Zavrieť

Porady

Vodomer na TÚV

Ja by som potreboval poradiť ohľadne vodomerov na TÚV, nakoľko máme v SVB byt, kde sa počet osôb nemení a v posledných 5-tich rokoch im rapídne poklesla spotreba TÚV z priemeru 40-50 m3 na 3-7 m3. Nakoľko sa jedná o teplomilnú rodinu, ktorá už v septembri pri 20 st. vonkajšej teplote sa začína vypytovať, kedy sa začne kúriť, že im je v byte zima. Neverím že pri umývaní a kúpaní používajú studenú vodu. Problém je, že máme tlak studenej vody vyšší ako tlak TÚV a tu je možnosť manipulácie. Potrebujem poradiť, či nepoznáte prietokomery so zabudovanou spätnou klapkou, aby nás nemohol nikto podvádzať, v konečnom dôsledku podvádza ostatných majiteľov bytov, lebo teplo do TÚV musíme zaplatiť podľa faktúry.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    lubica_02 Pozri príspevok
    Urobte neohlásenú kontrolu vodomerov, tak najlepšie zistíte či sa tam deje niečo nekalé, prípadne prekontrolujte spotrebu TUV v byte meraním tak, že odpíšete stav vodomeru / všetky údaje, aj za desatinnou čiarkou / odmeriate v nádobe s mierkou 20 litrov vody a zistite, či vodomer meria správne.Prekontrolujte pri tejto skuške aj napojenie prípojok do kuchyne a kúpelne. Najlepšie by to mohol skuseny inštalater, ale ja to robím bežne .
    Ak podvádza tak, ako má podozrenie Jimil, tak to nezistia. Stačí uzatvoriť výtok kohútika a pustiť teplú aj studenú vodu.

    Dajte im namontovať pred hlavný uzáver spätnú klapku:

    http://www.ivar.sk/doplnok/voda/voda.html#23

    Existujú aj vodomery, ktoré je možné vybaviť spätnou klapkou:

    http://www.sensusesaap.com/files/ld_...k_120c_001.pdf

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Jumil Pozri príspevok
    Ja by som potreboval poradiť ohľadne vodomerov na TÚV, nakoľko máme v SVB byt, kde sa počet osôb nemení a v posledných 5-tich rokoch im rapídne poklesla spotreba TÚV z priemeru 40-50 m3 na 3-7 m3. Nakoľko sa jedná o teplomilnú rodinu, ktorá už v septembri pri 20 st. vonkajšej teplote sa začína vypytovať, kedy sa začne kúriť, že im je v byte zima. Neverím že pri umývaní a kúpaní používajú studenú vodu. Problém je, že máme tlak studenej vody vyšší ako tlak TÚV a tu je možnosť manipulácie. Potrebujem poradiť, či nepoznáte prietokomery so zabudovanou spätnou klapkou, aby nás nemohol nikto podvádzať, v konečnom dôsledku podvádza ostatných majiteľov bytov, lebo teplo do TÚV musíme zaplatiť podľa faktúry.
    Ešte mi napadlo - ak máte merače aj na studenú vodu, tak by sa taká manipulácia dala zistiť. Ak im v tom istom čase výrazne stúpla spotreba studenej vody, tak je evidentné, že tú vodu "prečerpali". Lebo to, čo pustia späť do potrubia teplej vody, musí byť namerané na spotrebe studenej. Takže výrazný pokles spotreby teplej a nárast spotreby studenej môže niečo naznačovať.

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    Chybu vodomeru nepredpokladám, nakoľko sme vlani na začiatku roka po 4-ročnom období dali vymeniť vodomery, hlavne pre tento byt. Ale nízka spotreba je stále. SV majú v norme. Lenže podľa dlhodobých skúsenosti sa spotreby vody u normálnej rodiny pohybuje k pomeru SV ku TÚV cca 2:1 napr. 40:20. A tu mi to nehrá, spotreba je 39:4,1 m3.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Urobte neohlásenú kontrolu vodomerov, tak najlepšie zistíte či sa tam deje niečo nekalé, prípadne prekontrolujte spotrebu TUV v byte meraním tak, že odpíšete stav vodomeru / všetky údaje, aj za desatinnou čiarkou / odmeriate v nádobe s mierkou 20 litrov vody a zistite, či vodomer meria správne.Prekontrolujte pri tejto skuške aj napojenie prípojok do kuchyne a kúpelne. Najlepšie by to mohol skuseny inštalater, ale ja to robím bežne .

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    lubko6394 Pozri príspevok
    Bud je to chyba koliesok, ale skôr by som tipoval magnet. Mali sme podobný prípad, nič sme si nepomohli a ja som pokusom zistil, že ten vodomer sa dá zastaviť neodýmovým magnetom 20x20x10mm umiestneným na jednom mieste vzadu na vodomere.

    Preto treba pri výmene vodomerov inštalovať antimagnetické vodomery, ktoré majú plastové vnútro, resp. z iného materiálu, nie zo železa. Taký merač sa nedá zastaviť magnetom.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Chobot Pozri príspevok
    Preto treba pri výmene vodomerov inštalovať antimagnetické vodomery, ktoré majú plastové vnútro, resp. z iného materiálu, nie zo železa. Taký merač sa nedá zastaviť magnetom.
    O tých našich tiež dodávateľ tvrdil, že sú antimagnetické, pre klasické magnety to fungovalo - vodomer sa točil, preto som skúsil ten neodým a ručička kmitala, ale sa neotočila. Takže doporučujem skúsiť to s tým neodýmom a vylúčiť aspoň túto možnosť - to si môže doma na svojom a bude vedieť na čom je.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Tá spätná klapka sa osvedčila aj u nás. Viditeľne tým poklesla spotreba teplej vody ale nie až tak, ako je to v prípade, ktorý uvádzaš Ty.
    Tá spotreba, ako uvádzaš, je veľmi podozrivá. V každom prípade je tam podozrenie s manipuláciou.
    Koľko je osôb v tom byte ?

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Jumil Pozri príspevok
    Ja by som potreboval poradiť ohľadne vodomerov na TÚV, nakoľko máme v SVB byt, kde sa počet osôb nemení a v posledných 5-tich rokoch im rapídne poklesla spotreba TÚV z priemeru 40-50 m3 na 3-7 m3. Nakoľko sa jedná o teplomilnú rodinu, ktorá už v septembri pri 20 st. vonkajšej teplote sa začína vypytovať, kedy sa začne kúriť, že im je v byte zima. Neverím že pri umývaní a kúpaní používajú studenú vodu. Problém je, že máme tlak studenej vody vyšší ako tlak TÚV a tu je možnosť manipulácie. Potrebujem poradiť, či nepoznáte prietokomery so zabudovanou spätnou klapkou, aby nás nemohol nikto podvádzať, v konečnom dôsledku podvádza ostatných majiteľov bytov, lebo teplo do TÚV musíme zaplatiť podľa faktúry.
    Možno ani nemusí ísť o umyselnú manipuláciu. Ak nemáte namontované spätné klapky, stačí ak má na sprchovej ružici stop ventil (čo je normálna vec z hľadiska úspory vody) môže dôjsť u starších resp. lacnejších vodomeroch k odčítavaniu stavu na číselníku. Ešte je aj možnosť, že vodomer má mechanickú poruchu, že občas preskočí ozub na číselníku a zčasu načas sa rozbene - natočí ďalší kubík. Takáto chyba vodomera sa odhalí len náhodne. To či vlastník podvádza sa dá indikovať aj z výsledného vysokého koeficientu.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Jumil Pozri príspevok
    Chybu vodomeru nepredpokladám, nakoľko sme vlani na začiatku roka po 4-ročnom období dali vymeniť vodomery, hlavne pre tento byt. Ale nízka spotreba je stále. SV majú v norme. Lenže podľa dlhodobých skúsenosti sa spotreby vody u normálnej rodiny pohybuje k pomeru SV ku TÚV cca 2:1 napr. 40:20. A tu mi to nehrá, spotreba je 39:4,1 m3.
    Bud je to chyba koliesok, ale skôr by som tipoval magnet. Mali sme podobný prípad, nič sme si nepomohli a ja som pokusom zistil, že ten vodomer sa dá zastaviť neodýmovým magnetom 20x20x10mm umiestneným na jednom mieste vzadu na vodomere.

    Jumil je offline (nepripojený) Jumil

    Jumil
    lubko6394 Pozri príspevok
    O tých našich tiež dodávateľ tvrdil, že sú antimagnetické, pre klasické magnety to fungovalo - vodomer sa točil, preto som skúsil ten neodým a ručička kmitala, ale sa neotočila. Takže doporučujem skúsiť to s tým neodýmom a vylúčiť aspoň túto možnosť - to si môže doma na svojom a bude vedieť na čom je.
    Ďakujem za radu, ale nebudem to skúšať nakoľko nemám takýto magnet. Ťažko by som dokazoval na súde, že takýto vlastník nás okrádal. Nechám to zatiaľ na svedomí takýchto ľudí. Dám v budúcnosti namontovať spätnú klapku pred každý vodomer.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Že by sa ešte dnes montovali vodomery na teplú vodu bez spätnej klapky? Alebo pred štyrmi rokmi???

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Jumil Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, ale nebudem to skúšať nakoľko nemám takýto magnet. Ťažko by som dokazoval na súde, že takýto vlastník nás okrádal. Nechám to zatiaľ na svedomí takýchto ľudí. Dám v budúcnosti namontovať spätnú klapku pred každý vodomer.
    Však ja som tiež neišiel na súd, len ma stále štvalo, že ktosi má riešenie a využíva ho v náš neprospech. Inak aj ten spätný chod - studená do teplej u nás ide. Problémom je, že ľudia - teda my ako spoločenstvo pozeráme len cez peniaze, koľko tá výmena bude stáť a vždy zvíťazí ten najlacnejší. A z 15 platiacich som prinízku spotrebu v jednom byte rozporoval len ja a odišlo to do stratena.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.