Zavrieť

Porady

Kedy môžem prijať zamestnanca na živnosť?

Dobrý deň,
mám prevádzku v meste A a tam aj bývam, idem otvoriť prevádzku v meste B, ktoré je však ďaleko od môjho bydliska, takže potrebujem prijať človeka, čo sa mi bude starať o moje aktivity v meste B. Firma prenajíma reklamné plochy, čiže žiadnu kanceláriu nepotrebujem v meste B a ani nepotrebujem teda stáleho zamestnanca, lebo také množstvo tých billboardov nemám. Nechcem brať nikoho na polovičný úväzok a ani na TPP, môžem si nájsť človeka, čo by mi to robil na živnosť? Že by sa mi staral o prenajímanie tých priestorov a potom by mi to vyfaktúroval? Je to legálne? A čo mám napísať na vizitku, akú funkciu mu mám dať aby to bolo legálne? Ďakujem Vám za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no funkciu žiadnu, nakoľko ak bude na živnosť nebude to zamestnanec, ale bude to tvoj dodávateľ na ktorého nebudeš mať žiaden dosah... on bude podnikať pod svojim menom... a asi bude požadovať taký príjem aby si mohol zaplatiť odvody a chod svojho "podniku" a ak je tej práce málo ako hovoríš, tak asi si málokto kvôli tebe založí živnosť...

    nad "dohodou o vykonaní práce" si neuvažoval...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    derek191919 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám prevádzku v meste A a tam aj bývam, idem otvoriť prevádzku v meste B, ktoré je však ďaleko od môjho bydliska, takže potrebujem prijať človeka, čo sa mi bude starať o moje aktivity v meste B. Firma prenajíma reklamné plochy, čiže žiadnu kanceláriu nepotrebujem v meste B a ani nepotrebujem teda stáleho zamestnanca, lebo také množstvo tých billboardov nemám. Nechcem brať nikoho na polovičný úväzok a ani na TPP, môžem si nájsť človeka, čo by mi to robil na živnosť? Že by sa mi staral o prenajímanie tých priestorov a potom by mi to vyfaktúroval? Je to legálne? A čo mám napísať na vizitku, akú funkciu mu mám dať aby to bolo legálne? Ďakujem Vám za odpovede.
    Môžeš s ním uzatvoriť zmluvu ako so SZČO, ale nie PZ podľa ZP.

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    ako myslel som to tak, ze mam bilboardy a on sa bude starať o ich prenájom a ja mu dám z toho prenájmu percentá z prijmu, ked prenajme všetky billboardy tak bude mať vačši prijem a ked prenajme malo billboardov tak bude mať maly prijem. A nechcem brat nikoho na dohodu, aby som nemal s tym vela papierovačiek v poistovniach, nemam na to nervy im stale niečo posielať a sledovať a podobne, proste chcem byt odbremeneny od personalnych otazok, chcem proste len zaplatit fakturu a je to. A Tweety ako ste to myslely ze uzatvorit zmluvu ako so SZČO? Ved SZČO je živnostnik nie? Neviem či sa chapeme.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    derek191919 Pozri príspevok
    ako myslel som to tak, ze mam bilboardy a on sa bude starať o ich prenájom a ja mu dám z toho prenájmu percentá z prijmu, ked prenajme všetky billboardy tak bude mať vačši prijem a ked prenajme malo billboardov tak bude mať maly prijem. A nechcem brat nikoho na dohodu, aby som nemal s tym vela papierovačiek v poistovniach, nemam na to nervy im stale niečo posielať a sledovať a podobne, proste chcem byt odbremeneny od personalnych otazok, chcem proste len zaplatit fakturu a je to. A Tweety ako ste to myslely ze uzatvorit zmluvu ako so SZČO? Ved SZČO je živnostnik nie? Neviem či sa chapeme.
    Tweety to myslela tak, že prijať zamestnanca na živnosť nemôžeš, nakoľko vzťah zamestnanec - zamestnávateľ rieši zákonník práce... to čo ty chceš vzťah živnostník - ty (živnostník /firma...) sú dodávateľsko odberateľské vzťahy na rovnocennej úrovni... podľa obchodného zákonníka...

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    No ved hej, uzatvoril by som so SZCO zmluvu, že bude prenajimat moje billboardy a bude mat za to 20% z príjmu z prenájmu, tak by to bolo legalne?

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    derek191919 Pozri príspevok
    No ved hej, uzatvoril by som so SZCO zmluvu, že bude prenajimat moje billboardy a bude mat za to 20% z príjmu z prenájmu, tak by to bolo legalne?
    no legálne by to bolo... len je otázka, či niekoho takého nájdeš, čo bude ochotný aktivity v meste B celkom odmakať za 20 % príjmu... a tebe prenechá 80 % len za požičanie plochy... fungovať to bude len do času, kým sa to dotyčný nenaučí a vybuduje si kontakty (v podstate mu odovzdáš svoje know how)

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    no nejedna sa uplne o billboardy ako si ich predstavuješ, ale jedna sa o monopol, lebo su tie miesta, kde mozu billboardy byt obmedzene a ja mam prenajate všetky tie miesta kde mozu byt, ale to je vedlajšie, ide o tu živnost. No a teda ked to je legalne, tak čo mam dať tej osobe na vizitku, lebo bude zastupovať moju firmu, lebo prenajima moje plochy, ale bude to robit na živnosť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Treba riadneho riadneho zamestnanca na pracovný pomer.Živnostník na živnostenský list nemôže byť zamestnancom , to čo by ste Vy požadovali , to bude jasný zamestnanecký vzťah.Môžete skomplikovať situáciu sebe a aj živnostníkovi .

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    a ako to mam spraviť teda? Ak bude ten človek šikovný, tak môže tie plochy prenajat aj behom jednoho tyzdna a potom mu uz nemam dať aku pracu. Jeho pracou je len prenajatie mojich ploch, ja si myslim, ze by to išlo aj na tú živnosť, ale ak nie aky paragraf v Zakoniku prace porušujem?

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    derek191919 Pozri príspevok
    no nejedna sa uplne o billboardy ako si ich predstavuješ, ale jedna sa o monopol, lebo su tie miesta, kde mozu billboardy byt obmedzene a ja mam prenajate všetky tie miesta kde mozu byt, ale to je vedlajšie, ide o tu živnost. No a teda ked to je legalne, tak čo mam dať tej osobe na vizitku, lebo bude zastupovať moju firmu, lebo prenajima moje plochy, ale bude to robit na živnosť.
    no na vizitky mu môžeš dať čo chceš... môžeš tam mať logo + ako funkciu mu môžeš napísať výstižné "manager"
    ale v podstate by si nemal čo riešiť samostatnému podnikateľskému subjektu čo si má alebo nemá dať na vizitku...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    derek191919 Pozri príspevok
    a ako to mam spraviť teda? Ak bude ten človek šikovný, tak môže tie plochy prenajat aj behom jednoho tyzdna a potom mu uz nemam dať aku pracu. Jeho pracou je len prenajatie mojich ploch, ja si myslim, ze by to išlo aj na tú živnosť, ale ak nie aky paragraf v Zakoniku prace porušujem?
    neporušuješ žiaden paragraf, nakoľko na živnosť sa nevzťahuje zákonník práce... to máš to isté, ako keby si sa opýtal, ktoré ustanovenie zákona o premávke na pozemných komunikáciách porušuješ, ak prelietaš v stíhačke nad mestom...

    ak nechceš dohodu o vykonaní práce, tak skús vizitky prenajať nejakej firme, resp. nejakú z daného mesta oslov, a máš to jednoduchšie ako zháňať živnostníka... (nakoľko zabehnutý živnostník do takéhoto niečoho nepôjde, jedine si ho musíš vychovať a to nie je ľahké...)

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    no ved ja viem ze nemal, ale tak ked bude zastupovať moju firmu, aj ked na živnosť, tak by to malo nejako vyzerať, aj faktury bude vystavovať s mojimi fakturačnymi udajmi, len chcem zistit či to je legalne mať takto na živnost "zamestnanca", viem, že firmy prijimaju takto ludi na živnosť, asi to niektori robia nelegalne, ale ja to chcem spraviť legalne, tak ma zaujima, že čo musim dodržať aby to bolo legalne.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    derek191919 Pozri príspevok
    no ved ja viem ze nemal, ale tak ked bude zastupovať moju firmu, aj ked na živnosť, tak by to malo nejako vyzerať, aj faktury bude vystavovať s mojimi fakturačnymi udajmi, len chcem zistit či to je legalne mať takto na živnost "zamestnanca", viem, že firmy prijimaju takto ludi na živnosť, asi to niektori robia nelegalne, ale ja to chcem spraviť legalne, tak ma zaujima, že čo musim dodržať aby to bolo legalne.
    on nemôže vystavovať faktúry s tvojimi fakturačnými údajmi...môže jedine so svojimi.Živnostník podniká pod svojim menom a na svoj účet..

    legálne to môžeš spraviť tak, že by si dotyčnému prenajal tie bilbordy s tým, že budeš rozhodovať čo na nich bude za 80 % nájomné...

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    hm, no tak to by som nerad asi takto riešil, lebo chcem aby tie firmy poznali moju firmu a nie nejakeho sprostredkovateľa a aj zmluvu kde su tie bilboardy mam s tou firmou že ich mozej ja prenajimat nie iny subjekt, čiže asi to spravim cez dohodu, bude to jednoduchšie ako tak vidim.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    derek191919 Pozri príspevok
    a ako to mam spraviť teda? Ak bude ten človek šikovný, tak môže tie plochy prenajat aj behom jednoho tyzdna a potom mu uz nemam dať aku pracu. Jeho pracou je len prenajatie mojich ploch, ja si myslim, ze by to išlo aj na tú živnosť, ale ak nie aky paragraf v Zakoniku prace porušujem?
    Toto je znenie zo zákonníka práce

    PRVÁ ČASŤ
    VŠEOBECNÉ USTANOVENIA



    § 1
    Pôsobnosť Zákonníka práce
    Na začiatok

    (1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.


    (2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je
    podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    (4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na tieto právne vzťahy všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka.


    I keď sa v zákonníku práce v ods.3 píše čo nie je závislou prácou , v podstate to aj tak je problém, nakoľko pri obchodno právnom vzťahu si treba dávať tiež pozor , s kým uzavriete obchodný vzťah , na akú prácu a podobne ......
    V poslednom čase som sa venovala Mandátnym zmluvám aj som otvorila tému tak ju prikladám a prečitajte si , že ako, kedy a začo by sa dala preklasifikovať vykonávaná práca na závislú činnosť

    http://www.porada.sk/t157929-mandatn...ku-2011-a.html
    okrem iného pozrite príspevok č.15,21,27 ..........tým chcem povedať , že na živnosť v dnešnej dobe zamestnávať je riziko ako pre Vás tak aj pre živnostníka a na druhej strane po mojom v pátraní po informáciách vlastne týkajúcich sa spraviť s niekym zmluvu -obchodnoprávny vzťah , som zistila , že ani to nie je až taká výhra , nakoľko môže byť napadnutý a preklasifikovaný DU, i keď Vám ju napíše akýkoľvek právnik , on síce zmluvu posúdi z hľadiska práva,obchodného a občianskeho zákonníka, ale neposúdi ju podľa zákona o dani z príjmov .

    Neberte môj príspevok ako nejakú odstrašujúcu formu z mojej strany , ale píšem len skutočnosť , ktorá by mohla nastať .

    Ja podľa vyjadrenia daňového úradu a podľa informácii, ktoré som získala v poslednej dobe , som toho názoru , že všetky zmluvy vypracované ako obchodnoprávny vzťah z väčšej časti sú ohrozené - najmä ak sa s nimi kamufluje a zakrýva tzv.závislý vzťah za pracovný vzťah, pričom si to zmluvné strany v momente uzatvorenia takejto zmluvy ani neuvedomujú.

    Takže si to dobre preverte .Vy proste potrebujete človeka, ktorý bude jednať pod menom Vašej firmy a to vidím jedine na zamestnanca napr. na skrátený pracovný úväzok .
    Naposledy upravil Zita5 : 17.02.11 at 18:53 Dôvod: oprava chyby

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    Ďakujem Vám všetkým za informácie, ste mi veľmi pomohli, aj ked ste jeden tvrdili ze by to išlo a jedna že je to dosť na hrane, tak v prvom pripade by mi to nevyhovovalo, lebo potrebujem aby poznali moju firmu nie toho živnostnika čo by pre mna robil a v druhom pripade sa bať o tom či to je legalne alebo nie tak o to nestojim. Asi to teda zrealizujem, že daná osoba bude robiť pre mňa na dohodu a budem mať snad tymto po probléme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.