Zavrieť

Porady

účtovanie majetku pri kúpe podniku

Neviete mi poradiť, kde zaúčtovať majetok zo Súvahy predávajúceho, keďže kupujúci si dal ohodnotiť tent majetok reálnymi cenami, zaradil ho do obchodného majetku a začína ho odpisovať v zmylse §26.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mayline Pozri príspevok
    Neviete mi poradiť, kde zaúčtovať majetok zo Súvahy predávajúceho, keďže kupujúci si dal ohodnotiť tent majetok reálnymi cenami, zaradil ho do obchodného majetku a začína ho odpisovať v zmylse §26.
    Nepochopím, čo môže mať spoločné súvaha predávajúceho s majetkom kupujúceho. Veď predávajúci predal- vyradil v OC a do výnosov zaúčtoval PC, kupujúci kúpil v OC, zaradil do podnikania, a odpisuje(ako ho aj používa). Ći?

    Mayline je offline (nepripojený) Mayline

    optimistická živnostníčka Mayline
    KEJKA Pozri príspevok
    predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
    To znamená, že v dokladoch mimoriadnej uzávierky, ktorú nám dal predávajúci k 30.11.2010 /kúpa podniku bola k 1.12.2010/ v Súvahe by nemalo byť na účtoch 021,022, 081,082 nič?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KEJKA Pozri príspevok
    predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
    Lydka, prečo by mu mal posielať oznámenie o tom, že majetok vyradil, ako a kde zaúčtoval?

    Mayline je offline (nepripojený) Mayline

    optimistická živnostníčka Mayline
    KEJKA Pozri príspevok
    predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
    alebo si nemám všímať tento majetok, čo predávajúci vykazuje v Súvahe , bola som v tom, že pri kúpe majetku muím prebrať všetky konečné stavy zo Súvahy /majetok,záväzky,pohľadávky/ . To, že ja majetok zaradím v reálnych cenách a začínam odpisovať, mi je jasné, len neviem vyriešiť ten technický problém.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mayline Pozri príspevok
    alebo si nemám všímať tento majetok, čo predávajúci vykazuje v Súvahe , bola som v tom, že pri kúpe majetku muím prebrať všetky konečné stavy zo Súvahy /majetok,záväzky,pohľadávky/ . To, že ja majetok zaradím v reálnych cenách a začínam odpisovať, mi je jasné, len neviem vyriešiť ten technický problém.
    Technický problém? AKý?
    A prečo chceš riešiť súvahu predávajúceho hm?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no už som sa stratila v príspevkoch, ...koho vlastne účtuješ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    KEJKA Pozri príspevok
    predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
    doplním
    § 27a v postupoch účtovania pre podnikateľov platný od 1.1.2010.Pre daňové účely sa od 1.1.2010 postupuje podľa nových §§ ZDP

    - 17b ak sa pre daňové účely použije ocenenie v uznanej cene vkladu. Vkladateľ musí zahrnúť do základu rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovným ocenením
    a) jednorázovo
    b) najdlhšie počas 7 zdaňovacích období vo výške minimálne 1/7
    Toto musí oznámiť nadobúdateľovi do 30 dní od splatenia vkladu.
    Potom nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z uznanej ceny vkladu
    =============================================
    vychádzala som z toho, že sa v zadaní spomína všeobecne majetok a ocenenie v reálnych cenách. Zhodou okolností niečo také riešim.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    KEJKA Pozri príspevok
    predávajúci vyradí majetok a rozdiel zúčtuje do nákladov, alebo výnosov. o tomto pošle oznámenie predávajúcemu a ten môže odpisovať podľa svoje OC.
    doplním
    § 27a v postupoch účtovania pre podnikateľov platný od 1.1.2010.Pre daňové účely sa od 1.1.2010 postupuje podľa nových §§ ZDP

    - 17b ak sa pre daňové účely použije ocenenie v uznanej cene vkladu. Vkladateľ musí zahrnúť do základu rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovným ocenením
    a) jednorázovo
    b) najdlhšie počas 7 zdaňovacích období vo výške minimálne 1/7
    Toto musí oznámiť nadobúdateľovi do 30 dní od splatenia vkladu.
    Potom nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z uznanej ceny vkladu

    =============================================
    vychádzala som z toho, že sa v zadaní spomína všeobecne majetok a ocenenie v reálnych cenách. Zhodou okolností niečo také riešim.

    Mayline je offline (nepripojený) Mayline

    optimistická živnostníčka Mayline
    KEJKA Pozri príspevok
    no už som sa stratila v príspevkoch, ...koho vlastne účtuješ?
    účtujem kupujúceho podnik,ktorý kúpil 1.12.2010, to znamená, že pokračujem v účtovaní predávajúceho a musím si zadať počiatočné hodnoty /teda ich konečné/ z mimoriadnej uzávierky k 30.11.2010/ do Súvahy, záväzky a pohľadávky sú v poriadku, ale neviem, čo s tým majetkom, ktorý vykazujú v Súvahe /je to vlastne majetok, ktorý bol súčasťou predaja a kúpy, ale kupujúci si ho dal ohodnotiť reálnymi cenami a tak som ho aj zaradila
    ďakujem za reakcie

    Mayline je offline (nepripojený) Mayline

    optimistická živnostníčka Mayline
    KEJKA Pozri príspevok
    doplním
    § 27a v postupoch účtovania pre podnikateľov platný od 1.1.2010.Pre daňové účely sa od 1.1.2010 postupuje podľa nových §§ ZDP

    - 17b ak sa pre daňové účely použije ocenenie v uznanej cene vkladu. Vkladateľ musí zahrnúť do základu rozdiel medzi uznanou hodnotou vkladu a účtovným ocenením
    a) jednorázovo
    b) najdlhšie počas 7 zdaňovacích období vo výške minimálne 1/7
    Toto musí oznámiť nadobúdateľovi do 30 dní od splatenia vkladu.
    Potom nadobúdateľ bude daňovo odpisovať z uznanej ceny vkladu

    =============================================
    vychádzala som z toho, že sa v zadaní spomína všeobecne majetok a ocenenie v reálnych cenách. Zhodou okolností niečo také riešim.
    Ale veď tu sa vôbec nerieši nepeňažný vklad v reálnych hodnotách, ale ocenenie majetku v reálnych hodnotách §17a ods.5, teda kúpili sme časť podniku napr.

    kúpna cena podniku 100000
    ocenenie majetku reálnou hodnotou súdnym znalcom 50000
    /zaradím ho do majetku a začínam odpis.podľa §26/
    goodwill kladný odpisujem najviac počas 7 rokov 50000

    zjednodušený príklad bez záväzkov a pohľadávok predávajúceho

    NEROZUMIEM LEN tomu, prečo predávajúci v Súvahe mimoriadnej uzávierky
    k dátumu predaja podniku uvádza na majetkových účtoch ten majetok, ktorý sme kúpili /je súčasťou kúpnej ceny/, pretože musíme pokračovať v účtovaní predávajúcej firmy,teda ešte raz moja otázka:
    1, nie je správna tá Súvaha ,nemá to tam byť? alebo
    2, čo s tým mám urobiť, lebo ja musím mať na majetkových účtoch ten majetok v reálnych cenách

    utrápená je offline (nepripojený) utrápená

    utrápená
    Ja riešim čosi podobné, Kejka a ostatní, poraďte prosím, kúpili sme podnik so všetkými záväzkami a pohľadávkami, čo zaúčtujem ako prvé? Počula som o otváracej súvahe, ale čo do nej dať? Taktiež mi nie je jasné, či nakúpený hmot. majetok zaúčtujem ako poč. stav alebo obstaranie nákupom? A čo účty napr. 321-Záväzky, ktoré mi prechádzajú z predošlého podniku ako neuhradené faktúry, je to počiatočný stav alebo to zaúčtujem cez interný doklad 372/321 a bude to v mesačných obratoch? Na kúpu podniku mám vystavenú faktúru, túto zaúčtujem alebo ju len priložím k interným dokladom, kde budem účtovať nákup jednotlivých položiek oproti 372?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.