Zavrieť

Porady

predaj spoluvlastníckeho podielu

máme s manželom veľký problém. ešte v roku 1998 sme jeden rok žili v rodinnom dome u svokrovcov.Dom je veľký poschodový s dvomi trojizbovými bytmi,so samostatným vchodom,len spoločnou elektrikou,kúrením ,vodou a kanalizáciou.Svokrovci bývajú na prízemí a my sme s manželom mali jednu izbu u nich,a na poschodí býval druhý syn s rodinou.Po hádke so svokrovcami ho vyhodili a on si kúpil dom.v tom čase sme už mi mali dostať jednoizbový byt v novostavbe za 500 000 sk.Ale svokrovci nás začali presviedčať aby sme tam na to poschodie išli bývať lebo že oni to sami nebudú vládať platiť.Tak sme sa nechali nahovoriť ale manžel trval na tom aby nás po čase nevyhodili ako brata aby mu prepísali polovicu domu.Tak aj urobili darovacou zmluvou mu darovali 1/2 ale druhú zároveň darovali dcére ktorá býva v paneláku a toho syna čo vyhnali vydedili.Pustili sme sa do opráv,prerábok,prístavby a to hlavne za moje peniaze a úver ktorý sme mali na byt.Manželmi sme sa stali až v roku 2000.Začali sme podnikať aby sme vedeli v dome čo to porobyť ,ale aj réžie boli vysoké tak aj poplatiť.Pracovali sme aj 12hod.denne,soboty,nedeľe,bez dovolenky,bez oddychu.Sestra ani rodičia neprispeli ani halierom.Ani nechodili a nič nerobili.Sestra tvrdila ja tam nebývam,a svokrovci to už neni naše investujte si.Jaj zabudla som ešte že na liste vlastníctva sú ťarcha doživotné bývanie.My sme sa starali,vyvážali sme ich na aute na nákupy,aj sme im nakupovali,upratovali,pomáhali ale sestra nič.Tak manžel šiel za ňou že nech nám predá svoj podiel ,ale arogantne vyhlásila,nepredám,nekúpim,neinvestujem.Dom sa predá po smrti rodičov a peniaze sa rozdelia na polovicu.A je naša chyba že sme investovali-nemali sme,to boli jej slová.Ona tam bývať nepôjde.Tak manžel sa urazil a kúpili sme starý dom za 750 000 sk celý na úver a ešte sme si vzali ďalší na rekonštrukciu 600 000.Prišla kríza,nemali sme zákazky a teraz máme dlhy ktoré nezvládame splácať.Tak sme poslali sestre ponuku na odkúpenie podielu a vtedy začalo peklo.Lebo sme mali kupca.Ale ona nechce kúpiť.Rodičia sa postavili na jej stranu a chcú aby sme im vrátili dar.Môj manžel skončil na psychiatrii s depresiami a stále ho to trápi ako sa k nám všetci zachovali. Chcem poradiť čo môžeme vlastne robiť,keď súrne potrebujeme peniaze,a keď sú tu aj moje peniaze ,viac sme investovali ako bola hodnota domu.Nemôžeme predsa čakať 20 rokov na smrť svokrovcov aby sa dom predal.Ak bude čo predať,lebo dom bude chátrať.A to čo sme do neho dali sa nám už nikdy nevráti.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Predovšetkým si zabezpeč dôkazy o investíciách a zhodnotení domu, daj si to urobiť oficiálne znalcovi. Manžel nech ti potvrdí, koľko si do jeho majetku investovala zo svojho výhradného majetku, to sa ti tiež môže veľmi zísť. Nárok na vyrovnanie zhodnotenia druhým spoluvlastníkom vzniká až po vyporiadaní spoluvlastníctva.

Bude to ťažké inému predať, najmä pre to bremeno. Ak to však máte skolaudované ako samostatné byty a so spoločnými časťami a zariadeniami v dome, situáciu to zľahčuje. Ak nie, pokúste sa to urobiť.

Inak vám asi nezostáva len dať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva tak, že dom prikáže do vlastníctva sestre. Ale ak nebude mať peniaze ...
11 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

ďakujem za radu,dôkazy o investíciách máme,všetky bloky a faktúry som odkladala,máme zatiaľ vyhotovený znalecký len z roku 1998 keď nám išli darovať.Tak si dáme vyhotoviť .
Na súd moc nechceme ísť,pretože manžel má depresie už len keď sa spomenie súd.A predať by sa to možno aj dalo aj z bremenom, ale to svokrovci by napadli a žiadali vrátiť dar.Ja som už z toho zúfalá.Už sa svokor vyhráža že chceli sme celý dom a nebudeme mať nič.Vôbec neberú do úvahy že sme investovali.Teraz im vadí že ideme do domu ,ktorý sme si kúpili a oni zostanú sami.Tak si našli dôvod na vrátenie daru.
A môžeme podať návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva aj keď je tam ťarcha doživotného bývania svokrovcov?
A ešte jedna otázka mohol by mi manžel darovať svoj spoluvlastnícky podiel,aké by boli potom problémy pri vymáhaní daru?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Veď oni nemajú vôbec dôvod na vrátenie daru. To by sa syn musel k nim správať tak, že by tým hrubo porušoval dobré mravy. Odsťahovanie sa to ale nie je.

Ak ste sa k nim nesprávali takým spôsobom, nemusíte dar vrátiť. Oni by potom museli vyžadovať vrátenie cez súd. Museli by dokázať napríklad fyzické napadnutie, hrubé urážky či osočovanie. Súd prikáže vrátenie daru skutočne len výnimočne. Veď aj obdarovaný musí mať právnu istotu svojho vlastníctva.

§ 630 občianskeho zákonníka

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
6 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ešte k tomu darovaniu podielu manželke: je pravdou, že pri zmene vlastníka je potrebné chrániť nového nadobúdateľa, zvyčajne sa však dodáva, že ak bol v dobrej viere, že nadobudol vec od vlastníka. Okrem toho, že by mohli rodičia tvrdiť úmysel vyhnúť sa vráteniu daru (čo je podobné odporovaniu právneho úkonu), má sa za to, že v takom prípade by sa v zmysle § 457 a 458 obč. zák. mohla žiadať peňažná náhrada.

Najlepšie pre vás by skutočne bolo ponúknuť odpredaj svojho podielu druhej spoluvlastníčke a po neprijatí ponuky svoj podiel predať.
7 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

odpredaj sme už ponúkli ,ale ona nechce kúpiť,ona si počká na smrť rodičov a potom bude chcieť aby sa dom predal a peniaze rozdelili na polovicu.A práve preto teraz rodičia chcú aby sme dar vrátili lebo sme mali inzerát na internete na predaj .Ešte si aj zavolali domov známeho právnika a ten manželovi poslal list aby sme stiahli inzerát ,lebo inak budú žiadať vrátenie daru.To môjho manžela úplne položilo.
K svokrovcom sme sa správali vždy pekne,pomáhali sme im.Práve to môjho manžela najviac trápi že nikto so súrodencov sa nestaral len on a ja a oni sa nám teraz vyhrážajú aby sme vrátili dar.Oni predaj považujú za porušenie dobrých mravov.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

zuzurka Pozri príspevok
odpredaj sme už ponúkli ,ale ona nechce kúpiť,ona si počká na smrť rodičov a potom bude chcieť aby sa dom predal a peniaze rozdelili na polovicu.A práve preto teraz rodičia chcú aby sme dar vrátili lebo sme mali inzerát na internete na predaj .Ešte si aj zavolali domov známeho právnika a ten manželovi poslal list aby sme stiahli inzerát ,lebo inak budú žiadať vrátenie daru.To môjho manžela úplne položilo.
K svokrovcom sme sa správali vždy pekne,pomáhali sme im.Práve to môjho manžela najviac trápi že nikto so súrodencov sa nestaral len on a ja a oni sa nám teraz vyhrážajú aby sme vrátili dar.Oni predaj považujú za porušenie dobrých mravov.
Práveže darovanie nehnuteľnosti a bremeno doživotného bývania sa často považuje za rozpor s dobrými mravmi, najmä keď to bremeno je bezplatné. Na vlastníka previedli len starosti s nehnuteľnosťou, úžitky berú nevlastníci. Nežiadajte však rozpor z tohto dôvodu, mohla by byť zmluva neplatná od začiatku. Zákaz disponovania s nehnuteľnosťou vlastníkovi je rozpor so základnými princípmi vlastníctva, je to vydieranie. Rozpor s dobrými mravmi je aj to, že vás nechali do domu investovať a o výslednú investíciu chcú obrať. Som presvedčená, že súd nevyhrajú.

Pozri, keď oni zaplatia právnika, ten bude hľadať vety na ich obhajobu. Právnika si môžete nájsť aj vy, najmä ak bude súd, aby vedel pohotovo na súde reagovať a právne sa vyjadrovať.
Svoj podiel na nehnuteľnosti môžete predať, lebo spoluvlastníčka ho odkúpiť nechce. Rodičov nevyhadzujete, majú jeden byt na bývanie. Ťažšie bude vymáhať od spoluvlastníčky investíciu, o ktorú sa zhodnotil jej podiel.
5 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

Ďakujem,trochu si ma upokojila,mi sme si dane platili a sestra priniesla rodičom šek a oni to zaplatili za ňu.Aj poistenie nehnuteľnosti sme platili len my.
Len keby sa aj manžel upokojil,lebo nevie sa brániť ich vyhrážkam.Lieči sa z depresie,ale oni stále doňho len rýpu.
1 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

ešte sa spýtam či sa dá nejako napadnúť so strany staršieho syna -ktorého rodičia vydedili a dom darovali dcére a mladšiemu synovi ,a teraz ten vydedený syn sa začal zrazu okolo nich stále motať ,prerába im už pol roka kúpeľňu,asi zadarmo a stále tvrdí že aj on má nárok na dom.Nasťahoval si veci do garáže ktorú sme mi postavili,lebo je živnostník a nemá si to v paneláku kam dať.Chodí si po dvore aj so svojimi brigádnikmi ako by mu to patrilo.Pritom si tam vodí stále iných a pochybných ľudí.Keďže je manžel chorý tak mu nechce ani nič radšej povedať lebo naňho začne brat slovne útočiť,že mu to rodičia ,ktorý si tu ako ťarcha,dovolili.A sestra ktorá tu nebýva tej je to jedno,s ňou sa nedá vôbec komunikovať.Jej je jedno čo sa v dome deje.Má polovicu a na ňu si počká.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Najskôr, brat nie je vydedený, len nič nedostal darom. Pri dedení po rodičoch môže dať návrh na započítanie darov súrodencov - ak bude ešte čo dediť (napr. pozemky) tak asi zdedí všetko on (rozdiel hodôt by sa dedil všetkými).

Ak ste postavili garáž vy, hoci aj na pozemku rodičov, je to vaša garáž. Ako ju máte skolaudovanú a zapísanú? Teraz by ste mohli od brata pýtať nájomné za užívanie vašej nehnuteľnosti.
4 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

Ďakujem za odpoveď
0 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

môžem takýto text poslať spoluvlastníčke?
VEC: Predkupné právo podielového spoluvlastníctva .
Ponuka na predaj spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosť nachádzajúcu sa v katastri xxx, zapísaný v LV č.18.Parcelné číslo 3600/36 zastavané plochy 608 m2 a 3600/87 záhrady 512m2.
Cena je 35 000 € .
Žiadam o písomné vyjadrenie sa k ponuke. .
.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Konkretizuj presne nehnuteľnosť - dom, spoluvlastníkov a podiely, cena je len za váš podiel ...
Alebo ide aj o pozemok? A čo garáž? Popísala si toho veľa, nemám čas znovu to čítať.
4 1
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zuzurka Pozri príspevok
môžem takýto text poslať spoluvlastníčke?
VEC: Predkupné právo podielového spoluvlastníctva .
Ponuka na predaj spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosť nachádzajúcu sa v katastri xxx, zapísaný v LV č.18.Parcelné číslo 3600/36 zastavané plochy 608 m2 a 3600/87 záhrady 512m2.
Cena je 35 000 € .
Žiadam o písomné vyjadrenie sa k ponuke. .
.
PONUKA na výkon predkupného práva k nehnuteľnosti

/ Predkúpne právo spoluvlastníkov upravené v § 140 Občianskeho zákonníka /

1. Spoluvlastník
X.Y

2. Spoluvlastník
A.B


Dole podpísaná X.Y.

Vám týmto

A.B.

oznamujem a ponúkam nasledovné :

Na základe listu vlastníctva sme obidve výlučnými spoluvlastníčkami nehnuteľnosti , parcela č. XXXX vo výmere XXX m2 , zapísanej na liste vlastníctva č. XX vyhotoveným katastrálnym úradom Kocúrkovo .
Nehnuteľnosť sa nachádza v rekreačnej oblasti mimo zastavanej časti mesta .

Uvedený pozemok sme získali ......................., kde sa tieto parcely užívajú v nerozdelenom stave .

V súčasnosti som sa rozhodla svoju časť predmetnej nehnuteľnosti predať a mám niekoľko ponúk na jej kúpu . Tak isto som uvedenú nehnuteľnosť dala do ponuky realitnej kancelárií .
Preto Vám v súlade vyššie citovaného § 140 Občianskeho zákonníka predkladám písomnú ponuku na využitie predkupného práva , v ktorom uvádzam najvyššiu ponuku kúpnej ceny .

Ak máte záujem o kúpu vyššie špecifikovanej nehnuteľnosti za sumu XX.XXX,– EUR, rovnajúcu sa najvyššej ponuke, so splatnosťou kúpnej ceny pri podpise kúpnej zmluvy, žiadam Vás, aby ste so mnou do dvoch mesiacov od doručenia tejto ponuky uzavreli kúpnu zmluvu.

Ak v tejto lehote moju ponuku nevyužijete, uzavriem kúpnu zmluvu s kupujúcim , ktorý predloží najvyššiu ponuku .


V Kocúrkove XX.XX.2011

X.Y.
0 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

ďakujem
0 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

tak a teraz je to už naozaj zlé,brat sa chce aj s manželkou nasťahovať dole k rodičom,lebo že vraj nemajú z čoho žiť,a že nám bude prispievať len na elektrinu,že nám on žiadny nájom platiľ nebude,jemu to rodičia a sestra dovolili a on od nás povolenie nepotrebuje,on nás všetkých najviac rozoštval a štve ďalej.Tak manžel tiež povedal že ani mi nemáme z čoho žiť tak si tú našu polovicu dáme do prenájmu,ale otec že to on nedovolí.Je vôbec spravodlivosť na tomto svete?
0 0
zuzurka zuzurka

zuzurka je offline (nepripojený) zuzurka

Ako spoluvlastník darovanej nehnuteľnosti s právom doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti rodičmi,keď si rodičia k sebe nasťahovali syna z manželkou/bol akože vydedený/ bez môjho dovolenia a bez toho aby sa mňa spýtali ,že im to povolil druhý spoluvlastník ktorí za 11 rokov na nič neprispel ani nič na nehnuteľnosti nespavil.Nájomné nám nechcú zaplatiť ,len sa brat opýtal koľko nám má dať za elektriku.Prečo by som ja keď v nehnuteľnosti bývam a otec mi nedovolí svoj podiel predať ani prenajať musel stále niečo len trpieť a každému podla želania vyhovieť.To ja nemám už na nič právo.Len ustupovať ,dokedy ?Ako mám postupovať ja už neviem čo mám robiť,nechať sa stále len šikanovať,a keď niečo poviem čo sa rodičom nepáči tak stále sa len domáhajú vrátenia daru.Som už psychicky úplne na dne.Prosím poraďte.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zuzurka Pozri príspevok
Ako spoluvlastník darovanej nehnuteľnosti s právom doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti rodičmi,keď si rodičia k sebe nasťahovali syna z manželkou/bol akože vydedený/ bez môjho dovolenia a bez toho aby sa mňa spýtali ,že im to povolil druhý spoluvlastník ktorí za 11 rokov na nič neprispel ani nič na nehnuteľnosti nespavil.Nájomné nám nechcú zaplatiť ,len sa brat opýtal koľko nám má dať za elektriku.Prečo by som ja keď v nehnuteľnosti bývam a otec mi nedovolí svoj podiel predať ani prenajať musel stále niečo len trpieť a každému podla želania vyhovieť.To ja nemám už na nič právo.Len ustupovať ,dokedy ?Ako mám postupovať ja už neviem čo mám robiť,nechať sa stále len šikanovať,a keď niečo poviem čo sa rodičom nepáči tak stále sa len domáhajú vrátenia daru.Som už psychicky úplne na dne.Prosím poraďte.
Jedno a to isté ...

http://www.porada.sk/t155098-predaj-...o-podielu.html
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

zuzurka Pozri príspevok
Ako spoluvlastník darovanej nehnuteľnosti s právom doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti rodičmi,keď si rodičia k sebe nasťahovali syna z manželkou/bol akože vydedený/ bez môjho dovolenia a bez toho aby sa mňa spýtali ,že im to povolil druhý spoluvlastník ktorí za 11 rokov na nič neprispel ani nič na nehnuteľnosti nespavil.Nájomné nám nechcú zaplatiť ,len sa brat opýtal koľko nám má dať za elektriku.Prečo by som ja keď v nehnuteľnosti bývam a otec mi nedovolí svoj podiel predať ani prenajať musel stále niečo len trpieť a každému podla želania vyhovieť.To ja nemám už na nič právo.Len ustupovať ,dokedy ?Ako mám postupovať ja už neviem čo mám robiť,nechať sa stále len šikanovať,a keď niečo poviem čo sa rodičom nepáči tak stále sa len domáhajú vrátenia daru.Som už psychicky úplne na dne.Prosím poraďte.
Máš to ťažké, ozaj ťažké. Neporadím ti, ale aspoň poľutujem. Ešteže rodičia ti smeli darovať podiel na nehnuteľnosti. Ak ťa budú šikanovať aj ďalej, pohroz im, že im vrátiš dar.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzurka Pozri príspevok
Ako spoluvlastník darovanej nehnuteľnosti s právom doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti rodičmi,keď si rodičia k sebe nasťahovali syna z manželkou/bol akože vydedený/ bez môjho dovolenia a bez toho aby sa mňa spýtali ,že im to povolil druhý spoluvlastník ktorí za 11 rokov na nič neprispel ani nič na nehnuteľnosti nespavil.Nájomné nám nechcú zaplatiť ,len sa brat opýtal koľko nám má dať za elektriku.Prečo by som ja keď v nehnuteľnosti bývam a otec mi nedovolí svoj podiel predať ani prenajať musel stále niečo len trpieť a každému podla želania vyhovieť.To ja nemám už na nič právo.Len ustupovať ,dokedy ?Ako mám postupovať ja už neviem čo mám robiť,nechať sa stále len šikanovať,a keď niečo poviem čo sa rodičom nepáči tak stále sa len domáhajú vrátenia daru.Som už psychicky úplne na dne.Prosím poraďte.
Na hrubé vrece hrubú záplatu. Ty si spoluvlastníkom domu a máš právo rozhodovať, kto tam bude bývať a kto nie. Brat - nebrat - ak je tak arogantný, daj návrh na súd na vysťahovanie. Ty máš vlastnícke práva, rodičia môžu len dom užívať, nemôžu rozhodovať o tom, kto tam môže byť a kto nie a brat nemá žiadne práva. Po rozhodnutí súdu o vysťahovaní môžeš nechať brata deložovať.

Dosť ste sa popálili, teraz už vieš, že by ste tam neinvestovali, kým to nie je majetkovo úplne vysporiadané.
0 0
Iulius Iulius

Iulius je offline (nepripojený) Iulius

myslím, teda som :)
Rodinu si človek nevyberá..Hlavne treba zvážiť, že zdravie je len jedno a dostať sa na psychiatriu skrz majetok sa ozaj neoplati. Nedajte sa už citovo vydierať, pošlite sestre ponuku na výkon predkupného práva a keď nebude reagovať zverte odpredaj nehnuteľnosti realitnému agentovi a keď sa tam pár krat zjavý s možnými kupcami hádam ich to rozhybe a keď nie, kľudne to predajte.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať