa tieto stroje dali odpisovat ze som ich nadobudol darovanim alebo kupou ?
Podstate otcova firma som ju ja riadil a zalozil cize aj ja som za tie stroje zaplatil. Firma bola na neho lebo je v predcasnom dochodku a ja som bol zamestnany. Teraz uz nemoze byt zivnostnik a aj v predcasnom dochod a brat dochodok tak som jeho zivnost zrusil ku dnu 31,1,2011 a otvoril novu na seba ku dnu 1,02,2011
A ako to vyriesis strojmi ktore su kupene este na ocovu zivnost, aby som ich ja mohol odpisovat?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Sú dve možnosti, predať, alebo darovať. Predaj bol už popísaný – klasika, ale otec musí platiť dosť veľkú daň z predaja. Darovať ... mi pripadá výhodnejšie, hlavne medzi neregistrovanými pre DPH ... ani ty, ani otec nebudete platiť daň z príjmu. Ty pokračuješ v odpisovaní začatom otcom, akoby pokračoval on. Postupuješ podľa § 25, ods. 1, písm. f, ZoDP. Darovacia zmluva k dňu jeho ukončenia obsahuje fotokópiu jeho karty stroja s vyznačením už uplatnených odpisov. Ty pokračuješ ďalším riadkom odpisov na konci roka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ked si ich prebral za 5000 EUR, to je ako by si ich kúpil za 5000 EUR. V zrušenej živnosti je to príjem, treba vysporiadať aj prípadnú DPH - v poslednom zdaňovacom období /asi mimo témy/.
    že si bol v pozadí otcovej firmy, nerieš, SZČO podľa práva bol on, tak tio treba usporiadať na jeho živnosť.
    u seba nadobudnutý stroj odpisuješ ako novonadobudnutý stroj.
    treba vystaviť bločky o kúpe, predaji.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.