Zavrieť

Porady

Konatel zamestnanec

Ahoj zaujimalo by ma ,ci ked budem konatel a zamestnanec, ake odvody poplatky sa platia za konatela ked nic nepobera za vykon cinnosti ani nema ziadnu zmluvu.
Usporiadat
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Teraz už nič.
Odvody pôjdu len z poistenia na základe pracovného pomeru.
0 0
belanicka belanicka

belanicka je offline (nepripojený) belanicka

ak budes zamestnany tak z prac.pomeru.........to je vsetko
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Vzťah medzi konateľom a spoločnosťou by mala upravovať Zmluva o výkone funkcie konateľa. § 66 odst.3 Obchodného zákonníka
...............
3) Vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti sa spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom, ak bola zmluva o výkone funkcie uzavretá alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností. Zmluva o výkone funkcie musí mať písomnú formu a musí ju schváliť valné zhromaždenie spoločnosti alebo písomne všetci spoločníci, ktorí ručia za záväzky spoločnosti neobmedzene. Stanovy akciovej spoločnosti môžu určiť, že zmluvu o výkone funkcie člena predstavenstva schvaľuje dozorná rada.
(účinnosť 1. októbra 2004)
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Konateľ nemusí poberať odmenu - žiadne odvody.
Zamestnanec - má plat, ktorý ak pracuje na TPP musí dostať - odvody podľa výšky platu, alebo aspoň z min. mzdy.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

JankaO
Vzťah medzi konateľom a spoločnosťou by mala upravovať Zmluva o výkone funkcie konateľa. § 66 odst.3 Obchodného zákonníka
...............
3) Vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti sa spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom, ak bola zmluva o výkone funkcie uzavretá alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností. Zmluva o výkone funkcie musí mať písomnú formu a musí ju schváliť valné zhromaždenie spoločnosti alebo písomne všetci spoločníci, ktorí ručia za záväzky spoločnosti neobmedzene. Stanovy akciovej spoločnosti môžu určiť, že zmluvu o výkone funkcie člena predstavenstva schvaľuje dozorná rada.
(účinnosť 1. októbra 2004)

To ustanovenie treba brať tak, že zmluva buď je, alebo nie je.
Ak nie je, tak platia všeobecné ustanovenia právnych predpisov - najmä tie ustanovenia o mandátnej zmluve.
Ak zmluva je, tak potom musí mať písomnú formu. Nie sú teda možné nejaké ústne dojednania a pod.
0 0
mamrd5 mamrd5

mamrd5 je offline (nepripojený) mamrd5

ahoj dik ale konatel mozem vykonavat rozne funkcie vo firme len za ne nebudem poberat odmenu plat????je to mozne
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mamrd5
ahoj dik ale konatel mozem vykonavat rozne funkcie vo firme len za ne nebudem poberat odmenu plat????je to mozne
Môžeš sa rozhodnúť, či za funkciu konateľa budeš, alebo nebudeš dostávať odmenu. To je k funkcii konateľa.
Ak budeš vo firme vykonávať aj inú prácu, a nebude iba ojedinelá, potom musíš mať so spoločnosťou spravidla uzatvorený iný právny vzťah, najčastejšie pracovnoprávny, alebo DoVP.
0 0
mamrd5 mamrd5

mamrd5 je offline (nepripojený) mamrd5

Aked tam budem pracovat ako konatel ,budem vypomahat v obchode alebo vo vyrobe treba nato nejaku dalsiu pracovnu zmluvu????Mohol by som pracovat ako student na dohodu-nebudem platit ziadne odvody ,len poistenie
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mamrd5
Aked tam budem pracovat ako konatel ,budem vypomahat v obchode alebo vo vyrobe treba nato nejaku dalsiu pracovnu zmluvu????Mohol by som pracovat ako student na dohodu-nebudem platit ziadne odvody ,len poistenie
A si naozaj študent ? Pre uzatvorenie dohody o brigádnickej práci študenta musíš mať štatút študenta.
0 0
mamrd5 mamrd5

mamrd5 je offline (nepripojený) mamrd5

ano som student a asi este 3 roky budem ,a statyt studenta znamena ????Staci potvrdenie o dochadzke????
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Prosím Vás, ked konatel akciovej spoločnosti má uzatvorenú pracovnú zmluvu, aké odvody má platiť? ďakujem za odpovede
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pokiaľ má riadnu pracovnú zmluvu tak sa platia odvody ako za riadneho zamestnanca. Ak ale má uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie konateľa tak sa platí len ZP a preddavky na daň. V tomto prípade sa do SP neodváza.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Mozno trochu blba otazka:

Konatel je zamestnancom svojej s.r.o. Ma mat uzavretu pracovnu zmluvu? Ak ano, podpise ju sam so sebou?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

johny18 Pozri príspevok
Mozno trochu blba otazka:

Konatel je zamestnancom svojej s.r.o. Ma mat uzavretu pracovnu zmluvu? Ak ano, podpise ju sam so sebou?
áno, máš mať PZ, ak si zamestnancom vlastnej s.r.o. a podpíšeš zmluvu aj ako zamestnávateľ, aj ako zamestnanec
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

johny18 Pozri príspevok
Mozno trochu blba otazka:

Konatel je zamestnancom svojej s.r.o. Ma mat uzavretu pracovnu zmluvu? Ak ano, podpise ju sam so sebou?
Podľa toho, o akú prácu pôjde:
1. ak to má byť odmena za výkon funkcie konateľa - teda za všetky tie povinnosti ktoré konateľovi vyplývajú z obchodného zákonníka, t.j. konanie v mene firmy, - na to musí byť mandátna zmluva, resp. opačne, funkciu konateľa nemôže vykonávať na základe pracovnej zmluvy.
2. ak by okrem týchto povinností robil aj niečo iné pre firmu - napr. by zabezpečoval firmu materiálom na výrobu, tak za túto činnosť bude dostávať mzdu na základe pracovnej zmluvy.

Zmluvu nepodpisuje sám so sebou. Zmluvu podpisuje
na jednej strane firma s.r.o. - v menej ktorej podpisuje konateľ, a
na druhej strane zamestnanec (čo zhodou okolností si opäť ty- ale v inej pozícii).
Naposledy upravil liba2 : 26.07.09 at 00:00
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Bude v podstate zatial jedinym zamestnancom svojej s.r.o. Otvoril si autobazar a bude zabezpecovat jeho cinnost, bude sediet v bazare a predavat, sprostredkuvat, bude chodit do zahranicia po ojazdene MV atd. Takze bude zamestnancom a bude dostavat mzdu na zaklade pracovnej zmluvy.

Vdaka Vam za odpovede.
Naposledy upravil johny18 : 26.07.09 at 00:09
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Prečítala som si tieto články ale moc som s toho neni múdra.
Preto Vás prosím, ak by ste mi mohli odpovedať na tieto otázky...
1/ Ak som zamestnaná vo firme "A" ako riadny zamestnanec a platím všetky odvody zo mzdy ako zamestnanec, no chcem / mám možnosť/ stať sa konateľom v jednej už zabehnutej firme "B", kde je kamoš zatiaľ jediný konateľ, musím vložiť dáky kapitál? Keď s.r.o. je riadne založená a vyplatená už spomenutým kamošom, alebo stačí dohoda medzi nami...a aká.

2/ Aké odvodové či daňové povinnosti ma čakajú, keď ako konateľ budem napríklad aj niečo pre firmu zháňať...ako to upraviť-zmluva...


ĎAKUJEM
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
plavčík Pozri príspevok
Prečítala som si tieto články ale moc som s toho neni múdra.
Preto Vás prosím, ak by ste mi mohli odpovedať na tieto otázky...
1/ Ak som zamestnaná vo firme "A" ako riadny zamestnanec a platím všetky odvody zo mzdy ako zamestnanec, no chcem / mám možnosť/ stať sa konateľom v jednej už zabehnutej firme "B", kde je kamoš zatiaľ jediný konateľ, musím vložiť dáky kapitál? Keď s.r.o. je riadne založená a vyplatená už spomenutým kamošom, alebo stačí dohoda medzi nami...a aká.

2/ Aké odvodové či daňové povinnosti ma čakajú, keď ako konateľ budem napríklad aj niečo pre firmu zháňať...ako to upraviť-zmluva...

ĎAKUJEM
1) Hovoris o konatelovi - konatel nema ziadny majetkovy podiel v pravnickej osobe, je len statutarom. Z toho dovodu nemas co vkladat do spolocnosti. Odporucam prestudovat Obchodny zakonnik (na hlavnej stranke Porady). Konatel v spolocnosti ma velku zodpovednost za to, co sa v spolocnosti deje (v roznych oblastiach).

2) V povereni - mandatnej zmluve - budes mat urcenu odmenu alebo budes pracovat bez odmeny. O odmene konatela rozhoduje VZ alebo rozhodnutie jedineho spolocnika (u jednoosobovej s. r. o.). Z odmeny konatela sa plati zdravotne poistenie a zrazi dan, odvodove povinnosti ma firma ako zamestnavatel, nie ty ako fyzicka osoba.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lianka Pozri príspevok
1) Hovoris o konatelovi - konatel nema ziadny majetkovy podiel v pravnickej osobe, je len statutarom. Z toho dovodu nemas co vkladat do spolocnosti. Odporucam prestudovat Obchodny zakonnik (na hlavnej stranke Porady). Konatel v spolocnosti ma velku zodpovednost za to, co sa v spolocnosti deje (v roznych oblastiach).

2) V povereni - mandatnej zmluve - budes mat urcenu odmenu alebo budes pracovat bez odmeny. O odmene konatela rozhoduje VZ alebo rozhodnutie jedineho spolocnika (u jednoosobovej s. r. o.). Z odmeny konatela sa plati zdravotne poistenie a zrazi dan, odvodove povinnosti ma firma ako zamestnavatel, nie ty ako fyzicka osoba.
K zvýraznenému:
nakoľko by išlo o konateľa bez majetkovej účasti (teda nie súčasne spoločníka-majiteľa firmy), nepredpokladám, že by vykonával nejakú činnosť pre firmu bez odmeny (on nepracuje na podiel zo zisku).
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Konatel bol vo svojej s.r.o. zaroven aj zamestnancom na pracovnu zmluvu, odvadzal vsetky odvody. Od noveho mesiaca si ukoncil pracovny pomer a bude iba konatelom na zaklade zmluvy o vykone funkcie konatela.
To znamena, ze sa odhlasi zo soc.poistovne, tam odvody platit nebude. Je ale treba sa odhlasit aj zo ZP a prihlasit ako konatela? Alebo v zdravotnej poistovni nemame hlasit nic?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať