Zavrieť

Porady

Setrenie v domacnosti

Ludia, poradite akym sposobom vy setrite? bud pouzivate nejaky program kde si zapisujete prijmy a vydavky a tak zistite kde mate rezervu, alebo nejaka webovka kde ste sa na tuto temu nieco dozvedeli alebo nieco ine, iny sposob, proste , tu piste vsetko co ste skusili a sa Vam to osvedcilo v setreni v domacnosti aj ked to bude len par stoviek rocne aj to potesi
Usporiadat
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Ani nie tak fyzikalne, ako ekonomicke... Dodavateľ tepla (bytovy podnik, teplaren a pod.) ma urcite fixne naklady (platy XY zamestnancov, prenajom kancelarii, sluzobne auta, udrzba tepelnych zariadeni a podobne), ktore sa rozpocitavaju do jednotkovej ceny tepla. Po zatepleni a vymenie okien na x stovkach bytov/bytoviek logicky klesne spotreba tepla. Ale fixne naklady ostavaju rovnake. Tak si dodavatel proste zvysi jednotkovu cenu tepla (samozrejme, ze mu to najprv URSO musi schvalit). Zaver z toho je, ze cim viac bude zateplenych panelakova a vymenenych okien, tym bude vyssia cena tepla, lebo vyrobca ho vyraba v stale mensom objeme, pri rovnakych az rastucich nakladoch. (neberiem do uvahy cenu paliva - plyn, drevostiepka a podobne) Tot smutna realita....
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

dalid Pozri príspevok
Ani nie tak fyzikalne, ako ekonomicke... Dodavateľ tepla (bytovy podnik, teplaren a pod.) ma urcite fixne naklady (platy XY zamestnancov, prenajom kancelarii, sluzobne auta, udrzba tepelnych zariadeni a podobne), ktore sa rozpocitavaju do jednotkovej ceny tepla. Po zatepleni a vymenie okien na x stovkach bytov/bytoviek logicky klesne spotreba tepla. Ale fixne naklady ostavaju rovnake. Tak si dodavatel proste zvysi jednotkovu cenu tepla (samozrejme, ze mu to najprv URSO musi schvalit). Zaver z toho je, ze cim viac bude zateplenych panelakova a vymenenych okien, tym bude vyssia cena tepla, lebo vyrobca ho vyraba v stale mensom objeme, pri rovnakych az rastucich nakladoch. (neberiem do uvahy cenu paliva - plyn, drevostiepka a podobne) Tot smutna realita....
Veru, veru, smutná realita! Načo šetriť?!

Ak chceme znížiť cenu tepla, treba zvýšiť spotrebu energie. Najlepšie by bolo nahradiť sklo, igelitom. prípadne ani ten nie, ako na Luníku ...

Logické, dodávateľ tepla je človek. A človek, teda väčšina, ľudia chcú stále viac a viac. A nie len dodávateľ tepla ...

Takže ide o javy ekonomické, fyzikálne a aj katastrofálne!

Je pravda, že energiu sme z Fukušimi neodoberali, ale dôsledky ...

Načo šetriť, veď ešte chodia po Zemi ľudia, čo majú holú riť! Nie len v pralese ...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

dalid Pozri príspevok
Ani nie tak fyzikalne, ako ekonomicke... Dodavateľ tepla (bytovy podnik, teplaren a pod.) ma urcite fixne naklady (platy XY zamestnancov, prenajom kancelarii, sluzobne auta, udrzba tepelnych zariadeni a podobne), ktore sa rozpocitavaju do jednotkovej ceny tepla. Po zatepleni a vymenie okien na x stovkach bytov/bytoviek logicky klesne spotreba tepla. Ale fixne naklady ostavaju rovnake. Tak si dodavatel proste zvysi jednotkovu cenu tepla (samozrejme, ze mu to najprv URSO musi schvalit). Zaver z toho je, ze cim viac bude zateplenych panelakova a vymenenych okien, tym bude vyssia cena tepla, lebo vyrobca ho vyraba v stale mensom objeme, pri rovnakych az rastucich nakladoch. (neberiem do uvahy cenu paliva - plyn, drevostiepka a podobne) Tot smutna realita....
No a čo z toho vyplýva pre tých, čo ešte len uvažujú nad zateplením?
Dobre si zvážiť, čo je lepšie, či zateplovať, alebo najskôr vybudovať vlastné zdroje tepla a až následne za usporené peniaze zatepliť a tým šetriť vlastné náklady.
------------------------------------
Lebo vlastný zdroj tepla, je za polovicu nákladov na zateplenie a ušetrí skoro polovicu nákladov na dodávku tepla.
-----------------------------------------
Ale čo sa týka nášho sita, ten si môže zatepliť a do okien namontovať ja troj-luník
a aj tak na platbách za teplo neušetrí. Jediné čo vie ušetriť, sú náklady teplárne na plyn.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

sito Pozri príspevok
Veru, veru, smutná realita! Načo šetriť?!

Ak chceme znížiť cenu tepla, treba zvýšiť spotrebu energie. Najlepšie by bolo nahradiť sklo, igelitom. prípadne ani ten nie, ako na Luníku ...

Logické, dodávateľ tepla je človek. A človek, teda väčšina, ľudia chcú stále viac a viac. A nie len dodávateľ tepla ...

Takže ide o javy ekonomické, fyzikálne a aj katastrofálne!

Je pravda, že energiu sme z Fukušimi neodoberali, ale dôsledky ...

Načo šetriť, veď ešte chodia po Zemi ľudia, čo majú holú riť! Nie len v pralese ...
No a s tvojimi radami, ju bude mať holú každý, kto si od teba nechá poradiť.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

dalid Pozri príspevok
Ani nie tak fyzikalne, ako ekonomicke... Dodavateľ tepla (bytovy podnik, teplaren a pod.) ma urcite fixne naklady (platy XY zamestnancov, prenajom kancelarii, sluzobne auta, udrzba tepelnych zariadeni a podobne), ktore sa rozpocitavaju do jednotkovej ceny tepla. Po zatepleni a vymenie okien na x stovkach bytov/bytoviek logicky klesne spotreba tepla. Ale fixne naklady ostavaju rovnake. Tak si dodavatel proste zvysi jednotkovu cenu tepla (samozrejme, ze mu to najprv URSO musi schvalit). Zaver z toho je, ze cim viac bude zateplenych panelakova a vymenenych okien, tym bude vyssia cena tepla, lebo vyrobca ho vyraba v stale mensom objeme, pri rovnakych az rastucich nakladoch. (neberiem do uvahy cenu paliva - plyn, drevostiepka a podobne) Tot smutna realita....
Obdobne je to aj s vodou. Vodohospodáska spoločnosť poslala "pozdrav", v ktorom otvorene píše: keďže šetrením spotrebiteľov došlo k zníženiu spotreby vody, bola nútená dvihnúť cenu. No coment.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Pre Llívia: "Nakupovať výhodne máme v krvi. Prečo si nevycestovať za lacnejším bravčovým do susedného mesta? Spojme príjemné s užitočným, pekný výlet, lacný nákup ...." výhodne" - napísané s jemnou irónoiu. Samozrejme, takáto "výhoda" je v podstate nevýhodou. Zvyk pretrváva a keď už nie spomínané krajiny, cestujeme aspoň u nás.
Naposledy upravil gilda : 01.04.11 at 06:02
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Gilda, to si už písala tu: http://www.porada.sk/1705160-post198.html
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
No a čo z toho vyplýva pre tých, čo ešte len uvažujú nad zateplením?

Dobre si zvážiť, čo je lepšie, či zateplovať, alebo najskôr vybudovať vlastné zdroje tepla a až následne za usporené peniaze zatepliť a tým šetriť vlastné náklady.

Dobré, veľmi dobré!
------------------------------------
Lebo vlastný zdroj tepla, je za polovicu nákladov na zateplenie a ušetrí skoro polovicu nákladov na dodávku tepla.

Tiež dobré! ,

Keď v meste robili centrálny systém vykurovania, bola možnosť si spraviť v dome vlastnú kotolňu. V meste to využili dva domy. V našom dome boli za vlastnú kotolnú dvaja, meno druhého ti nebudem hovoriť, nič by ti nepovedalo.
-----------------------------------------
Ale čo sa týka nášho sita, ten si môže zatepliť a do okien namontovať ja troj-luník
a aj tak na platbách za teplo neušetrí. Jediné čo vie ušetriť, sú náklady teplárne na plyn.

Čo sa týka vášho sita, pretriasajte si na ňom čo chcete, je vaše, ale "sito" nie!

Nie všetkému rozumieš, ja tiež. Na platbách za teplo som ušetril. Za rok 2009 boli mesačne 17 euro. Priemer 32 euro. Na nákladoch som prerobil, boli 22 euro mesačne, teda 5 euro mesačne.
Sú veci, ktoré majú iný význam, ale spolu súvisia. Ba sú na sebe závislé.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
No a s tvojimi radami, ju bude mať holú každý, kto si od teba nechá poradiť.
Neviem, či to dokážeš pochopiť. Ak niekto zadá otázku na porade chce poradiť.

Lenže ja nikomu neradím, poviem svoj názor, môžem? Poradiť si s problémom musí ten, kto ten problém má. Aj na základe názoru iných sa môže rozhodnúť.

Každý má svoju hlavu, aj svojprávnosť. Ale, tú nemajú všetci.

Pár ľudí pochopilo môj názor, už nemajú úplne holú riť.
5 0
dusanko10 dusanko10

dusanko10 je offline (nepripojený) dusanko10

ja každý mesiac niečo odložím. zatial sa mi darí z toho nebrat a ani mi to nerobi nejaky problem. okrem toho sa este snazim vysondovat kde by sa dalo co to usetrit ci uz na bankovych poplatkoch alebo len tak na nakupoch
Naposledy upravil arizona : 30.06.14 at 22:46 Dôvod: vymazanie reklamy
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať