Zavrieť

Porady

JU za rok 2010

Dobrý deň, s kolegom by sme vás chceli poprosiť o radu. Za rok 2009 si uplatnil paušálne výdavky a v roku 2010 je preňho výhodnejšie viesť JU, keďže začal koncom roku 2009 podnikať - dostal dotáciu, ktorú nestihol celú minúť, resp. nevybral všetky peniaze z účtu a čo vybral väčšina nakúpených potrieb je z roku 2010. Chceme sa spýtať účtovníčka nechce konečný stav podnikateľského účtu za rok 2009 a vedie si evidenciu pre úrad práce ako použil dotáciu, takže mal na začiatku roka 2010 peniaze aj v pokladni. Netreba to do účtovníctva v roku 2010 poznamenať ? Nejak sa nám to nezdá, tak pre istotu.Ďakujem za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dianao je offline (nepripojený) Dianao

    Dianao
    Ja urcite nie som skusenejsia, ale s istotou viem, ze sa daju pouzit pausalne vydavky aj pri dotacii z uradu prace, ale treba ju priznat v celej vyske a nie len minutu sumu. Takze bud bola cela priznana v roku 2009, ked sa uplatnovali pausalne vydavky, alebo nebolo priznane nic a v r.2010 bude viest JU a prizna tolko penazi, kolko minie

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ďuri Z Pozri príspevok
    Dobrý deň, s kolegom by sme vás chceli poprosiť o radu. Za rok 2009 si uplatnil paušálne výdavky a v roku 2010 je preňho výhodnejšie viesť JU, keďže začal koncom roku 2009 podnikať - dostal dotáciu, ktorú nestihol celú minúť, resp. nevybral všetky peniaze z účtu a čo vybral väčšina nakúpených potrieb je z roku 2010. Chceme sa spýtať účtovníčka nechce konečný stav podnikateľského účtu za rok 2009 a vedie si evidenciu pre úrad práce ako použil dotáciu, takže mal na začiatku roka 2010 peniaze aj v pokladni. Netreba to do účtovníctva v roku 2010 poznamenať ? Nejak sa nám to nezdá, tak pre istotu.Ďakujem za každú odpoveď.
    Ak v roku 2010 chcete viesť jednoduché účtovníctvo(rok 2009 ste uplatňovali paušálne výdavky ) a pre Vašu podnikateľskú činnosť máte založený bežný účet , ktorý sa používa v súvislosti s dosahovaním príjmov tak k 1.1. 2010 je potrebé do peňažného denníka zapísať počiatočný stav .

    Tento počiatočný stav k 1.1.2010 bude totožný s konečným stavom na bežnom účte 31.12.2009 .

    Čo sa týka pokladne
    - v pokladničnej knihe počiatočný stav nebude uvedený , nakoľko ak ste uplatňovali v roku 2009 výdavky % z príjmu t.j. paušálne výdavky , neboli ste účtovnou jednotkou a neviedli ste účtovné knihy podľa postupov JU a podľa zákona o účtovníctve.Nevzťahovalo sa teda pre Vás viesť pokladňu a nevzťahovala pre Vás ani inventarizácia pokladne.To je už len každého dobrá vôla , ak si vedie Knihu pokladne pri uplatňovaní paušálnych výdavkov z dôvodu informovanosti ako je na tom podnikateľ s finančnou hotovosťou .
    Ale .......1.1.20101 treba spraviť podnikateľský vklad vo výške , ktorú si určí sám podnikateľ(živnostník).Tento podnikateľský vklad bude zaúčtovaný na strane príjem pokladňa a tým sa tento príjem -vklad podnikateľa prejaví aj zostatku pokladne 1.1.2010. Nedá sa inak v pokladni účtovať z nulového zostatku - pokladňa nemôže ísť do mínusu .

    Takže ja si myslím, že Vašej účtovníčke to jasné je , len asi tomu nerozumiete .

    Alebo, že by to bolo naopak ?


    Čo sa týka dotácie , nie je vždy pravidlo, že čerpanie dotácie už v roku 2010 nemôžete účtovať ,pozrite si Pokyn k dotáciám (posledná strana sa venuje dotácia a paušálne výdavky ...
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/dota0107.rtf
    Naposledy upravil Zita5 : 13.02.11 at 12:43

    rdb je offline (nepripojený) rdb

    rdb
    Priznam sa nie som si isty, ci som to spravne pochopil. Ale vseobecne v JU plati.
    Vsetky zostatky v pokladni (fyzicke) by mali sediet so stavom v financnom denniku. To ze si vedie evidenciu pre urad prace, to nie je uctovnictvo a vsetky koncove stavy by mala chciet.

    Ďuri Z je offline (nepripojený) Ďuri Z

    Ďuri Z
    Práve preto si to overujeme, či hľadať druhú účtovníčku, či je to správny postup.

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Keďže si uplatňoval paušálne výdavky v roku 2009, stav účtu a pokladne za rok 2009 nikde neuvádzal, preto sa nepýtala na konečný stav.

    Ďuri Z je offline (nepripojený) Ďuri Z

    Ďuri Z
    Ďakujem, takže bude to v poriadku keď mu uvedie počiatočný stav na účte a v pokladni 0,- aj keď to tak v skutočnosti nieje?

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    V pokladni môže ísť od nuly, ale na BÚ určite nie, veď účtujete podľa výpisu z účtu. Nahodíte počiatočný stav zhodný s BÚ. Podľa mňa mal viesť aj v roku 2009 JU, namiesto evidencie pre UP.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Ak bol založený pri podnikaní bankový účet, je treba o ňom účtovať, v prípade, že prechádzate na Ju z paušálnych výdavkov. Preto konečný stav účtu k 31.12.2009 je zároveň počiatočný stav k 01.01.2010. Pokladňa v prípade paušálnych výdavkoch nemohla byť, nakolko sa v účtovníctve o nich neučtovalo. Výdavky z dotácie mali byť podľa môjho názoru normálne účtované a neuplaňované paušálne. Nech sa vyjadrí niekto skúsenejší. Ja som volila pri dotácii vždy skutočné účtovníctvo, nie paušál.

    Ďuri Z je offline (nepripojený) Ďuri Z

    Ďuri Z
    V roku 2009 bola priznaná dotácia v plnej výške s príjmami z podnikania a paušálne výdavky. Použitie dotácie si vedie iba pre prípad kontroly, ale keďže vybral v roku 2009 peniaze z podnikateľského účtu na konci decembra, ale potrebný materiál nakúpil začiatkom januára, preto sme sa pýtali, že ako to je keď mu zostali na konci roka nepoužité peniaze aj v hotovosti z dotácie, či to má v roku 2010 uviesť.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Dianao Pozri príspevok
    Ja urcite nie som skusenejsia, ale s istotou viem, ze sa daju pouzit pausalne vydavky aj pri dotacii z uradu prace, ale treba ju priznat v celej vyske a nie len minutu sumu. Takze bud bola cela priznana v roku 2009, ked sa uplatnovali pausalne vydavky, alebo nebolo priznane nic a v r.2010 bude viest JU a prizna tolko penazi, kolko minie
    Presne tak.
    A pre úrad práce musí vydokladovať vynaloženie výdavkov v súlade s podmienkami použitia dotácie. Aj za rok 2009, keď ich neuvádzal v daňovom priznaní.

    Dianao je offline (nepripojený) Dianao

    Dianao
    Ďuri Z Pozri príspevok
    V roku 2009 bola priznaná dotácia v plnej výške s príjmami z podnikania a paušálne výdavky. Použitie dotácie si vedie iba pre prípad kontroly, ale keďže vybral v roku 2009 peniaze z podnikateľského účtu na konci decembra, ale potrebný materiál nakúpil začiatkom januára, preto sme sa pýtali, že ako to je keď mu zostali na konci roka nepoužité peniaze aj v hotovosti z dotácie, či to má v roku 2010 uviesť.
    A dotaciu celu priznal v r.2009, tak ju do uctovnictva v r.2010 uz neuvadza. To je o dani z prijmov. Ale pre UP potrebuje vydokladovat podla podnik. zameru, co za nu nakupil. Takze minut ju moze v r. 2010, ale nebude to vstupovat do uctovnictva

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    ... a takto si tu alternatívne lámeme hlavy všetci, namiesto toho, aby zadávateľ jasne formuloval otázku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.