Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - starobný dôchodca

Starobný dôchodca poberajúci dôchodok od 1.1.2010 do 31.12.2010 mesačne cca 420 € (čo presahuje NČZD 4025,70 €) mal z dohôd mimo pracovného pomeru príjem cca 3300 € z ktorých mu bola riadne zrazená daň.Dobre teda tomu rozumiem,že dôchodca si nemôže uplatniť NČZD, teda mu ani žiadna daň vrátená nebude? A tiež chcem poprosiť o radu, je nutné, aby sa k daňovému priznaniu vydokladovalo potvrdenie zo sociálnej poisťovne o výške vyplateného starobného dôchodku za rok 2010,alebo to nie je potrebné dokladať?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Potvrdenie o výške dôchodku netreba, NČZD nemá.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    truch, Danielle369, terezamaria
    Neužitočné (1)
    2

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bucka10 Pozri príspevok
    príjmy vo výške 3352,10 € boli zdanené preddavkovou daňou a príjmz vo výške 172,52 € boli zdanené zrážkovou daňou
    musí podať DP, lebo príjmy presiahli 1/2 NČZD. Pretože príjmy zrazené preddavkovou daňou sú vyššie ako 1/2 NČZD, nemôže si uplatniť vrátenie dane podľa § 46 ZoDzP. DU mu nevráti žiadnu daň.

    Doklad o výške SD nepotrebuje, stačí keď do DP uvedie ako výšku dôchodku sumu vyššiu ako NČZD (SW DU nespracuje DP bez tohto údaja).

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    bucka10 Pozri príspevok
    A ešte jedna otázočka.Použijem daňové priznanie FO typ A?Alebo iný typ daňového priznania?Lebo v type A nenachádzam kolonku,kde mám uviesť výšku starobného dôchodku.Do daňového priznania teda ani nepíšem nezdaniteteľnú časť - zníženie základu na daňovníka,keďže starobný dôchodca si aj tak túto časť uplatniť nemôže.Uvažujem správne?
    ja mam informaciu z DU, ze staci zaskrtnut na 2 str. r.28 a r.29 sa vyplna vtedy, len ak sa uplatnuje znizenie zakladu dane

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Tá odvolávka je v tlačive pre DP "B" .

    bucka10 je offline (nepripojený) bucka10

    bucka10
    príjmy vo výške 3352,10 € boli zdanené preddavkovou daňou a príjmz vo výške 172,52 € boli zdanené zrážkovou daňou

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    veronikasad Pozri príspevok
    .. (SW DU nespracuje DP bez tohto údaja).
    .. zase to majú ako vlani .. veď to už neskôr dali do poriadku

    bucka10 je offline (nepripojený) bucka10

    bucka10
    A ešte jedna otázočka.Použijem daňové priznanie FO typ A?Alebo iný typ daňového priznania?Lebo v type A nenachádzam kolonku,kde mám uviesť výšku starobného dôchodku.Do daňového priznania teda ani nepíšem nezdaniteteľnú časť - zníženie základu na daňovníka,keďže starobný dôchodca si aj tak túto časť uplatniť nemôže.Uvažujem správne?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bucka10 Pozri príspevok
    A ešte jedna otázočka.Použijem daňové priznanie FO typ A?Alebo iný typ daňového priznania?Lebo v type A nenachádzam kolonku,kde mám uviesť výšku starobného dôchodku.Do daňového priznania teda ani nepíšem nezdaniteteľnú časť - zníženie základu na daňovníka,keďže starobný dôchodca si aj tak túto časť uplatniť nemôže.Uvažujem správne?
    strana 2, pol. č. 29. Do r. 37 napíšeš 0.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tento rok som ešte nepodávala, vlani som tam musela isť doplniť sumu ... Možno to už vyriešili.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    a kde? ja mám DP pred sebou a je tam pre r. 30 odvolávka č.6:
    citujem: ak daňovník vypĺňa r. 29, na r. 30 uvedie úhrnnú sumu dôchodku podľa § 11 odst. 7 zákona za zdaňovacie obdobie VŽDY, aj keď mu nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti.....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zdenka 0705 Pozri príspevok
    a kde? ja mám DP pred sebou a je tam pre r. 30 odvolávka č.6:
    citujem: ak daňovník vypĺňa r. 29, na r. 30 uvedie úhrnnú sumu dôchodku podľa § 11 odst. 7 zákona za zdaňovacie obdobie VŽDY, aj keď mu nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti.....
    Zdenka r. 30 je odpočitatelná položka na manželku

    K r. 29 nie je žiadna odvolávka

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Vlani to vyžadovali ešte vo februári ... lebo ak sa tam suma dôchodku neuviedla, systém ich nepustil ďalej - chybné nastavenie, či čo (nechceli ani zobrať bez vyplnenia) .. ale neskôr, keď som bola v marci .. už to nebolo treba - dali to do poriadku
    .. tak dúfam, že aj teraz to bude tak (ešte som nebola)

    ...no pozerám na tú odvolávku 6 ... tak bude treba
    Naposledy upravil Katy a R : 04.02.11 at 18:31

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zdenka 0705 Pozri príspevok
    áno, aj ja som mala na mysli DP typ B, tá odvolávka je tam.
    Tam má logiku, súvisí s výpočtom preddavkov.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    veronikasad Pozri príspevok
    Tam má logiku, súvisí s výpočtom preddavkov.

    Aha . Vyššie som súhlasila s tým, že netreba, ale pozrieť B-čko ma napadlo až neskôr - zo zvedavosti, priznávam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.