Zavrieť

Porady

chcem robit uctovnictvo, ale nemam prax. aku mam sancu?

ahojte, neviem, ci som zaradila tuto otazku do spravnej kategorie, lebo som tu prvykrat... Chcela by som robit uctovnictvo pripadne dane, ale nemam ziadnu prax v tejto oblasti, a ked som si hladala pracu, tak som zistila, ze vsade pozaduju minimalne 2-rocnu prax. Teda okrem velkych medzinarodnych firiem, ktore su ochotne zamestnat aj absolventa bez praxe, ale iba ak ovlada perfektne cudzie jazyky, co nie je moj pripad. Mam obchodnu akademiu (cize zaklady uctovnictva mam dobre a principy uctovnictva chapem) a teraz budem koncit vysoku skolu - Ekonomicku univerzitu, ale bohuzial nestudujem odbor zamerany na uctovnictvo. Neviete mi prosim poradit, ako mam ziskat tu pozadovanu prax, ked ma bez nej nikde nechcu zobrat, ako mam postupovat pri hladani prace, na ake firmy sa mam zamerat? Su napr. mensie firmy ochotne zamestnat aj absolventa bez praxe? Zaujimaju ma nazory uctovnikov, ale aj ostatnych ludi, ktori vidia do tejto problematiky, proste ludi z praxe Vopred vam vsetkym velmi pekne dakujem za vase rady, nazory a postrehy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..keby si hodila do hľadača otázku: "ako robiť účtovníctvo",máš čo čítať týždeň..a rozmýšlať...
    (tým ťa nechcem odradiť

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Niektoré možnosti :
    - Skús si hľadať brigádu u nejakej účtovníčky
    - Hľadaj si miesto vo firme, ktorá ma viacej účtovníčok
    - Ak to s pracovnými príležitosťami v tvojom okolí nevyzerá sľubne, skús sa informovať o absolventskej praxi.

    Na získanie skúseností je potrebný určitý čas, a je lepšie, keď máš možnosť sa pri niekom zaučiť. K povinnostiam účtovníčky patrí aj sústavné sledovanie zmien v zákonoch. Mala by si absolvovať aj nejaké školenia, aspoň na začiatku. Jednak dostaneš vedomosti "na striebornej tácke", a jednak si overíš, ako si schopná vysvetliť si zmeny v zákone.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Halli, Gabhus, ondrejvla, terezamaria, adi11, rodina1, arizona
    7
    ahoj pepsikova, dakujem za odpoved, ale celkom som to nepochopila, ze co si chcel/a naznacit. mozes nejako blizsie rozvinut svoj nazor

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sandrila17 Pozri príspevok
    ahoj pepsikova, dakujem za odpoved, ale celkom som to nepochopila, ze co si chcel/a naznacit. mozes nejako blizsie rozvinut svoj nazor
    nečakaj len na odpovede v tejto téme. Zadaj si do vyhladávania na hornej lište porady odkaz, ktorý ti priložila pepsíkova. Otázka spracovania účtovníctva u začiatočníkov je rozoberaná na porade veľakrát. Prípadne si daj odkaz "začiatočník spracovanie účtovníctva"

    Prečítaj si etiketu porady, ak sa naučíš pracovať s ňou, ušetríš si veľa času. Dobrým zdrojom informácii je aj predplatenie prístupu do Draka na porade.

    Účtovníctvo robím viac ako 20 rokov a vždy ma niečo prekvapí. Bez sústavného študovania zákonov nikdy z teba nebude dobrá účtovníčka (budeš robiť na pokuty).

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    sandrila17 Pozri príspevok
    dakujem Dav za rady. aky cas je podla teba cca potrebny na ziskanie skusenosti?
    Pre začiatok je dobré vidieť systém práce účtovníčky. Triedenie, zakladanie dokladov, účtovanie, kontrolné systémy, vyhotovenie miezd, vypracovanie výkazov, daňového priznania k DPH, uzatvorenie roka,vyhotovenie inventúr, účtovanie majetku, odpisov. Sledovanie termínov úhrad - faktúr, poistného, daní. Čas je individuálny. Ak si mala dobré účto na škole, rýchlo sa vieš učiť, potrebuješ minimálne mesiac na rozhľadenie sa v reálnom účtovníctve. Zhruba polrok na získanie rutiny, rok na to, aby si získala skúsenosti s uzávierkou, mzdovým ukončením roka, a celý život na to, aby si sledovala zmeny, naučila sa spôsob, akým riešiť nové prípady - zákony, Porada, školenia, knihy o účtovníctve napr. Súvzťažnosti v PU.
    Potom je to o detailoch - či budeš faktúry číslovať jedným alebo viacerými číselnými radmi ( vypracovať si Smernicu o účtovníctve),či budeš zakladať doklady o kurzových rozdieloch k príslušnej faktúre, alebo osobitne do interných dokladov, či poistenie majetku budeš účtovať v programe cez knihu faktúr, alebo knihu záväzkov, či si na lízingy nahráš splátkový kalendár, alebo každú splátku zaúčtuješ jednorázovo, či budeš predkontácie - krycí list faktúry tlačiť na osobitnom papieri, alebo zaúčtovanie napíšeš priamo na faktúru, či majetok budeš mať v programe, alebo len v excelovskej tabuľke, či budeš účtovať zásoby spôsobom A alebo B,či budeš zakladať oznámenie o prerušení ZP pri PN zamestnanca pre zdravotnú poisťovňu- odhlášky a prihlášky -do príslušného mesiaca vo mzdách, alebo do spisu zamestnancovi, atď...atď, atď.

    P.S. Dúfam, že som Ťa neznechutila.

    Dakedy boli najlepšie účtovníčky tety, ktoré si ako mladé slečny sadli na stoličku a začali s knihou došlých faktúr, účtovaním banky, a postupne prešli všetkými oblasťami účtovníctva, a prirodzeným kolobehom sa ocitli na pozícii vedúcej učtárne - to boli encyklopédie účtovníctva a bola radosť sa pri nich učiť.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    jacekova, Tamila, arizona, tuta, pepsikova, rodina1, adi11, terezamaria
    8

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    sandrila17 Pozri príspevok
    ahojte, neviem, ci som zaradila tuto otazku do spravnej kategorie, lebo som tu prvykrat... Chcela by som robit uctovnictvo pripadne dane, ale nemam ziadnu prax v tejto oblasti, a ked som si hladala pracu, tak som zistila, ze vsade pozaduju minimalne 2-rocnu prax. Teda okrem velkych medzinarodnych firiem, ktore su ochotne zamestnat aj absolventa bez praxe, ale iba ak ovlada perfektne cudzie jazyky, co nie je moj pripad. Mam obchodnu akademiu (cize zaklady uctovnictva mam dobre a principy uctovnictva chapem) a teraz budem koncit vysoku skolu - Ekonomicku univerzitu, ale bohuzial nestudujem odbor zamerany na uctovnictvo. Neviete mi prosim poradit, ako mam ziskat tu pozadovanu prax, ked ma bez nej nikde nechcu zobrat, ako mam postupovat pri hladani prace, na ake firmy sa mam zamerat? Su napr. mensie firmy ochotne zamestnat aj absolventa bez praxe? Zaujimaju ma nazory uctovnikov, ale aj ostatnych ludi, ktori vidia do tejto problematiky, proste ludi z praxe Vopred vam vsetkym velmi pekne dakujem za vase rady, nazory a postrehy
    Ahoj, ja tiez zacinam. Uctovnictvo som mala v skole, maturovala som z neho a velmi ma bavilo. Nasla som si vsak uplne inu pracu. Po 3 rokoch IT-ckarenia som sa rozhodla ze to chcem predsa len skusit, tak som sa do toho vrhla. Prvym krokom bolo prihlasenie sa na porade, studovanie zakonov, nainstalovanie niekolkych demo verzii programov. Darmo som vedela kreslit sibenicky, nikdy som predtym nevidela uctovny software, chybali mi nadvaznosti, suvislosti, a hlavne stale dodnes neviem "citat zakony". Zakon si precitam, rozumiem, ale aj tak mam ku kazdemu paragrafu asi tak v priemere 17 otazok. Googlim a pytam sa. Ja tu mam na porade sice takmer 2,000 prispevkov. Z toho vsak asi tak 1980 je otazok

    A ako som si nasla klienta? Najprv som skusila urobit danove priznanie sama sebe (aj pocas zamestnania som si robila danove sama, nechcela som to od zamestnavatela). Skusila som RZZP sama na sebe, potom danove priznanie s pausalnymi vydavkami a tak dalej. Potom kamarat zacal podnikat, a nemal peniaze na uctovnicku a ja som nemala prax. Tak sme spravili "deal". Robila som uctovnictvo zadarmo, a on mi to dovolil robit. Bol to obojstranny kseft. Ja som bola rada ze naberam ako taku prax, a on ze nemusi za to platit. Sice mi spracovanie uctovnictva trvalo 15x dlhsie ako skusenej uctovnicke, takisto ma to stalo peniaze, lebo som si objednavala doucovania cez inzeraty, kurzy a podobne. Takze v podstate som platila za to aby som to mohla vykonavat.

    Kamarat firmu predal, novi konatelia si objednali audit a presli sme na jednotku s hviezdickou

    Takze ja ti drzim palce.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    jacekova, arizona, tuta, pepsikova, Halli, Dav, rodina1
    7

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    sandrila17 Pozri príspevok
    ahoj pepsikova, dakujem za odpoved, ale celkom som to nepochopila, ze co si chcel/a naznacit. mozes nejako blizsie rozvinut svoj nazor
    ..

    ..nepochopila si?..nuž, treba si sadnúť, do gugla hodiť, čo potrebuješ a hľadať...čítať, zapisovať, aby si na začiatok mala aspoň paru o tom, čo to účtovníctvo obnáša...a potom skúšať a učiť sa a študovať všetko okolo, dopĺňať a znova sa učiť...nie čakať, že presný postup ti dievčatá napíšu..a vypočítajú čas trvania, za ktorý sa to naučíš...asi tak...

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    zk24 Pozri príspevok
    Ahoj, ja tiez zacinam. Uctovnictvo som mala v skole, maturovala som z neho a velmi ma bavilo. Nasla som si vsak uplne inu pracu. Po 3 rokoch IT-ckarenia som sa rozhodla ze to chcem predsa len skusit, tak som sa do toho vrhla. Prvym krokom bolo prihlasenie sa na porade, studovanie zakonov, nainstalovanie niekolkych demo verzii programov. Darmo som vedela kreslit sibenicky, nikdy som predtym nevidela uctovny software, chybali mi nadvaznosti, suvislosti, a hlavne stale dodnes neviem "citat zakony". Zakon si precitam, rozumiem, ale aj tak mam ku kazdemu paragrafu asi tak v priemere 17 otazok. Googlim a pytam sa. Ja tu mam na porade sice takmer 2,000 prispevkov. Z toho vsak asi tak 1980 je otazok

    A ako som si nasla klienta? Najprv som skusila urobit danove priznanie sama sebe (aj pocas zamestnania som si robila danove sama, nechcela som to od zamestnavatela). Skusila som RZZP sama na sebe, potom danove priznanie s pausalnymi vydavkami a tak dalej. Potom kamarat zacal podnikat, a nemal peniaze na uctovnicku a ja som nemala prax. Tak sme spravili "deal". Robila som uctovnictvo zadarmo, a on mi to dovolil robit. Bol to obojstranny kseft. Ja som bola rada ze naberam ako taku prax, a on ze nemusi za to platit. Sice mi spracovanie uctovnictva trvalo 15x dlhsie ako skusenej uctovnicke, takisto ma to stalo peniaze, lebo som si objednavala doucovania cez inzeraty, kurzy a podobne. Takze v podstate som platila za to aby som to mohla vykonavat.

    Kamarat firmu predal, novi konatelia si objednali audit a presli sme na jednotku s hviezdickou

    Takze ja ti drzim palce.
    pekný príbeh.
    ja som začal po 4 ročnom naťahovaní s DÚ ohľadom môjho "nedoplatku", ktorý nebol malý - oni tvrdili, že to nedoplatok je a ja že nie je. na poradcu som nemal peniaze, tak som si všetko pekne prelúskal a spor som nakoniec vyhral. potom som si povedal, že to čo som sa trochu naučil, trochu využijem v svoj prospech.

    TerikaKa je offline (nepripojený) TerikaKa

    TerikaKa
    .....šancu?Žiadnu, aspoň nie ihneď, možno po 3 rokoch študovania niečo získaš, potom ešte popri nejakej šikovnej ekonómke dačo okukať a tak sa môžeš možno pustiť sama niečo robiť...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.