Zavrieť

Porady

Mám nárok na mzdu uvádzanú v zmluve?

Pri nástupe do zamestnania som podpisoval zmluvu na dobu určitú (1rok) s fixným platom a s 3mesačnou skúšobnou dobou, kde nebolo určené, že sa mzda po skúšobnej dobe mení. Po skúšobnej dobe mi zamestnávateľ navrhol, že moja mzda sa zníži na minimálnu hodnotu, s tým, že budem vyplácaný podľa výkonov, ktoré neboli celkom ujasnené. Žiadnu ďalšiu zmluvu som pri tom nepodpisoval. Po 6. mesiacoch, budem konkrétny, sa mi podarilo získať pre firmu "zákazku", z ktorej som mal byť celkom slušne vyplatený, bol to piatok. V pondelok po príchode do práce, mi zamestnávateľ okamžite doniesol dodatok k zmluve, aby som ju podpísal spiatočne 3mesiace, keď mi končila skúšobná doba a samozrejme s podmienkami, na ktorých sme neboli dohodnutí. Keď som povedal, že si zmluvu vezmem preštudovať domov, hneď mi podal ďalší papier v ktorom bolo "Hrubé porušenie pracovnej disciplíny". Dôvod bol, že som nevykonával jednu činnosť, ktorú som nemal v pôvodnej zmluve v náplni práci, ale bola už zakotvená v novej zmluve, ktorú som predchvíľou nepodpísal a chcel vziať na preštudovanie. Pokiaľ viem, tak stači ešte jedno takéto upozornenie a zamestnávateľ so mnou môže rozviazať pracovný pomer, bez nároku na odstupné a výpovednú lehotu. V stredu som zamestnávateľovi predložil výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou a samozrejme nepodpísal som žiadnu novú zmluvu.
Moja otázka znie: Mám nárok na fixnú mzdu, ktorá bola daná v prvej zmluve na 1rok, alebo má zamestnávateľ nárok vyplácať ma podľa odmien (samozrejme ako si sám určí, aj keď to nemám písomne dohodnuté) ? A ak mám nárok na mzdu z prvej zmluvy, je možnosť aby mi doplatil spätne mzdu po skúšobnej dobe až po súčasnosť, ktorá bola vždy nižšia ako fixná počas skúšobnej doby. Ako mám postupovať?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Mám nárok na mzdu uvádzanú v zmluve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.