Zavrieť

Porady

Penazne a nepenazne plnenia pre clenov obcianskych zdruzeni

Je tu jedna tema, ktora trapi aj mna a ktoru som videl v par prispevkoch rozoberanu aj na PORADE. Ide o to, ako posudzovat rozne plnenia, ktore ziskavaju z OZ jeho clenovia. Videl som tu spominane knizne poukazky a este nejake preplacanie telefonov. Priznavam, ze som v tejto teme tak trochu zaciatocnik, ale rad by som tu rozobral svoj pohlad na vec a tymto prosim vsetkych, ktorych to zaujima, aby sa vyjadrili, co si o tom myslia, s cim nesuhlasia alebo suhlasia, pripadne ci sa stretli s urcitym postupom zo strany uradov, predovsetkym danovych, v tejto oblasti. DAKUJEM.

Takze:

Mame nejake plnenie od zdruzenia pre jeho clena (dajme tomu, ze je to zdruzenie, ktore ma za ciel podporu sportovych aktivit a clenovi preplati kurz karate a dajme tomu, ze ten kurz si clen najskor zaplatil sam a potom doniesol prijmovy doklad od karate klubu vystaveny na meno clena OZ a na zaklade tohto dokladu mu zdruzenie z pokladnice vyplatilo prispevok/nahradu v plnej cene tohto kurzu - samozrejme, ze to bolo schvalene podla stanov zdruzenia).

Podla mojho nazoru, taketo plnenie je pre clena obcianskeho zdruzenia oslobodene od dane z prijmov, a to podla § 9 ods. 2 pism. k) terajsieho zakona o dani z prijmov. (to hovori, ze od dane su oslobodene "podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, neziskových organizácií a neinvestičných fondov vrátane nepeňažného plnenia")

Podobne by sa postupovalo, aj keby priamo obcianske zdruzenie prislo a zaplatilo kurz pre svojho clena v karate klube, pricom prijmovy doklad by bol vystaveny na meno zdruzenia.

Okrem toho je podla mna mozne poskytnut svojim clenom aj plnenia vo forme darov - napriklad pocitac, len to podla mna opat treba napasovat na ciele zdruzenia - pripadne ich prislusne rozsirit . Jednak by sa pravdepodobne mohlo opat uplatnit oslobodenie, ktore spominam vyssie a okrem toho taky dar ani nie je predmetom dane z prijmov (§9 ods. 2 pism. a) a chvalabohu, dan z darovania uz nemame .

Tu mam zatial jeden taky nevyrieseny problem - moze vobec OZ poskytnut nejake plnenie, ktore nie je v sulade s cielmi zdruzenia? Co poznam stanovy OZ, tak som tam videl pri hospodareni vzdy taku formulku, ze ziskane financne prostriedky pouzije zdruzenie na zabezpecenie svojej cinnosti, na splnenie svojich cielov a na pripadne mzdy, odmeny funkcionarom, zamestnancom. Ako podla vas by mali vyzerat stanovy v tomto bode, aby vobec mohlo zdruzenie poskytnut aj nieco, co nie je na jeho ciele??

Takze co vy na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Penazne a nepenazne plnenia pre clenov obcianskych zdruzeni

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.