Zavrieť

Porady

poisťovanie - živnost v priebehu roka

Dobrý deň.
Verím, že mi aj na túto moju otazočku niekto poradi.
mam takýto problem :

mam kamoša, ktorý je od začiatku roka nezamestnaný , ale robil poisťovanie - bez ŽL. na základe uzatvorených zmlúv mu poistovna vyplácala provízie na províznych listoch. dostaval tieto (celkom vysoké provízie) na zaklade týchto províznych listov.
od 1.10.2005 sa stal živnostníkom a začal platit odvody a nadalej sú mu provízie vyplacane rovnakým sposobom.

čo teraz? mam tieto príjmy rozdelit do 30.9.2005 je to iný prijem ako od začiatku živnosti? sú to dva rozdielne paragrafy?
som z toho trosku (alebo dost) magor.
dotyčný si potrebuje vybavit úver, ale nechcu mu ho dat, lebo nikde nebol zamestnaný, preto si vlastne založil živnosť.
vopred dakujem za rýchlu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

    dadia1
    prosííííííííííííííííííííím, nikto mi nevie pomoct ??????????????????,

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Pokiaľ nemal príjmy zo živnosti , akú zmluvu mal uzavretú s poisťovňou? Bola to dohoda o vykon.práci? Treba tieto príjmy rozdeliť.
    Naposledy upravil renča1 : 12.12.05 at 11:10

    dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

    dadia1
    nie. bola to zmluva o poistovacej činnosti. nebola to dohoda a nebola nijako zdanovana

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Príjmy do 30.9.2005 sú príjm. podľa §5, ktoré sa zaradia v daňovom priznaní FO zvlášť. Príjmy zo živnosti sú posudzované podľa §6.

    dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

    dadia1
    aj ked sa stale vyplacaju na zaklade tej istej zmluvy? lebo od 1.10.2005 nebola uzatvorena ziadna ina zmluva. stale je to podla tej istej zmluvy.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Prepáč ja som nepostrehla vetu, že sa rovnakým spôsobom nadalej vyplácajú provízie. Ja som myslela , že už od 1.10.05 poberá tieto príjmu na základe živnosti. Takže opravujem sa , ak provízie poberá rovnakým spôsobom nebudú sa zvlášť viesť.

    dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

    dadia1
    no tiez som mala takyto pocit, ale potrebovala som to potvrdit. a nevieš nahodou kam idu prijmy z poistovacej činnosti? je to paragraf 6, ods.1,písm. c alebo § 6, ods. 2, písm. b ?????

    ticiana je offline (nepripojený) ticiana

    ticiana
    pokiaľ začal podnikať na základe ŽL mal si v poisťovni dať prepísať zmluvu. Poisťovanie na základe ŽL sa už netýka § 6 ods. 1c pterože je to už podnikanie. Živnostník by mal vystyviť faktúru. Vtedy to už spadá do § 6 ods.1b.
    Pokiaľ sa zaregistroval iba na daňovom úrade a podniká na základe iného, ako ŽO tak to spadá do § 6 odst. 1c.
    Bolo by treba presnejšie ujasniť či spomínaný nemal pred začatím živnosti takéto oprávnenie.
    Príjmy za obdobie od 1.1. - 30.9. ak to bola zmluva, by som zaradila do § 8 ods. 1 a z príležitosných činností a príjmy od 1.10.2005 do § 6 odst. 1 b po vyhotovení dodatku zmluvy s poisťovňou

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Podľa mňa, jeho činnosť sprostredkovateľa poistenia vôbec nesúvisí so založením živnosti. Na vykonávanie sprostredkovania pois. nepotrebuje živnosť. Preto je to stále rovnaký príjem od poisťovne.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Záleži hlavne na poisťovni, ako sa rozhodne vyplácať provízie či na živnosť alebo na zmluvu. Pokiaľ nepoberá od 1.10.2005 provízie na živnosť ,ako už spomínala dadia tak príjem sa nebude posudzovať zvlášť. Aj Taciana má z časti pravdu, treba presne definovať či živnosť , ktorá je založená od 1.10.2005 slúži pre poisťovňu, ak áno treba to urobiť ako napísala Taciana len ten § 8 mi nesedí prečo § 8? a ak nie, načo je potom založená živnosť?
    Naposledy upravil renča1 : 13.12.05 at 04:38

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.