Zavrieť

Porady

Exekucia spoludlznika

Dobry den,

mal by som otazku ohladom exekucie spoludlznika. Ak uz exekutor siahol na ucet spoludlznika, ktory ruci dlznikovi v uvere v niektorej zo slovenskych bank, ma spoludlznik nejaku moznost sa z toho dostat?
Ak by spoludlznik chcel splatit tento dlznikov uver jednorazovou splatkou, ma potom nejake pravne moznosti vymahat tieto peniaze od dlznika?
Alebo je moznost ak by dlznik zacal splacat tento dlh sam aby sa uvolnila spoludlznikovi blokacia jeho bankoveho uctu?

Velmi pekne dakujem za radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Zaplatiť a vymáhať od priamych dlžníkov. Veriteľ sa asi hneď nechce namáhať so získaním exekučného titulu a exekúciou voči dlžníkom, tak podľa zákona oslovil ručiteľa.
    -Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval.
    -Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    a do budúcna neručiť, neručiť, neručiť, nikomu a nikdy

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    ak vystupuje niekto v pozicii rucitela, tak je povinny plnit dlh dlznika, ak veritel dlznika pisomne poziadal o splnenie dlhu a ten tak nevykonal, neviem precu uz doslo k exekucii na rucitela, uz tam muselo prebehnut nejake to sudne konanie, kde ani dlznik ani rucitel dobrovolne neplnili... ak rucitel bude plnit dlh za dlznika, stava sa jeho veritelom, cize moze nasledne vymahat od neho to, co za neho plnil...

    janko28 je offline (nepripojený) janko28

    janko28
    focalor Pozri príspevok
    ak vystupuje niekto v pozicii rucitela, tak je povinny plnit dlh dlznika, ak veritel dlznika pisomne poziadal o splnenie dlhu a ten tak nevykonal, neviem precu uz doslo k exekucii na rucitela, uz tam muselo prebehnut nejake to sudne konanie, kde ani dlznik ani rucitel dobrovolne neplnili... ak rucitel bude plnit dlh za dlznika, stava sa jeho veritelom, cize moze nasledne vymahat od neho to, co za neho plnil...
    Dakujem.
    Akym sposobom je potom mozne vymahat dlh od dlznika (samozrejme beriem pripad ked spoludlznik zaplatil cely dlh za dlznika) ? Potrebuje spoludlznik (momentalne uz veritel pre dlznika) vymahat tieto peniaze pomocou exekucie, alebo je tam aj moznost nejakej inej moznosti, napr zmluvy nimi alebo nieco podobne? Samozrejme ak je ochota zo strany dlznika platit... Ak nie, tak je to predpokladam na exekutorovi.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    janko28 Pozri príspevok
    Dakujem.
    Akym sposobom je potom mozne vymahat dlh od dlznika (samozrejme beriem pripad ked spoludlznik zaplatil cely dlh za dlznika) ? Potrebuje spoludlznik (momentalne uz veritel pre dlznika) vymahat tieto peniaze pomocou exekucie, alebo je tam aj moznost nejakej inej moznosti, napr zmluvy nimi alebo nieco podobne? Samozrejme ak je ochota zo strany dlznika platit... Ak nie, tak je to predpokladam na exekutorovi.
    Treba to vymáhať súdnou cestou...- dohoda medzi nimi? Podľa mňa,ak to neplatil banke,tak to nebude splácať ani ručiteľovi...

    janko28 je offline (nepripojený) janko28

    janko28
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Treba to vymáhať súdnou cestou...- dohoda medzi nimi? Podľa mňa,ak to neplatil banke,tak to nebude splácať ani ručiteľovi...
    jasne ze sudnou cestou, ale nemyslel som dohodu. Neviem ako sa to dokladuje, ze spoludlznik zaplatil cely dlh ze dlznika a nasledne to chce vymahat od neho.
    Cize chcel by som vediet ake kroky treba podniknut ak by sa spoludlznik rozhodol dlh zaplatit... ci treba spisat nejake zmluvy medzi nim a dlznikom o tom, ze dlh prechadza pod noveho veritela, alebo nieco take...
    Co nasledne ak dlznik nebude platit novemu veritelovi? musi sa zasa cely proces exekucie robit nanovo? alebo da sa pokracovat v uz zacatom exekucnom konani?

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    no doklady su sudne rozhodnutia a exekucne prikazy o vykonanej exekucii, kde je uvedeny dovod jej vykonania, rucitel sa stava veritelom dlznika po zaplateni jeho dlhu priamo zo zakona....
    rucitel (teda novy veritel) ak dlznik neplni dobrovolne (na zaklade nejake predzalobnej vyzvy), musi podat novy navrh na sud, kde presne uvedie, preco sa stal veritelom dlznika (dolozi doklady o tom, ze platil za neho) a bude ziadat sud, aby rozhodol tak, ze dlznika zaviaze na plnenie rucitelovi, ak ten to nesplni v urcenej lehote, a rozhodnutie sudu bude vykonatelne, podava sa navrh na vykonanie exekucie proti dlznikovi, teda je zrejme, ze pozicia rucitela nie je velmi priazniva....
    a dohoda s dlznikom? neviem aka je predstava o dohode, nemyslim si, ze je nejaka potrebna, moze byt akurat dohoda o plneni dlhu v splatkach, resp. moze uznat dlh, aby bol jednoduchsie vymahatelny, pripadne moze zabezpecit svoj dlh voci rucitelovi (novemu veritelovi) novym rucitelom, alebo zalohom, pripadne inou formou...

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    V prvom rade by sme si zrejme mali ujasniť, či ide o vzťah dlžník-ručiteľ, alebo dlžník-spoludlžník. V prípade viacerých dlžníkov ide o spoločný záväzok, v prípade ručiteľstva ide o ručenie (rozdielne ustanovenia v OZ). Samozrejme závisí aj od obsahu zmluvy s veriteľom.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    súhlasím s focalor
    na súde sa podáva "návrh na vydanie platobného rozkazu", kde sa uvedú skutočnosti, prečo si vymáham od človeka xy sumu vo výške...., ktorú jednoducho vydokladujem papiermi od exekútora a výpismi z účtu, resp. dokladmi o úhrade v hotovosti.

    janko28 je offline (nepripojený) janko28

    janko28
    draik Pozri príspevok
    V prvom rade by sme si zrejme mali ujasniť, či ide o vzťah dlžník-ručiteľ, alebo dlžník-spoludlžník. V prípade viacerých dlžníkov ide o spoločný záväzok, v prípade ručiteľstva ide o ručenie (rozdielne ustanovenia v OZ). Samozrejme závisí aj od obsahu zmluvy s veriteľom.
    ide o vztah dlznik-spoludlznik.
    Je mozne aj v tomto pripade vyplatit dlznu ciastku a nasledne ju vymahat sudnou cestou od dlznika?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Predpokladám, že dlžník aj spoludlžník sú zaviazaní spoločne a nerozdielne bez určenia podielu na dlhu. V tom prípade, je ich podiel na dlhu rovnaký (50:50). To znamená, že dlžník plniaci veriteľovi viac ako je hodnota jeho podielu na dlhu (teda polovica), môže zvyšnú časť požadovať od spoludlžníka. Naproti tomu ručiteľ by mal právo na plný regres, teda požadovať od dlžníka všetko, čo za neho plnil veriteľovi. Viac v §511 OZ.
    Príklad: Hodnota dlhu 100.000. Jeden dlžník splatí 60.000, druhý dlžník 40.000. Ak nemali podiely na dlhu usporiadané, tak prvý dlžník má právo na regres voči druhému dlžníkovi vo výške 10.000. Ak by 60.000 dlžník platil ako ručiteľ, celú túto sumu by mohol vyžadovať od dlžníka.

    konber je offline (nepripojený) konber

    konber
    Prosím poraďte mi. Som strašne zúfalá. Manžel bol ručiteľom pred 10 rokmi pri mladomanželskej pôžičke. Pôžičku splácali asi 4 roky apotom sa začali problémy. Dlžnik a spoludlžnik sa rozviedli, dlžnik neplatí a môjmu manželovi ako ručiteľovi začali dochádzať listy - upomienky. Už sme boli za ním viackrát, aby si plnil povinnosti. Všetko stíchlo na 1,5 roka, a teraz sa to začalo znova. Dostali sme výzvu na zaplatenie sumy takmer 10 000 EUR. Ako je to možné, že exekútor nekoná v takom prípade. Ide o policajta, ktorý mesačný príjem, prečo nesiahnu na jeho príjmy? Bojím sa, že na nás siahne exekúcia, kôli tomu, lebo bývalý manželia sa naťahujú, že kto to má platiť. Prosím poraďte, dá sa z toho vymotať? Ďakujem.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    mattto Pozri príspevok
    a do budúcna neručiť, neručiť, neručiť, nikomu a nikdy
    toto je svatá pravda- a ja osobne by som hádam nešiel už ručiť ani sám sebe...
    mam podobný problem som spoludlžník exekutor mi stahuje s platu on je v čechach ako mam odneho vymoct tie peniaze poradte prosim

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.