Zavrieť

Porady

Zúčtovanie upomienky

Na dodávateľskej faktúre mám sumu za poskytnuté služby + upomienka 40,-- Sk. Ľudkovia dobrí, kam s tým v PÚ? Na zmluvné pokuty a penále sa mi to akosi nevidí.
Usporiadat
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Ing. Cenigova uvadza na ucte 544 aj:

- uroky z omeskania za oneskorene plnenie penazneho zavazku voci veritelovi v sulade so zmluvou a s §369 Obch. zakonnika
- zmluvne pokuty za nedodrzanie zmluvnych podmienok ktore vyplyvaju z obchodnozavazkovych vztahov a povinnosti ich uhrady vyplyva zo zmluvy nadvazujucej na prislusne ustanovenia Obch.zakonnika (§300) a Obc.zakonnika (§544)
- ostatne pokuty a penale vyplyvajuce z zmluv.vztahov

upomienka, to je vlastne pokuta za neskoru uhradu,
nedalo by sa teda toto pouzit? mne tiez ako prve napadol ucet 544
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

upomienky sme už rozoberali, skús si pozrieť tú tému. Tam prevažovalo účtovanie na 518.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Vyúčtovanie upomienky dosť často používa aj Eurotel. Nie je to úrok z omeškania, ale poplatok za zaslanie upomienky. Tak preto 518
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Jato tiež dávam na 518, lebo to takto účtuje nielen Eurotel, ale aj Slovak Telecom
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Ja som si vytvorila analytiku k 518 ako nedaňový náklad a tam ich účtujem.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Ja si myslím, že ide o zmluvnú pokutu (skúste si pozrieť všeobecné zmluvné podmienky napríklad Telekomu (viem, že väčšinou to nikto nečíta). som presvedčený, že to tam nájdete.
Neviem akú službu mi niekto poskytne, ak mi pošle upomienku. To už je lepšie na 548. Ale z hľadiska výkazu ziskov a srát je vlastne jedno, či je to na 544 alebo 548. Služby sa však vykazujú inde.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Dovolim si dať za pravdu Mudrošovi. Aj podľa súvzťažností, ktoré vyšli v EPP je na účte 544 účtované:
zmluvné pokuty a penále v nadväznosti na znenie Obchodného zákonníka
- za porušenie zmlúv, stanovených platobných podmienok
- ostatné zmluvné pokuty a úroky z omeškania
Súvzťažnosti zostavovali ing. Kaletová a Ing. Turóciová.

To, že museli telekomunikácie alebo im podobni, posielať upomienku poštou, to je ich problém. Myslím si, že na 518 by to išlo vtedy ak by nám fakturovali náklady spojené so zaslanim upomienky. Upomienkou mi teda neurobia nijakú službu, akurat ma naštvú, keď mi príde na druhý deň po tom, ako som to uhradila ...
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Upomienka je nedaňový náklad???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Já poplatky od Eurotelu a SLOVAK TELECOMU účtujem ako nedaňové , chápem to ako určitú pokutu . Robím to tak celé roky . Práve , že to má dva významy , tak sa nechcem naťahovať s daniarmi .
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
ak je to uvedené v podmienkach pre poskytovanie služieb je to zmluvná pokuta a je to daňovo uznateľné - aspoň u mňa a neviem prečo to dávať na 518???
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ja to účtujem ako nedaňové náklady.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Opraviť- zmluvné pokuty a penále z obchodného styku sú nákladom podnikateľa a sú to výdavky na zabezpečenie a udržanie príjmu. V zákone o daniach je jasne napísané, ktoré výdavky nie sú daňovým výdajom a tak to je nasledovne.:

Daňovými výdavkami nie sú.:

a.) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimou zaplatených zmluvných pokút

Podľa mňa takéto platby ako upomienky Telecomu a iných sú zmluvné pokuty, pretože uzatvorením zmluvy s Telecomom, Orange a ich všeobecných obchodných podmienok sa odberateľ zaväzuje, že sa bude nimi riadiť pri obchodnom styku. V prípade, že vznikne pochybnosť o oprávnenosti faktúrovať takéto platby treba im vrátiť faktúru s tým, aby vysvetlili, na základe čoho faktúrujú a nech uvedú prislušnú zmluvu, alebo odstavec obchodného zákonníka. Inak nemajú právo na fakturáciu takýchto poplatkov.
24_1_54.gif  
0 0
martinala martinala

martinala je offline (nepripojený) martinala

áno, tiež som za, pokiaľ je to uvedené v zmluve - teda v zmluvných podmienkach - zobrať to ako argument pre daňové náklady 544, ak takýto papier nemám, tak potom 545.
martina
0 0
Mirka-test Mirka-test

Mirka-test je offline (nepripojený) Mirka-test

zuzana
Upomienka je nedaňový náklad???

Podľa mňa je to daňový náklad, patrí to medzi zmluvné pokuty a penále a tie sú daňovými nákladmi. Určite to je v zmluve s operátorom, inak by to asi nefaktúrovali. Dávam to na 544.
Nedaňovým nákladom sú nezmluvné pokuty a penále od daňového úradu, polície, sociálnej poisťovne ... tie dávam na 545.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

V 1000, riešení ,bolo napísané že upomienky idú do nákladov na 518.Už som to tu kdesi písala. Skúste hľadať.Ak to nájdem tak Vám to sem prilepím.Ja mám 2 účta overené auditorom a v každej firme upomienku (máme ich každý mesiac) dávam na 518 spolu s telefónom.
0 0
Mirka-test Mirka-test

Mirka-test je offline (nepripojený) Mirka-test

V konečnom dôsledku je jedno, či je to na 544 alebo na 518, hlavne, že je to v náklade.
Nie?????
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Podstatné je, že je daňový náklad.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

jak že nám nerobia žiadnu službu zaslaním upomienky???? veď nás upozorňujú na to že ak to teraz nezaplatíme tak nás vypnú a ktorý podnikateľ by chcel mať vybavovačky za znovupripojenie....a nehovorím o tých pár dňoch ktoré ste bez telefonu...
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Takúto upomienku, resp. pokutu za oneskorenú platbu účtujem na účet 544 AE. Ale prosím Vás, ak sa faktúra uhradí až v januári alebo februári za predchádzajúci rok, tak čo s tou pokutou? Je to daňový náklad alebo nie? Ďakujem za radu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ormika
Takúto upomienku, resp. pokutu za oneskorenú platbu účtujem na účet 544 AE. Ale prosím Vás, ak sa faktúra uhradí až v januári alebo februári za predchádzajúci rok, tak čo s tou pokutou? Je to daňový náklad alebo nie? Ďakujem za radu.
Daňovým nákladom je iba zaplatená pokuta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať