Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodca a OP na daňovníka

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ohľadom predčasného dôchodcu, dôchodok priznaný v máji 2010. Ak naďalej ostane pracovať na PP, od marca mu bude predčasný dôchodok pozastavený do dôchodkového veku, potom bude prekvalifikovaný na starobný dôchodok, má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka ??? Keďže k 1.1.2011 je poberateľom predčasného dôchodku, na mesačnú OP nárok nebude mať, ale keď od marca o dôchodok príde, nebude poberateľom dôchodku, bude mu za mesiace 3-12 v RZD za rok 2011 dorovnané ? Či nárok na OP nebude mať ani potom ? Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil petacuckova : 09.02.11 at 04:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lefa je offline (nepripojený) lefa

    lefa
    petacuckova Pozri príspevok
    Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ohľadom predčasného dôchodcu, dôchodok priznaný v máji 2010. Ak naďalej ostane pracovať na PP, od marca mu bude predčasný dôchodok pozastavený do dôchodkového veku, potom bude prekvalifikovaný na starobný dôchodok, má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka ??? Keďže k 1.1.2011 je poberateľom predčasného dôchodku, na mesačnú OP nárok nebude mať, ale keď od marca o dôchodok príde, nebude poberateľom dôchodku, bude mu za mesiace 3-12 v RZZP za rok 2011 dorovnané ? Či nárok na OP nebude mať ani potom ? Ďakujem za odpoveď.
    Bude i nadalej dôchodca, len nebude poberat dôchodok. Takze OP mat nebude cely rok 2011 a tiez nebude platit odvody do SP na invalidne a poist.v nezamestnanosti.

    petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

    petacuckova
    Takže je naďalej chápaný ako dôchodca s tým, že má pozastavenú výplatu dôchodku a z tohto titulu už vlastne nikdy nebude mať nárok na OP na daňovníka ...Pochopila som to správne ?

    lefa je offline (nepripojený) lefa

    lefa
    petacuckova Pozri príspevok
    Takže je naďalej chápaný ako dôchodca s tým, že má pozastavenú výplatu dôchodku a z tohto titulu už vlastne nikdy nebude mať nárok na OP na daňovníka ...Pochopila som to správne ?

    Ano

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petacuckova Pozri príspevok
    Takže je naďalej chápaný ako dôchodca s tým, že má pozastavenú výplatu dôchodku a z tohto titulu už vlastne nikdy nebude mať nárok na OP na daňovníka ...Pochopila som to správne ?
    čiastočne. Bude mať nárok na odp. položku vo výške rozdielu medzi vyplateným PSD a ročnou NČZD. A keď napr. v roku 2012 nebude mať vyplatený žiadny PSD, odpočíta si celú NČZD.

    petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

    petacuckova
    veronikasad Pozri príspevok
    čiastočne. Bude mať nárok na odp. položku vo výške rozdielu medzi vyplateným PSD a ročnou NČZD. A keď napr. v roku 2012 nebude mať vyplatený žiadny PSD, odpočíta si celú NČZD.
    Takže mesačne mu ju uplatňovať nebudem, ale keď budem robiť RZD za rok 2011, tak spočítam výšku dôchodku vyplatenú do marca a uplatním rozdiel medzi medzi OP a dôchodkom... Takže v podstate na ňu nárok má, len nie mesačne, ale v RZD. Ďakujem za odpoveď.

    Predčasný dôchodca a OP na daňovníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.