Zavrieť

Porady

Novela dane z motorových vozidiel od 1.12.

Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Od 1.12.2005 nastala dosť veľká zmena v dani z motorových vozidiel.
Jednoducho povedané, daňovníkom DzMV už nieje osoba zapísaná v technickom preukaze, ale FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Zmenu treba nahlásiť na DÚ do 15 dní, teda do 15.12.2005. Najlepšie, ak požiadate o ukončenie platenia ako držiteľ vozidla a vypíšete nové daň.priznanie za používateľa vozidla s dátumom 1.12.2005. Vtedy si za mesiac december môžete uplatniť aj pomernú časť dane do nákladov. Samozrejme uvedenú výšku dane treba zaplatiť za používateľa a požiadať o vrátenie za držiteľa.
Usporiadat
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Fany
Od 1.12.2005 nastala dosť veľká zmena v dani z motorových vozidiel.
Jednoducho povedané, daňovníkom DzMV už nieje osoba zapísaná v technickom preukaze, ale FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Zmenu treba nahlásiť na DÚ do 15 dní, teda do 15.12.2005. Najlepšie, ak požiadate o ukončenie platenia ako držiteľ vozidla a vypíšete nové daň.priznanie za používateľa vozidla s dátumom 1.12.2005. Vtedy si za mesiac december môžete uplatniť aj pomernú časť dane do nákladov. Samozrejme uvedenú výšku dane treba zaplatiť za používateľa a požiadať o vrátenie za držiteľa.
Auto sme prenajali na novem a december. Samozrejme daň z MV je zaplatená. Od januára auto neprenajímame. Nemusíme kvôli jednému mesiacu hádam nahlasovať zmeny, a nájomca podávať DP... Aj keď u vlastníka auta bude ten mesiac asi pripočitateľná položka, ale daň bude zaplatená. Nebude mať dúfam nájomca problém, že ju za neho zaplatil niekto iný???
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Myslím si, že v tomto roku netreba nič oznamovať. Vyplýva to z novelizovaného zákona o miestnych daniach - novela č. 517/2005 § 104 a)

"(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam a poplatková povinnosť k poplatku vznikne do 31. decembra 2005, postupuje sa podľa predpisov platných do 30. novembra 2005; to sa vzťahuje aj na splnenie oznamovacej povinnosti."
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Pozrite si, ak ste dostali, nový časopis DUO 1/2006 od Poradcu Žilina na str. 14. a str.46. je to tam celé rozpísané. Je tu rozpísaný konkrétny prípad, kedy nájomca v januári zaplatil cestnú daň za autá na celý rok. Podľa tohto za 1-11 to má ako výdavky neovplyvňujúce daň, za 12/05 už je to ovplyvňujúce daň. December zvážte, od januára je to jasné.
Ešte má otázku ja. Keď je už daňové priznanie na DzMV za rok 2005 podané a nič sa nemení na rok 2006, treba v januári znovu podať daŃ priznanie, alebo tak ako to bolo pri cestnej dani iba zaplatiť?
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Mirkaska
Auto sme prenajali na novem a december. Samozrejme daň z MV je zaplatená. Od januára auto neprenajímame. Nemusíme kvôli jednému mesiacu hádam nahlasovať zmeny, a nájomca podávať DP... Aj keď u vlastníka auta bude ten mesiac asi pripočitateľná položka, ale daň bude zaplatená. Nebude mať dúfam nájomca problém, že ju za neho zaplatil niekto iný???
Ak s.r.o. prenajme auto (má to aj v predmete podnikania) inému podnikateľovi, tak s.r.o. má príjem z prenájmu, a podnikateľ použije prenajaté auto na podnikanie. Kto by mal v skutočnosti platiť daň?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Fany
Pozrite si, ak ste dostali, nový časopis DUO 1/2006 od Poradcu Žilina na str. 14. a str.46. je to tam celé rozpísané. Je tu rozpísaný konkrétny prípad, kedy nájomca v januári zaplatil cestnú daň za autá na celý rok. Podľa tohto za 1-11 to má ako výdavky neovplyvňujúce daň, za 12/05 už je to ovplyvňujúce daň. December zvážte, od januára je to jasné.
Môžeš mi prosím napísať celý názov? My máme len DÚPP, a Poradcu, Dane a účtovníctvo v praxi a dane a účto - rady a riešenia.
Vďaka
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Časopis sa volá Dane, účtovníctvo, odvody /bez chýb, pokút a penále/
DUO 1/2005
0 0
katkaBa katkaBa

katkaBa je offline (nepripojený) katkaBa

Som účtovníčka, ktorá je šťastná, že taká porada pre takých ľudí ako som ja existuje. Vďaka! ...viac
Re: Novela dane z motorových vozidiel od 1.12.

Ak máte Miraska DÚPP 1/2006 tak na strane 279 je §85 s príkladom. Podľa toho čo sa tam píše, má Fany pravdu. Platí daň z motorových vozidiel od 1.12.2005 ten, kto ho používa na podnikanie, bez ohľadu na to, kto je držiteľom motorového vozidla.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Mirkaska
Môžeš mi prosím napísať celý názov? My máme len DÚPP, a Poradcu, Dane a účtovníctvo v praxi a dane a účto - rady a riešenia.
Vďaka
Dane-účtovníctvo-odvody (bez chýb, pokúť a penále). Je to novinka, prvé číslo. Je dosť dobré, asi si to objednám, prišlo námto ako ponuka od firmy Poradca. Dá sa to objednať aj telefonicky 041/5652871, faxom 041/5652659 alebo e-mailom: abos@i-poradca.sk.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Fany
Ešte má otázku ja. Keď je už daňové priznanie na DzMV za rok 2005 podané a nič sa nemení na rok 2006, treba v januári znovu podať daŃ priznanie, alebo tak ako to bolo pri cestnej dani iba zaplatiť?

No to by zaujímala aj mňa. Poradí nietko ?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Možno ma vysmejete, ale prosím o odpoveď:
Ak náš zamestnanec , použije svoj osobný automobil na služobnú cestu, je povinný zaplatiť daň z mot. vozidla??? /Naša s.r.o. nevlastní žiadne auto/
Naposledy upravil Lila : 14.12.05 at 11:47
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Lila
Možno ma vysmejete, ale prosím o odpoveď:
Ak náš zamestnanec , použije svoj osobný automobil na služobnú cestu, je povinný zaplatiť daň z mot. vozidla??? /Naša s.r.o. nevlastní žiadne auto/
Doteraz nebolo treba platiť daň z mot. vozidiel a dúfam, že ani po tejto novele nie. Nemám ju prešprtanú.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ďakujem za reakciu, tú novelu som vôbec nevidela, ale dúfam, ak to niekto vie, rád nás poučí. Vopred ďakujem.
0 0
Jarino Jarino

Jarino je offline (nepripojený) Jarino

Pre Fany a Daru: Ak daňová povinnosť nevzniká v roku 2006, teda pokračujete ďalej tak ako to bolo v r. 2005, daňové priznanie nebudete podávať.
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Prosim vas, ak zaradim auto do majetku v decembri a zaplatim cestnu dan, uplatnim si danove odpisy za cely rok, teda 1/4 ? Dakujem
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Rozhodujúci dátum pre daňové odpisy je 31.12 a nie ako dlho takže 1/4 odpis.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

SZČO dnes 21.12.2005 prepísala auto na muža. Auto využívala na podnikanie a má na rok 2005 zaplatenú DzMV. Čo by teraz mala podľa novely robiť. Má odhlásiť auto z DzMV k 21.12. alebo nie? Môže si potom za december uplatňovať všetky výdavky tak ako do teraz?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

alex1
SZČO dnes 21.12.2005 prepísala auto na muža. Auto využívala na podnikanie a má na rok 2005 zaplatenú DzMV. Čo by teraz mala podľa novely robiť. Má odhlásiť auto z DzMV k 21.12. alebo nie? Môže si potom za december uplatňovať všetky výdavky tak ako do teraz?
Auto bolo na teba, daňovníkom DzMV si bola ty. Od 1.12.2005 má platiť kto automobil používa na podnikanie. Si to asi zasa ty. Takže podľa mňa DP k DzMV by bolo také isté. Možno by som túto skutočnosť iba oznámila DU. Myslím, že tlačivá DP k dani z MV sa nezmenili. Neviem však či je táto moja úvaha správna. Uvidíme ako sa vyjadria ostatní.
0 0
AGRO AGRO

AGRO je offline (nepripojený) AGRO

Ak sme vo firme predali jedno vozidlo / ostáva jedno / mám podať nové daňové priznanie ? Kde najdem akú sumu mám zaplatiť ? Podľa čoho sa to počíta ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AGRO
Ak sme vo firme predali jedno vozidlo / ostáva jedno / mám podať nové daňové priznanie ? Kde najdem akú sumu mám zaplatiť ? Podľa čoho sa to počíta ?
Na tento rok sa DP už podávalo, každú zmenu treba do 15. dní nahlásiť na DÚ.Teda, ak ste predali jedno vozidlo, tak oznamovacia povinnosť bola do 15. dní od predaja(zániku používania vozidla na podnikanie)
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Ak manželia majú osobné auto, je písané na manželku, ale manžel ho využíva ako SZČO. DzMV neplatili. Do 30.11.05 ho nemôže manžel dávať do nákladov-SC vôbec?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať