Zavrieť

Porady

Vývoz tovaru do EU a dovoz tovaru z EU.

Prosím Vás, kto vie poradiť? Pri vývoze tovaru do EU neplatcovi DPH, musím fakturu zaťažiť DPH, alebo az ked prekrocim limit urcený krajinou, ktorej vyvážam - Anglicko. A kde nájdem tieto limity pre registráciu v tej krajine? A miesto dodania tovaru bude aké? Slovensko, alebo Anglicko? Tovar zasielam poštou.

Nápodobne mám problém pri dovoze tovaru z Polska, ked tam idem osobne autom, zmením na Slovensku zloté a nakúpim tam tovar od platcu DPH. Mám povinnosť sa registrovať v Poľsku, alebo nemusím, keďže kupujem od plátcu DPH, on mi faktúru vystaví bez DPH a ja DPH odvediem aj uplatním v SR. Postupujem správne? Aký kurz vtedy použijem?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Pozri §13 ods.1 písm.a). Podľa toho je miestom dodania SR a teda daň má byť odvedená v SR. T.j. vystavuješ faktúru s DPH (zaťažíš ju o DPH).
    On ako nadobúdateľ sa bude správať podľa zákona platného v Anglicku. Ak má limit pre nadobúdateľa je povinný sa registrovať pred dosiahnutím limitu, v našom zákone je to § 7 ods. 1 a § 11 ods.3 písm. b).
    Čo sa týka Poľska ja si myslím, že je to tak isto ako keby ti ho poslali. Kupuješ tovar ako osoba registrovaná pre daň v SR pod svojím IČDPH a oni ti predávajú pod svojím IČDPH, tak ide o tzv.intrakomunitárne dodanie a uskutoční sa bez DPH. Na vstupe si sám vypočítaš daň a zároveň uplatníš právo na odpočítanie.
    Keby si nebol reg.pre daň vtedy by sa uplatnil tzv.princíp krajiny pôvodu, teda zdanenie v Poľsku.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    načo Ťa trápi registrácia DPH v anglii? Ty tam predsa dovážaš a malo by to trápiť toho odberateľa...,aby si to mohol odpočítať tú DPH - teda aby si mu to vystavovala bez DPH - to ale nie je Tvoj problém - on musí mať vlastné zdaniteľné plnenia podľa ktorých sa stane platcom DPH...resp. niečo podľa čoho sa stane.
    robíš to dobre.

    pri tom nákupe PZL - použiješ kurz nákup valuty /kurz obstarania valuty/ a ten dáš do daňových nákladov...doporučil by som to platiť bankovým prevodom - teda ak sa jedná o väčšie čiastky - neviem podorobnosti - ak sú to menšie čiastky je to takto ako to robíš výhodejšie, lebo poplatok za zahraničnú platbu je zderstvo!
    nemusíš sa registrovať v Poľsku...načo

    Machulka je offline (nepripojený) Machulka

    :-) Machulka
    Tibor, ďakujem veľmi pekne. Moc si mi pomohol. Aj Jessice ďakujem. Nečakala som takú rýchlu odpoveď, ale veľmi ma to potešilo, lebo moje zúfalstvo z novej DPH rastie každým dňom, aj školenie bolo na ....

    consuelo je offline (nepripojený) consuelo

    consuelo
    Ak by ale Machulka predávala tovar do Anglicka osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou - čiže normálnemu občanovi - musela by sa registrovať v Anglicku?
    Vychádzam z §5 - tak nejak som pochopila jeho výklad na školení - samozrejme, že §5 platí pre zahraničné osoby, ktoré sú povinné sa registrovať v SR, ale asi by to malo platiť aj naopak...
    Stále nemám ujasnené, kedy sa musím registrovať v iných členských štátoch - poradíte mi niekto?

    RenaM je offline (nepripojený) RenaM

    RenaM
    pre cosuelo: nemusela by sa registrovat preco by sa mala? fakturovala by so slovenskou dph
    §5 hovori: ak pravnicka alebo fyzická osoba , ktora nema v tuzemsku sidlo, miesto podnikania...a zacne v tuzemsku vykonavat cinnost, ktora je predmetom dane, je povinna registrovat sa pre dan.

    consuelo je offline (nepripojený) consuelo

    consuelo
    Ja chápem, že §5 hovorí o zahraničných osobách, ktoré budú predávať tovar u nás - ale neplatí to isté, keď by som ja bola zahraničnou osobou v Anglicku? Nie je to to isté naopak? Angličan, ktorý nemá v SR sídlo a predá tu niečo občanovi, by sa u nás musel registovať a ja u nich, keď predám niečo ich občanovi, nie? Toto sa snažím si ujasniť....
    Píšeš, že by som proste fakturovala so slovenskou DPH - ale potom by mal mať túto možnosť aj Angličan, keď bude fakturovať mne (teda občanovi)- mal by mi tam dať anglickú DPH a hotovo. Ale § 5 ho núti sa u nás zaregistovať... Alebo to stále zle chápem?

    Vývoz tovaru do EU a dovoz tovaru z EU.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.