Zavrieť

Porady

Strany prepravného dokladu CMR

Ahojte. Mám takúto otázku. Na vydokladovanie oslobodenia §43 sa použije prepravný doklad. Inak Medzinárodný nákladný list CMR. Má niekoľko listov. Prakticky príde prepravca, vrchný list (Exemplár pre odosielateľa) potvrdí svojou pečiatkou, nechá ododielateľovi a s ostatnými odíde (exemplár pre príjemcu, pre dopravcu a dve ďalšie kópie). Firma potom tŕpne, či sa jej vráti niektorý z listov potvrdených príjemcom tovaru. Podľa názoru daňového poradcu totiž vrchný list s pečiatkou prepravcu a uvedením miesta určenia nie je dostačujúcim dokladom, je nutná niektorá z ďalších kópii. Vyrieši tento problém, ak pri potvrdzovaní CMR prepravcom pri preberaní tovaru jednoducho prepravca nechá odosielateľovi aj poslednú stranu so svojou pečiatkou? Ktoré strany CMR používate Vy? Stačí Vám pečiatka prepravcu alebo tiež čakáte na stranu s potvrdením od príjemcu?
Naposledy upravil JanaSys : 16.12.05 at 05:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    dana9
    Podľa môjho názoru postup daňového úradu nie je celkom správny, keďže čl. 5 dohovoru cmr výslovne ustanovuje okruh osôb, ktoré majú na vystavenie nákladného dokladu nárok. Ostatní preto nemajú právne nástroje ako si tento doklad zabezpečiť, je to len na dobrých vzťahoch s "ostatnými článkami prepravy".

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Díky, nie je tam niekde, že dodávateľ má nárok len na jeden list? A nie na prvú stranu a ešte jednu z kópii?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Janka, môj otec robí medzinárodnú prepravu a robí to tak, že
    keď faktúruje odosielateľovi dopravu, tak k faktúre musí priložiť potvrdenú CMRku od príjemcu a priloží aj všetky dodacie listy vystavené odosielateľom a potvrdené príjemcom.
    Bez týchto príloh by mu odosielateľ nezaplatil faktúry a dokonca by mu ich vrátil.
    Takže je to chyba dopravcu, že ti s faktúrou nedá aj potvrdenú CMR.
    Odosielateľ nemá čo tŕpnuť či mu príde ale nepríde potvrdená CMR.
    Jednoducho povedzte vášmu dopravcovi, že mu nezaplatíte faktúru, ak tam nebudú všetky prílohy, vrátane potvrdenej CMR.

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Problém vzniká keď si prepravcu pošle odberateľ a tomu je preprava fakturovaná. Keď máme našeho prepravcu, tam je to v pohode. Takýto prepravca necháva dodávateľovi len prvý list. Potom sa čaká až to vyfakturuje aj s prílohami odberateľovi a od neho sa žiada jedna kópia s pečiatkou príjemcu. Vieš si predtsvaiť koľko to trvá a s akou úspešnosťou. A nehovorím o tom, že s tým má starosti aj odberateľ.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Tak potom sa dohodnite s odberateľom, že on nezaplatí prepravcovi faktúru, ak nebude obsahovať všetky náležitosti /2kópie/ CMR. Jedna pre teba, druhá pre odberateľa.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Alebo doporučte odberateľovi Vášho prepravcu, s ktorým viete, že nebudú problémy.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Skúste pozrieť strana 4 príklad č. 1)
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...yn04naddph.pdf

    Mám za to, že v rámci dostupných informácií možno považovať za dostatočné dokladovanie prepravy dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia. A to podľa môjho názoru spĺňa aj prvá strana CMR. Toto je možné aplikovať v prípade, ak je preprava zabezpečená externým prepravcom, t.j. v zmysle § 43 ods. 5 písm. a). Okrem dokladu o odoslaní máte ešte faktúru, úhradu, objednávku, zmluvu ...

    V prípade, že si prepravu objednávate sami a hradíte na základe faktúry, mám za to, že tam zrejme nie je problém s dokladovaním prevzatia tovaru odberateľom, ak je prepravný doklad prílohou faktúry.

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Ďakujem. Myslím si to isté. To pdf mi otváralo prázdne, ale cez Uložiť cieľ a následnom otvorení mi to už išlo. Díky moc. Jana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.