Zavrieť

Porady

diéta po operácii žlčníka

dobrý večer,
moja mamka je po operácii žlčníka. vedel by nám niekto poradiť aká je vhodná diéta po tejto operácii? alebo ktoré potraviny sú vhodné, nevhodné?
ďakujem.

Erika
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Je to rôzne,lekári zakazujú mastné,údené,vaječné,makové,orechové a pod. Ja si myslím,že to každý na to musí prísť sám,čo mu škodí.Sme 3,čo sme boli operované na žlčník a u každej je to iné.Čo môže jedna,nemôže druhá.Podľa skúsenosti viem,že obyčajne to, čo mi škodí,cítim k tomu mierny odpor.Po operácii žlčníka som 10 rokov,ale stále musím s mierov napr. mak,klobásu a údeniny.Poznám takú osobu,ktorá bola 3 týždne po operácii a videla som je jesť údené rebro surové,mne ešte aj teraz prejdu zimomravky od toho a ona bola v pohode,aj teraz je.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Ja sa rozhodujem ci mam podstupit operaciu zlcnika, nakolko mi zistili kamene, ale mam strach a neviem co je lepsie. inak sa citim dobre, zjem skoro vsetko. vie niekto poradit z vlastnej skusenosti?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Tak podľa mňa je určite lepšie si to dať vyoperovať.Ja som bolesti trpela 10 rokov a až potom som si uvedomila o koľko trápenia a bolesti mohlo byť menej.Nie je to nejaká zložitá operácia a teraz to už väčšinou robia laparoskopicky,tak to je už úplne v pohode.Horšie je,keď si to nedáte teraz za zdrava.Moja kolegyna dostala záchvat,upchali sa jej pieskom žlčové cesty,z toho zápal a tak ju museli operovať,bolo to oveľa komplikovanejšie,rozfaklili skoro celé brucho,aj to zotavovanie bolo oveľa horšie ako u mňa.
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

judy
Ja sa rozhodujem ci mam podstupit operaciu zlcnika, nakolko mi zistili kamene, ale mam strach a neviem co je lepsie. inak sa citim dobre, zjem skoro vsetko. vie niekto poradit z vlastnej skusenosti?
Ja som mala kameň asi 6 rokov, problém bol len keď som brala antibiotiká, alebo som sa "obžrala"cesnaku. S kameňom som v kľude prežila aj tehotenstvo. Potom som sa rozprávala s lekárom a ten ma presvedčil na operáciu a neľutujem. Kamienok si manžel odložil-veľkosť prepelič.vajíčka. Stále môžem jesť všetko, len pri ANT a cesnaku mi je ťažko. Urobili to laparoskopicky a za 3 dni som bola doma.Kúpila som si knihu, kde bola diéta pri rôznych ochoreniach žlčníka a aj po operácii. Držala som ju 3 týždne.
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

Ahojte,
ja som tiež bola na "laparoskop. výbere kameňov", je tomu už 10 rokov, nič strašné to nebolo, ale tie bolesti predtým, len čo som niečo zjedla, boli fakt desné. Ale chcem sa s vami podeliť o diéte po operácii. Bola som tam 5 dní, pri odchode mi dala sestrička do ruky taký starý zažltnutý papier z "roku páně", kde bolo popísané čo jesť a čo nie. To bolo hrozné, len pár vecí aj to všetko pripravovať na vode! Ja som týždeň skoro nič nejedla, párkrát suché zemiaky a nejaké filé na vode "bez chuti a zápachu", ale aj z toho mi bolo zle, skoro ako pred operáciou, no ja som bola zúfalá! A najlepšie bolo, keď som prišla po týždni na výber "štichov", primár hneď na mňa: "Tak ako, šnicel ste už skúšali?" Keď som mu povedala, že som sa držala toho lístka, čo mi dali pri odchode (t.j. šnicel v žiadnom prípade), ale zo všetkého mi bolo aj tak zle, skoro odpadol. Bol v šoku z toho, že také niečo u nich rozdávajú, vraj to je zo 70-tych rokov! Nemám diviť, že mi nie je dobre, lebo žlčové cesty potrebujú "premastiť" a mám okamžite začať normálne jesť! Tak som to pomaličky skúšala a fakt sa mi hneď polepšilo. Teraz sa vyhýbam moc mastným a "ťažkým" jedlám, inak jem normálne a cítim sa dobre. Tak asi toľko o mojich skúsenostiach so žlčníkom.
Adriana
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
judy
Ja sa rozhodujem ci mam podstupit operaciu zlcnika, nakolko mi zistili kamene, ale mam strach a neviem co je lepsie. inak sa citim dobre, zjem skoro vsetko. vie niekto poradit z vlastnej skusenosti?
Dlho nerozmýšľaj a objednaj sa čím skôr. Ja mám za sebou už 6 operácií /začala som v 15 r./, na žlčník ma operovali v r. 1991. Mala som jediný záchvat od brucha po lopatky a hneď ma brali. Je pravda, že mám rez cez celé brucho /vraj protekčný
/, ale primár povedal, že som ho mala na prasknutie /hustý piesok/ a v zápale. Tým chcem povedať iba toľko, že nezáleží na tom koľkokrát máš bolesti a rozhodovanie, že počkáš nie je na mieste. Ak máš potvrdené to, že máš kamene je iba otázkou času, kedy sa ti posunú na nevhodné miesto a upchajú žlčovod.
Strach mať nemusíš. Čo sa týka diéty po operácii, ja som jedla všetko . Môj primár v K.Varoch mi poradil : žiadna diéta, jesť všetko ak sa to organizmu nebude páčiť - ozve sa. Vtedy tú potravu načas vylúčime. Na druhý deň som od hladu zjedla 7 dcl marhuľového kompótu. Som stále tu a bez potiaží s trávením. D r ž sa !
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Veru, ak su kamene, treba to dat von. Moj muz mal tiez zlcnik plny kamenov, bolesti ziadne (zistilo sa to nahodou pri sono brucha). Robili to laparoskopicky. Po troch dnoch bol z nemocnice doma. Co sa tyka diety, predpisali mu prve dni len na pare a na masle, ale ze ma postupne skusat vsetko. Dieta trvala asi 3 dni, potom si vzal kusok klobasky, kusok slaninky, nic zleho to nespravilo a tak jedol (a je doteraz) normalne. Je to uz 6 rokov a chvala Bohu je vsetko v poriadku.
0 0
pankratz pankratz

pankratz je offline (nepripojený) pankratz

Operácie žlčníka sa netreba báť. Moja svokra bola operovaná vo veku 75 rokov. Pritom od 25. rokov má prasknuté cievy na oku, má ICS, ako každý iný človek. Dlho váhala a už nevedela nič jesť, všetko jej škodilo. Teraz je po operácii už 10. rok. Samozrejme, že musí držať dietu, najmä mastné a korenisté nesmie. Ale aspoň vie, čo môže a čo nie. V tomto čase, ak je to podľa diagnostiky možné operáciu robia laparoskopicky. Cez tri dierky. Manželka bola operovaná vo svojich 30. rokoch. Ešte klasicky, ale po týždni sama prišla domov rychlíkom , aj s kufrom. Už je to 30 rokov. a veru , dá si aj mastné !
0 0
horan horan

horan je offline (nepripojený) horan

judy
Ja sa rozhodujem ci mam podstupit operaciu zlcnika, nakolko mi zistili kamene, ale mam strach a neviem co je lepsie. inak sa citim dobre, zjem skoro vsetko. vie niekto poradit z vlastnej skusenosti?
Ja som sa celé roky nemohla odhodlať. Operovali ma pred 6 rokmi a je to OK. Ale aj tak si musí dávať trochu pozor na to, čo zjem. Hlavne v závodnej jedálni. Po operácii so sa vyhýbala akýmkoľvek tukom asi mesiac. Potom som postupne pridávala všetko. Najprv v menšom množstve, a keď mi z toho nebolo zle, tak nabudúce som si dala už viac. Ale vždy som pridala iba jeden druh jedla z ktorého som mávala pred operáciou záchvat.
Napríklad mak nemôžem jesť doteraz.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Našla som tu otazočku a hromadu odpovedí, čo s neposlušným žlčníkom. Presne toto som sa chcela opýtať - mám vraj plný žlčník piesku a kamienkov,
problémy občas, ale pomerne malé. Veľmi sa bojím operácií, lebo ako na just,
poznám paniu, ktorej kamene rozbíjali laparoskopicky a tá po pár dňoch dostala taký zápal, že takmer zomrela. Liečila sa z neho pol roka. A ja si na to
vždy spomeniem. Horšie, že som už 8 rokov onkologický pacient, s kompletne
podstúpenou liečbou. Viac-menej som dobre, teda aspon do minulého roka, kedy sa zistili pravdepodobné /s určitosťou neboli potvrdené ani vyšetrením CT, ani rengenom, ani gamagrafiou kostí, ani zvýšenými markermi.../ metastázy do hrudnej kosti. Znovu som chodila na ožarovanie a teraz beriem
nejaké lieky na prestavbu kostí a cítim sa pomerne dobre. Len mi pri pravidelných kontrolách vždy zistia viac a viac kamienkov v žlčníku a radia vybrať, aby dráždenie nespôsobilo metastázy žlčníka a pečene. Veľmi sa však
bojím, už toľko chodím po lekároch /a posledne aj zubároch - čo bolo ďaleko
horšie a bolestivejšie než onkol.operácia/, bojím sa aj uspatia /pred operáciou mi napichli pri uspávaní nerv na ruke a bolí ma to doposiaľ/ a v podstate ma to
telo už v ničom neposlúcha... Mam 45 rokov a cítim sa ako 90 ročná starena.
A to som chcela žiť do 180 rokov! Prosím - opravdu nejestvuje v 21.storočí
niečo iné na žlčové kamienky? Nejaké lieky, čaje, procedúry, či čo ja viem čo,
aby som sa vyhla nemocnici? Možno je na počudovanie, aké caviky robím so
žlčníkom po tom, čo som už prekonala, ale... Ak by dakto vedel poradit, alebo
ma teda uistil, že, žiaľ, niet inej cesty ako skalpel, budem vdačná za každú radu.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Ahoj, ja som počula, že existujú nejaké čaje, ktoré môžu kamienky rozbiť, či vlastne rozpustiť. Ale ja osobne som dala prednosť klasickej operácii, žiadny laparoskop. Pred troma rokmi mi vyoperovali žlčník aj s kameňmi - mala som desné záchvaty. Odvtedy - ťukám na drevo - môžem jesť čo sa mi páči , kedy sa mi páči a koľko sa mi páči. Myslím, že každý organizmus je iný, ja mám na to šťastie. Podľa mňa sa nedá jednoznačne povedať, čo je lepšie - operácia, laparoskop či čaje. Každý sa musí rozhodnúť sám. Držím palce všetkým, ktorí sa ešte len rozhodujú.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Dakujem Adrika, aj takáto odpoveď poteší. Lebo, čím viac bude ľudí, ktorí
tvrdia, že sa vôbec netreba obávať, tým skôr budem presvedčená ísť.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Vraj aj šťava z čiernej reďkovky rozpúšťa kamene.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Asi to bude tým, že som nováčik, ale cítim akúsi povinnosť poďakovať každému, čo mi dačo poradí. Aby sa to tu nezmenilo na ďakovné fórum, týmto ďakujem všetkým poraďákom predchádzajúcich aj budúcih príspevokov a to
za príspevky vo všetkých kategóriach, lebo asi budem vytrvalou dopisovateľkou...
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Sokrateska: Ja ďakujem za poďakovanie-aj to poteší. A ešte k tomu žlčníku: každý sa obáva aj keď ide len na krvný obraz..., ale moja mama 20 rokov nosila v žlčníku kamene - a vedela o nich - ale obavy boli väčšie ako odvaha. Takže po 20-tich rokoch už po jednom "superzáchvate" musela ísť na operáciu a mala už aj akési "zrasty", takže to bolo o čosi komplikovanejšie, ale nič mimoriadne, chválabohu sa rýchlo zotavila.Tým len chcem povedať, že ak tam raz kamene sú, tak sami nezmiznú a treba s tým niečo urobiť-čím skôr tým lepšie. Nakoniec to má aj svoje výhody /samozrejme okrem zmiznutých nočných záchvatov/ - 5 týždňom som maródovala a oddýchla si od práce....Ale jasné, že prvoradé plus je, že sa nemusím báť, že po zjedení uhork.šalátu budem objímať záchod. misu, prípadne lapať po vzduchu ...atď....Veľa odvahy prajem!Dobrú noc -
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Aj Tebe dobrú noc Adrika.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
judy
Ja sa rozhodujem ci mam podstupit operaciu zlcnika, nakolko mi zistili kamene, ale mam strach a neviem co je lepsie. inak sa citim dobre, zjem skoro vsetko. vie niekto poradit z vlastnej skusenosti?
Mne zistili zlcnikove kamene pred 3 a pol rokmi, bolo mi ale fajn, jedla som vsetko bez bolesti. Po tom dlhom case sa mi ozvali az teraz pred vianocami, presne od 23.12.05 som mala permanentne bolesti zo vsetkeho co sa mojmu zlcniku nepacilo . a to bolo okrem sucharov vsetko. Pri vianocnej veceri som ani nesedela s rodinou pri stole lebo by mi tiekli sliny a na silvestra som aspon cuchala vonu variacej sa klobasky. Operovali ma 11.1.06 - aj to som zhanala cez znamu rychly termin, lebo uz som bola strasne hladna a ubolena, zacali ma laparoskopicky ale presli naklasicku operaciu, pre silny zapal zlcnika. Zobudila som sa po styroch hodinach ubolena, pomohli len injekcie od bolesti, rozrezana od hrudnika az po pupok. Ako velmi silna fajciarka, v izbe s balkonom, kde som si mohla ist zapalit, som nefajcila 5 dni a ani mi to nechybalo - telo bolo chore. Este teraz , 16 dni po operacii nemozem robit takmer nic co je tazke a musim stat dlho na nohach. Keby som toto bola vedela, tak ten vymenny poukaz na operaciu spred 3,5 roka nikdy neodlozim do suplika.

K porovnaniu - mojho muza operovali v lete min. roka laparoskopicky. Po 4 dnoch dosiel domov sam vlakom a od toho dna jedol vsetko - doslova vsetko. Pri poznamke, ze mal by predsa drzat dietu, povedal, ze mu v nemocnici odporucili skusat co moze jest. A tak v priebehu hodiny hodil do seba roznorode potraviny - ani by nevedel, co mu spravilo zle. Skusam - odvetil s humorom mne.
Ja jem tiez vsetko, uz aj klobasku, len na ten rezen este chvilu pockam, az sa rany celkom zahoja.

Ak mate odporucenu operaciu - nevahajte a bezte este kym vam zacnu bolesti - spravia vam ju laparoskopicky - malina.
Ale klasicky rez - katastrofa.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Milá "čerstvá" poraďáčka /podobne ako ja/, Tebe najviac ďakujem za príspevok
o dlho poslušnom žlčníku, až... Aj ten môj už 3 roky poslúcha, lekári hovoria von a ja stále čakám na zázrak. No ale už čakať nebudem, uverila som Ti každé slovo a hneď v pondelok naklušem k svojmu lekárovi, nech ma objedná
na operáciu! Želám Tebe aj Tvojmu manželovi už len veľa zdravíčka a žiadne
problémy so žlčníkmi. A dobrú noc, lebo čochvíľa bude aj ráno a ja ešte čumím
do porady.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
pre sokrateska: verim ze mas obavy a obdivujem, ze po tom co si vsetko podstupila mas silu este stale ist dalej. Ak sa bojis operacie a podla lek. sprav ti mozu kamineky odstranit aj laparoskopicky, udajne ich najlepsie odstranuju u Milosrdnych v Ba. Ale nebala by som sa laparoskopie, koli tej pani, co mala koli tomu komplikacie, urcite to bola iba zriedkavost. Samozrejme, ze laparoskopia ako pomerne nova metoda, potrebuje chirurga s praxou. Klasicky rez ovlada kazdy chirurg, len je ozaj narocny pre pacienta. K mojej operacii - prezila som a nelutujem, ze je ta potvora von. Drzim palce.

Pre vsetkych : stretol sa niekto z vas s depresiou po operacii - klasickym rezom? Moja znama hovori, ze nieco mi z tela vybrali a telo to vnima a navyse, rez viedli stredom tela - hrudnika - kde je prave - cakra? alebo nejaka duchovna linia?
Ja som mala pocit, ze je to len z tej imobility, ale zda sa mi to prehnane, ved kazdy vdrzi doma trochu lenosit.
Existuje termin : postoperacna depresia?
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Neviem, ale ja som po hepatitíde A (ktoru som s manzelom chytila v jednej restauracii, kam sme chodili na obedy s firmy), manzel je doma uz 4. mesiac a nemoze sa s toho dostat. A ver mi, ze depresie ma poriadne ... sak 4 mesiace lezat doma je uz co povedat(ma nakazany klud na lozku). Pisem sem len preto ot omto, lebo po zápale pecene je ta ista dieta ako pri zlcniku, takze este velmi dobre viem co odporucaju jest a co nie, tak ak ma niekto zaujem tak tu:

NEVHODNE:
- paprika, mak, orechy, ovocie s drobnymi jadierkami (jahody,ribezle,hrozno,...), supka z jablk (len ostruhane od lupky mozme), vyprazane jedla, olej, stuzeny rastlinny tuk, kusnute cesto, linecke cesto, odpalovane, ziadne cerstve pecivo, horcica, kečup, čierne korenie (aj mlete, aj cele), nove korenie,mleta červena paprika,žltky z vajec, čokoláda (aj čierna aj biela) ...

VHODNE:
- chude maso (najlepsie kuracie, zajacie, ryby - okrem morskych(ale filety z tresky vraj mozme), banany ,pomarance, grepy, rastlinne maslo v malom mnozstve, tvaroch, mlieko nizkotucne (kazdy vraj znasa inak), bielky z vajec (v malom množstve), čaj UNGOLEN (vždy rano teply na lačno) ....

mám doma celý papier, co mi dali v nemocnici co smieme a co nie. Verte mi, že je to o držku, niekedy ani dieta nepomoze. Manzel ju drzal a do nemocnice isiel uz 2x, dostal opakovany zápal ....

Takže každému prajem straaaaaaaašne veľa zdravia, lebo bez toho je človek nahratý ....

Ak by mal niekto záujem nech mi posle SS a mozem odfaxovat ten papier co mzme a xco nie z nemocnice) - je to dieta aj po žlčníku aj po zápaloch pečene ... aj recepty uz mam povymyslane, lebo vsetko sa vari bez tuku!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať