Tak toto je veľmi háklivá téma. Z príspevku nie je zrejmé, z akého dôvodu zamestnávateľ pristupuje k zníženiu mzdy zamestnancov. Keď sa tak rozhodol, predpokladám že nemáte zástupcov zamestnancov na pracovisku.
Platové podmienky sú podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy (§43 ods. 1 ZP). To znamená, že nie je možné ich jednostranne meniť, pretože prac. zmluva je dohoda medzi zam-com a zam-ľom. Preto je jasné, že teoreticky nemusíš tento dodatok podpísať. Mali by tým pádom platiť pôvodne dohodnuté podmienky. Otázne je, čo spraví zam-teľ následne, ak niekto nepodpíše dodatok - to neviem povedať, bola by to len špekulácia a nepriamy návod pre zam-teľa. Určite nebude zam-teľ nadšený a nejakým spôsobom sa bude snažiť "nelojálnych" potrestať.
Ak je to zníženie opodstatnené, mal vám to vysvetliť (napr. firma je v strate a miesto prepúšťania pristupuje k znižovaniu platov...).
Ak by ste mali odbory alebo zástupcu, mohli by ste začať vyjednávať. Neviem aká ste veľká firma, ale možno by stálo za to, urýchlene zorganizovať voľby aspoň zamestnaneckej rady.
Ak nie, a zam-teľ spraví niečo v rozpore so zákonom, tak nech jeden alebo viacerí z firmy zabehnú na najbližší inšpektorát práce.
Niečo podobné sme mali u nás, kedy sa zmluvný fixný 13. plat mal znemiť na formu nenárokovateľnej odmeny. Tiež bolo treba podpísať dodatok k prac zmluve a kto by nepodpísal, tak by dostával ten 13. plat fixne. Nakoneic však podpísali všetci, lebo domenu bolo možné dosiahnuť vo väčšej výške ako 13. plat.
Netreba sa báť a skúste sa priamo opýtať zam-ľa, prečo znižuje platy a povedať mu, že s tým nesúhlasíte. Uvidíte jeho reakciu, či vás bude niečím zastrašovať (v podstate nemá čím, ak je seriózny). Odmietnutie podpísania dodatku k prac. zmluve nie je dôvodom k výpovedi. Môže však vyvinúť psychologické tlaky na ukončenie prac. pomeru.
Takže držím palce v boji o zachovanie platov.