Zavrieť

Porady

Príjem zo závislej činnosti a autorský honorár

Dobrý deň mám zamestnanci ktorý má príjem zo závislej činnosti a doniesol potvrdenie že mal vedľajší príjem autorský honorár. Nemám s tým skúsenosti a chce pomoc pri daňovom priznaní kam sa takýto príjem v daňovom priznaní píše. Z tohto príjmu neplatila odvody a ani nebol zdanený. Vie mi niekto pomôcť?
Naposledy upravil Dav : 14.03.11 at 08:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Brčko nakukni do § 43 ods. 3 pís h ZDP....malo by to byť vysporiadané zrážkovou daňou....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    40%

    katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

    katkasabka
    Pripojím sa k tejto téme s otázkou o zmluvách. Mám daňovníka ktorý je zamestnaný a za rok 2011 má 2x Zmluvy o vytvorení audiovizuálneho diela v sume spolu 1 400,- eur. Nie sú tam uvedené informácie či je zmluva uzatvorené podľa autorského zákona alebo OZ. Nie je SZČO a je to pre neho teda iba príležitostný príjem, však? Príjem zaradím v DP do príjmu podľa §6 r. 5 alebo keďže je to príležitostný príjem, pôjde príjem podľa §8 do r. 1 - oddiel VIII. ? akú výšku výdavkov mu tu môžem uplatniť?
    Ďakujem pekne za pomoc
    Katka

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    odkaz na príklady na DP typ B: http://www.eknitra.sk/data/6c086df0.pdf

    z toho vyplýva, že ak nemal zrazenú daň tak môžeš použiť 40% paušal

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Daňové priznanie typu B, tabuľka č. 1 riadok 5 (príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a).

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Zdravím, aj ja teraz prvýkrát v živote pozerám na Potvrdenie o príjme z autorských honorárov...je tam okrem 19% dane aj nejaká daň LITA2%...to je daň, ktorú mám považovať za preddavok? Prosím skúsenejších o radu...ďakujem.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    JM1968 Pozri príspevok
    Zdravím, aj ja teraz prvýkrát v živote pozerám na Potvrdenie o príjme z autorských honorárov...je tam okrem 19% dane aj nejaká daň LITA2%...to je daň, ktorú mám považovať za preddavok? Prosím skúsenejších o radu...ďakujem.
    Keďže aj sama pátram, dopátrala som sa, že to LITA nie je daň, ale príspevok do literárneho fondu, takže asi si to nemám všímať, len 19% je daň, tú mu zrazili oni a pri podaní DP sa považuje za preddavkovú....

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    Všímala by som si tieto strhnuté 2 %, lebo sú to príspevky ...a tej osobe sa mohlo stať, že platila aj zdravotné poistenie v RZZP, takže "náklady " sú

    40 % z príjmov
    + skutočne uhradené príspevky a poistné.

    A do príjmov sa dávajú príjmy "brutto".

    cayane je offline (nepripojený) cayane

    MZDOVÁ ÚČTOVNÍČKA cayane
    Dobrý deň, 2% si nemusíte všímať je to odvod do literárneho fondu. Vypĺňa sa im tlačivo B. Tento príjem im uvediete do oddielu VI. riadok 5 príjmy (suma celkom) výdavky sú 40% z tejto sumy nezabudnite pod touto tabuľkou zapísať 40%

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Idiotka Pozri príspevok
    Všímala by som si tieto strhnuté 2 %, lebo sú to príspevky ...a tej osobe sa mohlo stať, že platila aj zdravotné poistenie v RZZP, takže "náklady " sú

    40 % z príjmov
    + skutočne uhradené príspevky a poistné.

    A do príjmov sa dávajú príjmy "brutto".
    Ďakujem pekne, táto osoba je aj zamestnanec(všetky odvody idú z maxima, teda aj ZP), aj SZČO, doniesol Potvrdenia o príjme na základe dohôd, Potvrdenie o autor.honorári a ešte jeden šek, kde mu prišli peniaze, neviem za čo....Predpokladám, že keď všetko platí cez mzdu z maxima, tak v RZZP by už nemal doplácať ZP.
    Ak teda dobre rozumiem, od tých brutto autor.honorárov môžem odčítať aj 40% a dať dp DPFO B, §6, riadok 5, tú daň čo mu zrazili oni, považovať za preddavkovú? Ešte raz veľmi pekne ďakujem. Sama by som si určite neporadila s takýmto aktívnym človekom...
    Naposledy upravil JM1968 : 14.03.11 at 11:34

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    cayane Pozri príspevok
    Dobrý deň, 2% si nemusíte všímať je to odvod do literárneho fondu. Vypĺňa sa im tlačivo B. Tento príjem im uvediete do oddielu VI. riadok 5 príjmy (suma celkom) výdavky sú 40% z tejto sumy nezabudnite pod touto tabuľkou zapísať 40%
    Ďakujem veľmi pekne.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Nevyznám sa vôbec v autorských honorároch, tak vás poprosím o radu.
    Známa dostáva peniaze na účet za články v časopisoch. Čerpá rodič.dovolenku v zamestnaní a toto je pre nu občasná záležitosť. Mala príjem cca 150-200eur za minulý rok (predpokladám tak na 5krát). Hovorí, že nemá s nimi žiadnu zmluvu ani nič podobné.
    1. Potrebuje nejakú zmluvu s nimi?
    2. Je toto netto príjem a ten, kto ho vypláca odviedol dan + príspevok do literárneho fondu 2%? Alebo je možné, že jej to vyplácajú len v hrubom?
    3. Musí ten, kto to vyplácal jej dať potvrdenie alebo si ho musí požiadať o vystavenie potvrdenia?
    4. Toto je jej príjem, predpokladám DP podávať nemusí, no je to jej vlastný príjem, tj. v manželovom roč.zúčtovní musí uviesť tento príjem. Ale berie príjem podla potvrdenia (ktoré zatial nemá) brutto??? aj s danou alebo snád brutto mínus tie 2%?
    5. Nemá povinnosť voči iným úradom, napr. zdr. poistovni? (voči živnostenskému uradu nepredpokadám, ked ide o občasnú činnost)

    dakujem

    katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

    katkasabka
    Prezerala som si všetky príspevky ktoré som tu našla no nedopátrala som sa k výsledku a tak Vás poprosím o radu a pomoc.
    Ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    katkasabka Pozri príspevok
    Pripojím sa k tejto téme s otázkou o zmluvách. Mám daňovníka ktorý je zamestnaný a za rok 2011 má 2x Zmluvy o vytvorení audiovizuálneho diela v sume spolu 1 400,- eur. Nie sú tam uvedené informácie či je zmluva uzatvorené podľa autorského zákona alebo OZ. Nie je SZČO a je to pre neho teda iba príležitostný príjem, však? Príjem zaradím v DP do príjmu podľa §6 r. 5 alebo keďže je to príležitostný príjem, pôjde príjem podľa §8 do r. 1 - oddiel VIII. ? akú výšku výdavkov mu tu môžem uplatniť?
    Ďakujem pekne za pomoc
    Katka
    ak nemá dič dáš mu to do príležitostného príjmu §8 .... a uplatníš podľa § 9 ZDp 500 € položku ako oslobodenú....
    a výdavky iba na dosiahnutie príjmu.... nie na udržanie a zabezpečenie príjmu.....
    t.j. žiaden paušál, iba skutočné......
    Naposledy upravil Mila123 : 19.03.12 at 13:11

    katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

    katkasabka
    Ďakujem Vám za odpovede
    Takže jeho príjem patrí do §8 a bude mať nulový náklad. Ak by boli zmluvy napísané v súlade s Autorským zákonom, išlo by to do §6 a mohol by si uplatniť 40% výdavky, chápem to správne?

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    2. Zdaňovanie príjmov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, pri ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP
    S účinnosťou od 1.1.2011 v dôsledku zmien vykonaných v § 43 ods. 6 a 7 ZDP novelou ZDP zákonom č. 548/2010 Z. z., daňová povinnosť z týchto príjmov sa považuje za definitívne splnenú zrazením dane podľa § 43 ZDP. Na základe tohto sa daň zrazená z uvedených príjmov už od 1. januára 2011 nepovažuje za preddavok na daň a tieto príjmy nie je možné zahrnúť do základu dane. S účinnosťou od 1. januára 2011 (ako je už uvedené, sa daňová povinnosť z takýchto príjmov považuje za definitívne splnenú riadnym vybraním dane platiteľom dane.

    Mozete mi prosim blizsie vysvetlit co to znamena?
    Znamena to, ze ak zamestnanec, ktory ma prijem zo zavislej cinnosti podla paragrafu 5 a okrem toho ma aj prijem a potvrdenia o vyplatenych autorskych honoraroch podla paragrafu 43, odst.3) pisme.h) za rok 2011, kde ma vyplatene brutto, zrazenu dan po uplatnenei 40% vydavkov, tak si uz ten autorsky prijem do danoveho priznania nemusi uvadzat, staci priznat iba prijem podla paragrafu 5, alebo teda aby mu spravili rocne zuctovanie dane v zamestnani?
    Dakujem za radu.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Príjem z autorských honorárov, z ktorých daň bola zrazená zrážkou nejde a nemôže ísť do DP. Daň je vysporiadaná zrážkou.
    Čiže v uvedenom prípade mu stačí urobiť ročné zúčtovanie, prípadne DP iba z príjmov v §5.

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Príjem z autorských honorárov, z ktorých daň bola zrazená zrážkou nejde a nemôže ísť do DP. Daň je vysporiadaná zrážkou.
    Čiže v uvedenom prípade mu stačí urobiť ročné zúčtovanie, prípadne DP iba z príjmov v §5.
    Dakujem za odpoved. Prijemny den.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.