Zavrieť

Porady

Dosla faktura za obedy a DPH?

Prosim o radu,

prehladala som uz kopu tem, ale uplnu odpoved som nenasla.

Sme platci DPH.
Chodime na obedy do zavodnej jedalne - platca DPH. Na konci mesiaca nam vystavia fakturu za skutocne objednane obedy.
Uctovanie stravy viem, len som si nie ista, do ktoreho obdobia mam zaradit DPH z faktury a DPH od zamestnancov?

Faktura nam totiz zakazdym pride nasledujuci mesiac. Napriklad faktura za 1/2011 pride 3.2.2011, ale datum vyhotovenia i datum dodania tovaru je 31.1.2011.

Poradite? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zdroj: Ing.Anna Jurišová

    2. Zabezpečenie stravovania prostredníctvom PO alebo FO, ktorá poskytuje stravovacie služby

    a) od platiteľa dane
    PRÍKLAD č. 2:
    Platiteľ DPH zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom PO alebo FO, platiteľa dane, ktorý má oprávnenie poskytovať stravovacie služby (reštaurácia).
    Pri nákupe stravovacích služieb (stravných lístkov) si platiteľ môže odpočítať daň podľa § 49 po splnení podmienok uvedených v § 51 zákona o DPH.
    Nákup, cena s DPH 95,20 Sk
    odpočítanie dane 15,20 Sk
    cena bez dane 80 Sk

    Predaj lístkov zamestnancom:
    cena bez dane 80 Sk
    55 % z ceny jedla (premietne do výdavkov) 44 Sk
    45 % z ceny jedla (hradí zamestnanec) 36 Sk
    základ dane 36 Sk
    daň 19 % 6,80 Sk
    cena stravy pre zamestnanca (36 + 6,80) 42,80 Sk

    Daňová povinnosť zamestnávateľovi vzniká dňom prijatia platby (pred dodaním služby) podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. Do daňového priznania uvádza zamestnávateľ základ dane, protihodnotu, ktorú hradí zamestnanec (36 Sk) a tomu prislúchajúcu daň (6,80 Sk).

    Dodám:
    § 22
    Základ dane pri dodaní
    tovaru a služby


    (1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vango Pozri príspevok
    Prosim o radu,

    prehladala som uz kopu tem, ale uplnu odpoved som nenasla.

    Sme platci DPH.
    Chodime na obedy do zavodnej jedalne - platca DPH. Na konci mesiaca nam vystavia fakturu za skutocne objednane obedy.
    Uctovanie stravy viem, len som si nie ista, do ktoreho obdobia mam zaradit DPH z faktury a DPH od zamestnancov?

    Faktura nam totiz zakazdym pride nasledujuci mesiac. Napriklad faktura za 1/2011 pride 3.2.2011, ale datum vyhotovenia i datum dodania tovaru je 31.1.2011.

    Poradite? Dakujem
    Jednoducho: ÚO bude január, aj odvod dph od zamestnancov rovnako január.

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Prosím ako je to s účtovaním..

    ak je hodnota stravnej jednotky 3,80 a tiež nám to vyfakturuje závodná jedáleň

    uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

    uctokrajan
    Celu sumu prispieva zamestnavatel? Alebo je to subeh prispevku zamestnanca a prispevku zo soc. fondu? To su uplne ine povinnosti pri naroku na odpocet DPH.

    Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

    Mariana42
    Dobrý deň prajem, chcela by som Vás poprosiť o názor, či nižšie uvedené ešte platí? Stala sa mi totiž taká vec, že som mala kontrolu na DÚ, našli mi chybu "?" - v súvislosti so stravovaním zamestnancov.
    Stravu pre našich zamestnancov fakturuje reštaurácia : 2,50 + 0,50 DPH. Odpočítam na vstupe na základe daň. dokladu 0,5€ . Zamestnanci hradia 0,83€+ 0,17€ DPH - teda odvádzam 0,17€ . Na DÚ tvrdia, že keď odpočítam 0,5€ tak musím odvádzať 0,5€.....
    Vopred ďakujem za názory

    QUOTE=betka;1946470]Zdroj: Ing.Anna Jurišová

    2. Zabezpečenie stravovania prostredníctvom PO alebo FO, ktorá poskytuje stravovacie služby

    a) od platiteľa dane
    PRÍKLAD č. 2:
    Platiteľ DPH zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom PO alebo FO, platiteľa dane, ktorý má oprávnenie poskytovať stravovacie služby (reštaurácia).
    Pri nákupe stravovacích služieb (stravných lístkov) si platiteľ môže odpočítať daň podľa § 49 po splnení podmienok uvedených v § 51 zákona o DPH.
    Nákup, cena s DPH 95,20 Sk
    odpočítanie dane 15,20 Sk
    cena bez dane 80 Sk

    Predaj lístkov zamestnancom:
    cena bez dane 80 Sk
    55 % z ceny jedla (premietne do výdavkov) 44 Sk
    45 % z ceny jedla (hradí zamestnanec) 36 Sk
    základ dane 36 Sk
    daň 19 % 6,80 Sk
    cena stravy pre zamestnanca (36 + 6,80) 42,80 Sk

    Daňová povinnosť zamestnávateľovi vzniká dňom prijatia platby (pred dodaním služby) podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. Do daňového priznania uvádza zamestnávateľ základ dane, protihodnotu, ktorú hradí zamestnanec (36 Sk) a tomu prislúchajúcu daň (6,80 Sk).

    Dodám:
    § 22
    Základ dane pri dodaní
    tovaru a služby


    (1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
    [/QUOTE]

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    Dobrý deň, mám podobnú otázku.
    Zamestnanci sa stravovali v jedálni, ktorá nám vystavila faktúru. Cena jedla je 2,66 bez DPH. Môže celou touto sumou prispieť zamestnávateľ, alebo musí prispieť aj zamestnanec?
    Na Fa sú sumy:
    bez DPH 205,33
    DPH 41,07
    Spolu 246,40
    Zamestnávateľ to uhradil a od zamestnancov nič nežiadal. Môže si DPH odpočítať? Ďakujem
    Naposledy upravil lubka0907 : 04.07.12 at 07:19

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Z obedov, resp. z ceny, ktorú platia, musia zamestnanci odviesť dph, takže ak si ju neuplatníte na odpočte, a nebude ani žiadať nič od zamestnancov, bude to Ok.
    lubka0907 Ďakujem

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    ešte si to chcem ujasniť pre istotu..ak nebudem od zamestnancov nič žiadať dám celú sumu faktúry do nákladov bez možnosti odpočtu DPH? Chápem to správne?
    Prejam pekný deň!!
    čiže ak som správne pochopila, ak pri vstupe nebudem žiadať z fa za obedy DPH, nemusím odviesť ani DPH na výstupe a celá suma fa mi pôjde do účtovných nákladov /nie daňových/??? Aspoň nás to školia, že ak si neuplatním DPH, tým pádom je to účtovný, nie daňový náklad. Môžem aj z týchto nákladov potom vyčísliť 55% náklady zamestnávateľa a čerpanie SF?

    A zároveň Vás prosím o radu ohľadom DPH a obedy - neviem sa dopracovať odpovedi, lebo jedna odpoveď vylučuje druhú, nehovoriac o odb.liter. cenigovej
    Prosím o radu - pri vstupe si uplatním DPH - to je jasné.
    - 55% hradí zamestnávateľ - DPH áno či nie??? /ak áno tak prečo keď je to
    náklad, nie príjem pre zamestnávateľa - neviem v
    tom nájsť logiku/
    - 45% v plnej výške chcem čerpať SF /bez úhrad zamest./ - DPH áno či nie /ak
    áno - prečo keď je to čerpanie SF/ - och, och som bezradná.

    Prosím, prosím o pomoc, vyúčt.mesačného DPH sa blíži. Ďaaaakujem všetkým na porade, veľa ste mi prostredníctvom vašich odborných rád pomohli.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.