Zavrieť

Porady

Má právo zamestnávateľ alebo ja?

DOBRý večer do porady, Trápy ma jeden problém. Zamestnávateľ mi nevie dať prácu v mieste ako dohodnutom v pracovnej zmluve ale zároveň ani nechce so mnou rozviazať PP. Vlastne teraz som si podrobne prečítala PZ kde je v jednom bode,že podpisom tejto Prac. zmluvy dávam súhlas zamestnávateľovi , že ma môže kedykoľvek vyslať na pracovnú cestu podľa ZP § 57, mám pocit, že to chce aj patrične využiť. a vyslať ma na tú pracovnú cestu do iného miesta ako je dohodnuté. je to v poriadku? môžem sa nejako brániť? čo asi poodnikne zamestnáveľ a čo môžem ja? skončiť bez odstupného nechcem a zamestnávateľ mi zas nechce dať odstupné. Má právo ma vyslať na Prac. cestu? Dakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Samozrejme, že môže ťa poslať na prac.cestu. Má na to právo aj podľa ZP, aj ty si s tým súhlasila pri podpise zmluvy.
    dakujem za odpoved. A ako to má vyzerať určite mi to dá písomne aby bol kritý však. a ja že ked nenastúpim tak poruším prac. disciplínu? čo mám robiť? bez odstupného neodídem. Ďakujem

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    DOBRý večer do porady, Trápy ma jeden problém. Zamestnávateľ mi nevie dať prácu v mieste ako dohodnutom v pracovnej zmluve ale zároveň ani nechce so mnou rozviazať PP. Vlastne teraz som si podrobne prečítala PZ kde je v jednom bode,že podpisom tejto Prac. zmluvy dávam súhlas zamestnávateľovi , že ma môže kedykoľvek vyslať na pracovnú cestu podľa ZP § 57, mám pocit, že to chce aj patrične využiť. a vyslať ma na tú pracovnú cestu do iného miesta ako je dohodnuté. je to v poriadku? môžem sa nejako brániť? čo asi poodnikne zamestnáveľ a čo môžem ja? skončiť bez odstupného nechcem a zamestnávateľ mi zas nechce dať odstupné. Má právo ma vyslať na Prac. cestu? Dakujem za odpoveď
    Zákonník práce § 57 Pracovná cesta
    Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.


    Keďže to máš v pracovnej zmluve, môže ťa na ňu vyslať. Zamestnávateľovi však vzniknú vyššie náklady (napr. na stravné podľa dĺžky trvania pracovnej cesty, náklady na dopravu, ubytovanie...) Pýtaj si dopredu zálohu na pracovnú cestu. Ak ti ju zamestnávateľ neposkytne, nemusíš na ňu nastúpiť, lebo ti nevytvoril vhodné podmienky.

    Zákon o cestovných náhradách § 36 Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad
    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok na náhrady podľa tohto zákona do sumy predpokladaných náhrad (ďalej len "preddavok") pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu a pri vyslaní do štátu Európskej únie. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady iba na žiadosť zamestnanca.
    Naposledy upravil Llívia : 16.02.11 at 20:55

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    dakujem za odpoved. A ako to má vyzerať určite mi to dá písomne aby bol kritý však. a ja že ked nenastúpim tak poruším prac. disciplínu? čo mám robiť? bez odstupného neodídem. Ďakujem
    Choď na pracovnú cestu. Nepôjdeš = porušenie pracovnej disciplíny s dôsledkom ukončenia prac. pomeru bez nároku na odstupné.
    Iná možnosť nieje, a musím vedieť čo vlastne budem vykonávať však? a čo ked to nebude práca na akej sme sa v PZ dohodli ale niečo iné alebo podobné? Ja prácu nechcem stratiť ale tiež nechcem sa dať vydierať. Dakujem za odpov. aj za názor

    Ibaaktak je offline (nepripojený) Ibaaktak

    Ibaaktak
    podla môjho názoru treba rozlišovat medzi preradením na iné miesto výkonu práce teda preložením a pracovnou cestou . Preradenie je pomerne problematické a pokial by to mala byt pracovná cesta ktorá má za následok v podstate zlikvidovat zamestnanca tak to bude skôr otázka nervov. Podla mńa zamestnávatel riskuje tak vysoké náklady súvisiace s pracovnou cestou že sa mu to nevyplatí. Musí platit mzdu, cestovné výlohy a velmi rýchlo pochopí zbytočnost tohto kroku. Treba iba vydržať

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    Iná možnosť nieje, a musím vedieť čo vlastne budem vykonávať však? a čo ked to nebude práca na akej sme sa v PZ dohodli ale niečo iné alebo podobné? Ja prácu nechcem stratiť ale tiež nechcem sa dať vydierať. Dakujem za odpov. aj za názor
    Bez tvojho súhlasu ťa zamestnávateľ nemôže preradiť na inú prácu - a to ani na pracovnej ceste.
    Prosím, ešte o jednu radu. Na aký dlhý čas ma môže zamestnavateľ vysielať na pracovnú cestu? koľko hodín do týždňa? Ďakujem za skorú odpoveď

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    Prosím, ešte o jednu radu. Na aký dlhý čas ma môže zamestnavateľ vysielať na pracovnú cestu? koľko hodín do týždňa? Ďakujem za skorú odpoveď
    Toto nie je nikde obmedzené, je to vždy podľa potrieb zamestnávateľa.
    aha myslela som si to. Nikde to zákony neošetrujú. a priemerný týždenný čas môže byť prekročený? mám 37,5 hod. týždeň v PZ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    Prosím, ešte o jednu radu. Na aký dlhý čas ma môže zamestnavateľ vysielať na pracovnú cestu? koľko hodín do týždňa? Ďakujem za skorú odpoveď
    môžeš prosím vysvetliť, čo zamestnávateľ chápe pod pojmom pracovná cesta ? resp. bližšie objasniť miesto výkonu práce a druh práce dohodnutý v prac.zmluve
    Situácia je nasledovná: môj zamestnávateľ momentálne a pravdepodobne ani nebude mať v mieste výkonu práce, ktorý mám v PZ žiadnu prácu. Tak ma chce vyslať do iného mesta robiť presne tú istú prácu ktorú mám v PZ. má moj súhlas v PZ, že ma môže vyslať na prac. cestu na nevyhnut čas. tak preto sa pýtam čo to je nevyhnutný čas § 57 ZP. A koniec koncov ide o odstupné ktoré mi nechce vyplatiť a takto sa rozhodol riešiť situáciu. Ďakujem

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    aha myslela som si to. Nikde to zákony neošetrujú. a priemerný týždenný čas môže byť prekročený? mám 37,5 hod. týždeň v PZ.
    Čas strávený na pracovnej ceste nemusí byť totožný s pracovnou dobou. Pracovná cesta sa ráta od okamihu na jej nástup do okamihu návratu z nej.
    Príklad: tvoja pracovná doba je 7:00 - 15:30.
    Na pracovnú cestu nastúpiš o 6:00, do miesta výkonu práce prídeš a prácu začneš vykonávať o 8:00. Skončíš o 15:30 a domov prídeš o 17:30.
    Na pracovnej ceste si bola od 6:00 (nástup) do 17:30 (návrat), čo je spolu 11,5 hod.
    Ako pracovný čas sa ti však ráta len dobo od 7:00 - 15:30, čiže len 8 hodín (po odrátaní 30 min. prestávky). Pracovný čas prekročený nebol.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.