Zavrieť

Porady

Poistné pri automobile nezahrnutom do obchodného majetku firmy

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či podnikateľ, ktorý má osobný automobil nezahrnutý do obchodného majetku firmy má povinné zmluvné poistenie ako uznaný výdavok alebo nie?

A ešte by som sa chcela opýtať. Ak mám automobil zahrnutý do obchodného majetku firmy a z celkového využitia automobilu mám 20 % na súkromné účely tak si musím odpis znížiť o 20 %. Musím si znížiť aj všetky ostatné súvisiace náklady o 20%? Ako napríklad opravy, údržba, poistné?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andrea139 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či podnikateľ, ktorý má osobný automobil nezahrnutý do obchodného majetku firmy má povinné zmluvné poistenie ako uznaný výdavok alebo nie?
    Nie.
    A ešte by som sa chcela opýtať. Ak mám automobil zahrnutý do obchodného majetku firmy a z celkového využitia automobilu mám 20 % na súkromné účely tak si musím odpis znížiť o 20 %. Musím si znížiť aj všetky ostatné súvisiace náklady o 20%? Ako napríklad opravy, údržba, poistné?
    ÁNo.
    Ďakujem.
    V texte.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ak auto nie je zahrnuté v obchodnom majetku a podnikateľ si uplatňuje 0,183 € za km + phm, tých 0,183 - zohľadňuje všetky náklady súvisiace s prevádzkou auta... ako poistenie, opravy a pod...
    Keď si teda musí podnikateľ skrátiť všetky súvisiace náklady o 20 %. hovorí o tom nejaký konkrétny §?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    andrea139 Pozri príspevok
    Keď si teda musí podnikateľ skrátiť všetky súvisiace náklady o 20 %. hovorí o tom nejaký konkrétny §?

    Treba k odpisom pozrieť zákon o dani z príjmu ....

    § 24
    Na začiatok

    (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.


    Všetky výdavky treba krátiť , nie len odpisy .Nemôžete predsa uplatňovať výdavky ovpylvňujúce ZD v 100% výške , ak sa majetok používa aj na súkromné účely.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zita5 Pozri príspevok
    Treba k odpisom pozrieť zákon o dani z príjmu ....

    § 24
    Na začiatok

    (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.


    Všetky výdavky treba krátiť , nie len odpisy .Nemôžete predsa uplatňovať výdavky ovpylvňujúce ZD v 100% výške , ak sa majetok používa aj na súkromné účely.
    § 2
    Základné pojmy
    Na začiatok
    i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

    Predsa nemôžete daňový výdavok na súkromné účely považovať za výdavok podľa §2 písm.i).
    Naposledy upravil Zita5 : 31.01.11 at 11:19 Dôvod: doplnenie príspevku

    Poistné pri automobile nezahrnutom do obchodného majetku firmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.