Zavrieť

Porady

Setrenie v domacnosti

Ludia, poradite akym sposobom vy setrite? bud pouzivate nejaky program kde si zapisujete prijmy a vydavky a tak zistite kde mate rezervu, alebo nejaka webovka kde ste sa na tuto temu nieco dozvedeli alebo nieco ine, iny sposob, proste , tu piste vsetko co ste skusili a sa Vam to osvedcilo v setreni v domacnosti aj ked to bude len par stoviek rocne aj to potesi
Usporiadat
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

buchač Pozri príspevok
Nie za čo by stál ...ono je to trochu aj od prítomnosti ...
Práve preto si je potrebné teraz , v čase zárobkov aj niečo na prípad núdze ....alebo na staré kolená niečo odložiť ...viď dnešné dôchodky ...
Čo sa týka dôchodku - penzie.
Nemyslíš, že renta je viac a je istejšia ?
-------------------------------------------
Lepšie je mať nehnuteľnosti na prenájom, trebárs za 2000 € mesačne, ako štátny dôchodok 800 €. Je to lepšia a nezávislejšia staroba. Ak 10 mladých platí po 200 € mesačne a sú pri tom šťastní, donesú mi 2000 €. Ak bude horšia doba, budú platiť po 150 € a aj tak to bude 1500 € mesačne. A aj 1500 € je viac, ako 800 € dôchodku.
----------------------------------------------------------
Je tam priama úmera.
Ak stúpajú ceny, stúpajú aj platy a samozrejme, že s platmi, stúpajú aj nájmy. Peniažky sa kopia a tak sa logicky aj kotia.
Naposledy upravil jar88 : 06.02.11 at 10:55
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Stačí tak málo: vymeniť vládu za ..... istickú a netreba šetriť !!!!
Ako sa tak vŕtam v dejinách ľudstva, zatiaľ som nenašla ľudskejšiu k obyčajnému, pracovitému človeku ako bola tá naša. Nešetrili sme na potravinách, liekoch, školstve, na deťoch, invalidoch, starých - až dnes si uvedomujem ako dobre sme si žili.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

hubatá Pozri príspevok
Stačí tak málo: vymeniť vládu za ..... istickú a netreba šetriť !!!!
Ako sa tak vŕtam v dejinách ľudstva, zatiaľ som nenašla ľudskejšiu k obyčajnému, pracovitému človeku ako bola tá naša. Nešetrili sme na potravinách, liekoch, školstve, na deťoch, invalidoch, starých - až dnes si uvedomujem ako dobre sme si žili.
Hubka, nehnevaj sa na mňa, obdivujem Tvoj zmysel pre humor, ale toto akože fakt myslíš úplne vážne?
A čo sa už dalo šetriť na potravinách, keď gazdiná mohla byť rada, ak zohnala niečo do hrnca? Vidiek bol v zásobovaní potravinami v podstate sebestačný. Ale mám v živej pamäti prázdne háky na mäso v mäsiarstve, regále v zelovoci so zaváranou fazuľou alebo lečom namiesto čerstvého ovocia a zeleniny, rady na kubánske pomaranče a zelené banány, či pred drogériami, keď prišiel prášok Spee alebo dámska hygiena - brali všetci, deti, ženy, muži, dôchodcovia - však v rodine sa zíde... Alebo ako všetky panelákové byty vyzerali v podstate rovnako, až človek nevedel, či je u suseda, alebo doma ...

Všade rovnaké kuchyne /hitom bola tuším červená Carmen/, sedačky, spálne... Bývali sme oproti Mototechne - a neraz som cez okno pozorovala, ako si ľudia doniesli stoličky, spacáky, termosky s čajom, /tí zámožnejší prespali v aute /, spravili si medzi sebou poradovník s číslami, aby sa nik nepredbehol, a takto boli schopní prečkať dve-tri noci, lebo mali priviezť žiguláky -keď prišli zelené, mali všetci zelené /akože prísť do autosalónu a vybrať si druh auta a nebodaj ešte aj farbu - to bolo nepredstaviteľné.../.

Ale v Bratislave či v Prahe sme mali diplomatické predajne pre súdruhov. A za bony Tuzex a pred ním vekslákov... Keď dnes vidím v hociktorej najzapadnutejšej drogérii mydlo Fa a spomeniem si, ako som ho vídala vyložené na poličke v bratislavskom Tuzexe a nemohla som si ho dovoliť - to by dnes moja dcéra nepochopila... Alebo keď som potrebovala na strednej kalkulačku a za bony som si ju horko-ťažko kúpila v Piešťanoch /rovnako ako vegetu, alebo holandské kakao na vianočné pečenie /, chránila som si ju ako oko v hlave... Rovnako ako prvú pentelku kúpenú v Priore za 42,- Kčs... Tak sme si žili...

Najvýnosnejším povolaním bola vedúca/i zelovocu, mäsiarstva, nábytku, domácich potrieb či autoservisu - to boli kšefty, ktoré najviac vynášali a fungovali nie na báze socializmu - ale stredovekého výmenného obchodu: Ja Tebe - Ty mne...
Dobrý deň, súdružka doktorka, mám tu pre Vás dve kilečká čerstvej sviečkovej...
Česť práci, súdruh učiteľ, odložila som Vám pomaranče a arašídy - však idú Vianoce...
Dobrý večer, súdruh vedúci, zajtra nám privezú automatické práčky - nechám Vám jednu?

A kým sme my "obyčajní ľudia", resp. študenti, chodili na vysokej do školy natrieskaní v autobuse či električke, detičky týchto rodičov sa už vtedy vozili na svojich škodovkách. To sú zase moje spomienky na to, ako "dobre sme si žili"...
Naposledy upravil Oliwa : 06.02.11 at 17:05
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ten štvrtý odstavec sedí aj dnes len sa zmenili osoby a profesie, " len pre vás pán sudca, pán poslanec, pán taký onaký zazobaný alebo s neuveriteľnými právomocami a čoraz väčšou chamtivosťou" (čo nachamtia do konca piatich životov neužijú) Vtedy mali strach z komunistov a represií a dnes sú ďaleko, Boh je pre nich ešte ďalej, a občas hodia ako Lazárovi pár omrviniek zo stola vo forme 2%.
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

ja by som náhodou kubánske pomaranče brala všetkými 10-timi, bol z nich bombastický "freš"
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

A čo Ti v tom bráni? Ak si v balíku, choď do najbližšej cestovky, objednaj si dovolenku na Kube a môžeš frešovať....
Naposledy upravil Oliwa : 06.02.11 at 16:34
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

škoda teraz sa odtiaľ vrátila dcérina kamoška, ale možno že už aj tam sú kub. pomaranče minulosťou
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Zato socializmus je tam ešte stále prítomnosťou...
Minule mi prišiel mail /škoda že ho tu nemám/. Bol tam obrázok z Kuby - zvonka nápis "Supermarket" a vo vnútri prázdne regále...
Bolo to z vnútrozemia, nie s turistických destinácií...
Naposledy upravil Oliwa : 06.02.11 at 17:02
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
Čo sa týka dôchodku - penzie.
Nemyslíš, že renta je viac a je istejšia ?
Neviem posúdiť , zatiaľ len dôchodok beriem ...
-------------------------------------------
Lepšie je mať nehnuteľnosti na prenájom, trebárs za 2000 € mesačne, ako štátny dôchodok 800 €. Je to lepšia a nezávislejšia staroba. Ak 10 mladých platí po 200 € mesačne a sú pri tom šťastní, donesú mi 2000 €. Ak bude horšia doba, budú platiť po 150 € a aj tak to bude 1500 € mesačne. A aj 1500 € je viac, ako 800 € dôchodku.
No hej ...nehnuteľnosti by boli ......ale je tam brzda , nedá sa zarábať ...
Ale inak ???...hej , dá sa aj takto uvažovať ...možno si o jeden - dva roky takýmto spôsobom finančne trochu prilepším ...

----------------------------------------------------------
Je tam priama úmera.
Ak stúpajú ceny, stúpajú aj platy
A kdéééééééééééééééééééééééé é ...???????....tie platy ???
....he ....o cenách by som aj vedel ...

a samozrejme, že s platmi, stúpajú aj nájmy. Peniažky sa kopia a tak sa logicky aj kotia.
...no uvidimô , čo live donesie ...
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ja môžem na toto len jedno povedať: prázdne obchody neboli nikdy, to nech mi nikto netvrdí Oliwka !!! A keď niekto chcel mať viac ako šedý priemer, tak nech si tú radu vystojí. V 70 rokoch sa napr. v BA-Petržalke dostali byty. Viete si dnes predstaviť akú radosť by z nás mali obchodné reťazce keby cca 150 000 ľudí naraz v priebehu roka kupovalo koberce, chladničky, práčky - takže preto nebolo dosť pre všetkých. A v každej petržalskej zákrute bola škola, jasle škôlka, dostupný lekár. Čo sa pre obyčajných ľudí po revolúcii postavilo..... veď nám zostalo všetko len to čo nám zanechal socík nie ??? Nikdy som nevidela bezdomovca, nikdy som nevidela chudobné, podvýživené dieťa, nikdy nebolo toľko vrážd, nebáli sme sa vyjsť na ulicu po zotmení. To je pre mňa úžasné že to vôbec nejaká vláda dokázala !!!! A tí čo dnes sú vo vlláde kde študovali a za aké peniaze??? Naozaj boli takí diskriminovaní keď všetci majú Ing, JUDr. CSc.??? Asi nie. Nezabudnem na chlapčeka v "Modrom z neba" ako sa tešil ..... z elektriny.
2 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Nedá mi dodať, pochádzam z robotníckej rodiny, mama bola dokonca veľa rokov nezamestnaná, ale dovolili sme si kúpiť všetko, čo sme potrebovali. Mali sme vždy mäso aj ovocie.
Tú červenú Carmenku som mala do minulého roka a slúžila dobre.
To mydlo Fa je síce v každej drogérii, aj v potravinách, ale koľko ľudí si ho nedovolí kúpiť. Lepšie oblečenie sa kupovalo v Tuzexe. Teraz je všade kam sa pozriem sám číňak, ak chcem niečo lepšie, len tak ľahko to nenájdem a ak áno, nemám na to.
A teraz obyčajní ľudia necestujú natrieskaným autobusom alebo električkou? Neviem ako u vás, ale u nás áno.
A to, že pentelka stála 42 korún? Veď technika bola v tom čase na inej úrovni. Veď aj video stálo 20000 korún a teraz už deti nevedia čo to video je.
Nechcem tým tvrdiť, že bolo vtedy lepšie, ale ani teraz to nie je pre všetkých dobré.
3 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

hubatá Pozri príspevok
Ja môžem na toto len jedno povedať: prázdne obchody neboli nikdy, to nech mi nikto netvrdí Oliwka !!! A keď niekto chcel mať viac ako šedý priemer, tak nech si tú radu vystojí. V 70 rokoch sa napr. v BA-Petržalke dostali byty. Viete si dnes predstaviť akú radosť by z nás mali obchodné reťazce keby cca 150 000 ľudí naraz v priebehu roka kupovalo koberce, chladničky, práčky - takže preto nebolo dosť pre všetkých. A v každej petržalskej zákrute bola škola, jasle škôlka, dostupný lekár. Čo sa pre obyčajných ľudí po revolúcii postavilo..... veď nám zostalo všetko len to čo nám zanechal socík nie ??? Nikdy som nevidela bezdomovca, nikdy som nevidela chudobné, podvýživené dieťa, nikdy nebolo toľko vrážd, nebáli sme sa vyjsť na ulicu po zotmení. To je pre mňa úžasné že to vôbec nejaká vláda dokázala !!!! A tí čo dnes sú vo vlláde kde študovali a za aké peniaze??? Naozaj boli takí diskriminovaní keď všetci majú Ing, JUDr. CSc.??? Asi nie. Nezabudnem na chlapčeka v "Modrom z neba" ako sa tešil ..... z elektriny.
Hubatá- aj s tebou súhlasím-aj nie- teraz som v takom schizofrenickom rozpoložení- máš pravdu v tom, že nie všetko bolo za komunistov zle, ale nemáš pravdu v tých bezdomovcoch a vrážd- bolo to aj vtedy,len sa o tom toľko nepísalo...
A čo ma najviac štve na komunistoch a ja sa opriem o to modré z neba o čom si písala- komunisti nenormálne potláčali postihnutých ľudí, ich cielom bolo ich čo najviac natlačiť do ústavu a basta- si myslíš, že za komunistov by mohol byť nejaký projekt ako modré z neba, kde by sa verejne prezentovali zdravotne a inak postihnutý...???
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

hubatá Pozri príspevok
Ja môžem na toto len jedno povedať: prázdne obchody neboli nikdy, to nech mi nikto netvrdí Oliwka !!! A keď niekto chcel mať viac ako šedý priemer, tak nech si tú radu vystojí. V 70 rokoch sa napr. v BA-Petržalke dostali byty. Viete si dnes predstaviť akú radosť by z nás mali obchodné reťazce keby cca 150 000 ľudí naraz v priebehu roka kupovalo koberce, chladničky, práčky - takže preto nebolo dosť pre všetkých. A v každej petržalskej zákrute bola škola, jasle škôlka, dostupný lekár. Čo sa pre obyčajných ľudí po revolúcii postavilo..... veď nám zostalo všetko len to čo nám zanechal socík nie ??? Nikdy som nevidela bezdomovca, nikdy som nevidela chudobné, podvýživené dieťa, nikdy nebolo toľko vrážd, nebáli sme sa vyjsť na ulicu po zotmení. To je pre mňa úžasné že to vôbec nejaká vláda dokázala !!!! A tí čo dnes sú vo vlláde kde študovali a za aké peniaze??? Naozaj boli takí diskriminovaní keď všetci majú Ing, JUDr. CSc.??? Asi nie. Nezabudnem na chlapčeka v "Modrom z neba" ako sa tešil ..... z elektriny.
A k tomu chlapčekovi s elektrikou- nebola to náhodou chyba jeho rodičov, že mu nevedia zabezpečiť slušný život? Je to chyba len a len rodičov...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja osobne som rád, že sa tá doba zmenila akurát ako som tak troška vchádzal do života- neviem, keď si predstavím, byť tu niekde za železným plotom a vybavovať si víza do juhošky alebo na Mamáiu-neviem,či by to bolo ono- dnes si zaumienime, že ideme do Venezuely,tak zajtra tam ideme...
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

No zdravotne postihnutí boli "natlačení" preto do ústavov (viem že mnoho ľudí na ne spomína len v dobrom) len preto, aby prístroje, špeciálne vybavenie škôl a budov - slúžili predsa všetkým z celého Slovenska nielen tým čo sa zviditeľnia v telke. Pozri v akých zúfalých podmienkach žijú v odľahlých dedinách, kde rodičia sú nezamestnaní, čo im aké zdravotné pomôcky môžu zakúpiť? Už len cena invalidného vozíka je dnes majetok a vtedy ho dostal zadarmo v špeciálnej škole, kde mal veľa kamarátov a kde po absolvovaní školy mal sa možnosť zasa zamestnať v práci kde mal špeciálne upravené podmienky pre svoje postihnutie. Kto dnes zamestná postihnutého čoooo ?
A to že dieťa bolo z dôvodu zlej starostlivosti rodičov umiestnené v DD schvaľujem pretože rodičia boli povinní robiť a z ich príjmu platili cez učtáreň poplatky za svoje dieťa ktoré odvrhli. Dnes kto živí tieto deti, myslíte že rodičia - veru nie, lebo nemusia pracovať, flákajú sa, kradnú - ale nemusia pracovať a tak ich opustené deti živíme my. A myslím že to má stúpajúcu tendenciu, živíme ich čim ďalej tým viac lebo nemajú ani na antikoncepciu.....
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ale, ale Stanislav: raz za 5 rokov som mohla ísť do Juhošky na devizák, to je pravda pretože tak ako som si to mohla dovoliť ja, tak si to mohli dovoliť všetci a preto sme všetci nemohli ísť nie? Ale mala som dva krát do roka t.j. aj zimnú aj letnú dovolenku zadarmo z ROH v Tatrách alebo na niektorom termálnom. Dôchodcovia si len tak vyberali ktoré kúpele absolvujú na x-ku. A deti, tie neboli v lete bezprizorné: tešili sa do táborov, mali zadarmo všelijaké krúžky, športové aktivity - a tiež zadarmo. Len veľmi málo ľudí chodí dnes na dovolenku do Tatier nieto ešte do Venezuely a odbúda aj tých ktorí si môžu dovoliť Chorvátsko a Zlaté piesky. V Albene sme mali napr. na celé leto prenajatý areál kde sme sa takmer všetci z podniku cez leto vystriedali a ušlo sa zadarmo na každého, dokonca aj pioniersky tábor tam bol a varili kuchárky z našej roboty.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

hubatá Pozri príspevok
No zdravotne postihnutí boli "natlačení" preto do ústavov (viem že mnoho ľudí na ne spomína len v dobrom) len preto, aby prístroje, špeciálne vybavenie škôl a budov - slúžili predsa všetkým z celého Slovenska nielen tým čo sa zviditeľnia v telke. Pozri v akých zúfalých podmienkach žijú v odľahlých dedinách, kde rodičia sú nezamestnaní, čo im aké zdravotné pomôcky môžu zakúpiť? Už len cena invalidného vozíka je dnes majetok a vtedy ho dostal zadarmo v špeciálnej škole, kde mal veľa kamarátov a kde po absolvovaní školy mal sa možnosť zasa zamestnať v práci kde mal špeciálne upravené podmienky pre svoje postihnutie. Kto dnes zamestná postihnutého čoooo ?
A to že dieťa bolo z dôvodu zlej starostlivosti rodičov umiestnené v DD schvaľujem pretože rodičia boli povinní robiť a z ich príjmu platili cez učtáreň poplatky za svoje dieťa ktoré odvrhli. Dnes kto živí tieto deti, myslíte že rodičia - veru nie, lebo nemusia pracovať, flákajú sa, kradnú - ale nemusia pracovať a tak ich opustené deti živíme my. A myslím že to má stúpajúcu tendenciu, živíme ich čim ďalej tým viac lebo nemajú ani na antikoncepciu.....
Tie posledné tvoje vety mi ani tak nepripomínajú chudobných ľudí všeobecne, ale rovno poviem,že cigáňov- a tí sa nemnožia preto, že nemajú na antikoncepciu, ale preto že tie osady sú celé zdegenerované a oni už iný nebudú- to sú ľudia bez základných životných návykov a pod.-tam by bolo treba poslať vojsko a to semenište zla zrovnať zo zemou...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

hubatá Pozri príspevok
Ale, ale Stanislav: raz za 5 rokov som mohla ísť do Juhošky na devizák, to je pravda pretože tak ako som si to mohla dovoliť ja, tak si to mohli dovoliť všetci a preto sme všetci nemohli ísť nie? Ale mala som dva krát do roka t.j. aj zimnú aj letnú dovolenku zadarmo z ROH v Tatrách alebo na niektorom termálnom. Dôchodcovia si len tak vyberali ktoré kúpele absolvujú na x-ku. A deti, tie neboli v lete bezprizorné: tešili sa do táborov, mali zadarmo všelijaké krúžky, športové aktivity - a tiež zadarmo. Len veľmi málo ľudí chodí dnes na dovolenku do Tatier nieto ešte do Venezuely a odbúda aj tých ktorí si môžu dovoliť Chorvátsko a Zlaté piesky. V Albene sme mali napr. na celé leto prenajatý areál kde sme sa takmer všetci z podniku cez leto vystriedali a ušlo sa zadarmo na každého, dokonca aj pioniersky tábor tam bol a varili kuchárky z našej roboty.
Júúúj, zasa pioniersky tábor bol veľmi dobrýýýýýýýýýýýý- bol som vo všetkých,čo som mohol ísť...pinďak bol v pohode....
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

už sme trošku , ale čo už stalo sa. Stanko s tým cestovaním máš síce pravdu, ale aj v tej dobe tiež ľudia cestovali tí, ktorí nato mali určite, ja som mala kamošku ktorá bola každý rok v Jugoške už bola z toho unavená, ale jej otec si vždy podal žiadosť o vycestovaciu doložku a vždy ju dostal tak musela ísť a kde som chodila vtedy ja? no ja som bola zase každý rok 2týž. v Tarách
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Pre Stanislav 1975:
rómske osady neexistovali, rómovia boli rozptýlení medzi nami bielymi. A keďže tiež museli vstávať ráno do roboty o 6.00 hod a poslať deti na 8.00 hod. do školy, museli sa večer osprchovať, pripraviť si veci na ráno, vypraviť deti do školy (vši neboli) - tak kedy mal róm kradnúť napr. drevo z lesa? A aj načo keď si .... zarobil. V robote sa musel prispôsobiť kolektívu: byť čistý, chodil jesť s nami do jedálne, deti boli poobede v družine, tiež sa museli prispôsobiť iným deťom aj chovaním, moja generácia rómov majú takmer všetci majú ukončenú základnú školu, veľká väčšina skončila v učilištiach: teda vedia čítať, písať, počítať. Rómovia pracovali ako traktoristi alebo ošetrovatelia zvierat na štátnych majetkoch alebo ako smetiari, ťahali káble - ale robili, neboli parazitmi spoločnosti. Takže práca vychováva a dovoľuje človeku nebyť nedobrovoľne na obtiaž iným. Nám tu chýba práca pre všetkých, nepomôže chudobu vyriešiť žiadna podpora v nezamestnanosti, žiadne príspevky na rekvalifikáciu - to sú zbytočne vyhodené peniaze, ktoré zaťažujú nás všetkých nekresťanskými daňami. Pomôže len to, aby v každom regióne bola postavená fabrika alebo poľnohospodársky podnik kde by ľudia našli robotu a to aj rómovia. Môžte tlmočiť na svojich ekonomických poradách p. ministrovi že zbytočne strácate čas a míňate peniaze, pretože riešite neriešiteľné a je to o ničom: keď nie je roboty tak peniaze v rozpočte sa len prelínajú raz tam, potom onam - ale neriešia chudobu.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať