Zavrieť

Porady

Zvýšenie základného imania

Mám otázku ohľadne navýšenia ZI. Firma potrebuje navýšiť ZI. (chce prevádzkovať výherne hracie automaty - ZI 2 mil.)
Samozrejme peniaze na navýšenie nemá. Ak len fiktívne navýši ZI môže byť z toho v budúcnosti problém s dokladovaním , odkiaľ zobrala peniaze na navýšenie ZI, keď je v strate?
Šéf to chce realizovať formou pôžičky a ja chcem vedieť, či je možné navýšiť ZI vkladom do pokladne a následne vyplatiť túto pôžicku späť veriteľovi. Má to vôbec význam,takáto pôžicka?
Čo by ste mi poradili v takomto prípade? Urobiť len fiktívny vklad do pokladne?
Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Andrea2304
Šéf to chce realizovať formou pôžičky a ja chcem vedieť, či je možné navýšiť ZI vkladom do pokladne a následne vyplatiť túto pôžicku späť veriteľovi. Má to vôbec význam,takáto pôžicka?
Určite neporadím s ostatným ... Ale ...
1) účtovanie pôžičky od spoločníka:
211/365
2) upísanie zvýšenia ZI:
353/419
3) splatenie vkladu z pôžičky:
365/353

Nebudete mať čo vrátiť spoločníkovi.
Účtovanie je ilustratívne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dovolím si v tejto téme otázku: Kedy dochádza k zvýšeniu ZI z majetku prevyšujúceho ZI spoločnosti?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Paula
Dovolím si v tejto téme otázku: Kedy dochádza k zvýšeniu ZI z majetku prevyšujúceho ZI spoločnosti?
Keď je na to dostatok vlastných zdrojov krytia ... ilustratívne účty vlastného imania triedy 4 ... pomáha spoločenská zmluva, tam sú spravidla uvádzané možnosti zvyšovania ZI z vlastných zdrojov (ďalšia pomôcka ak by to tam nebolo Obchodný zákonník ... ale spoločenská zmluva by to isto mala mať tiež) .-)

Uvádzam prípad s.r.o.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Rád by som dodal, že ZI je možné zvýšiť aj prevzatím záväzku na nové vklady u existujúcich spoločníkov, ovšem len v prípade, že pôvodné peňažné vklady sú splatené v plnej výške ( § 142 OZ ). Rovnako je možné vložiť nepeňažné vklady.

To je tiež s.r.o.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ajobs
Rád by som dodal, že ZI je možné zvýšiť aj prevzatím záväzku na nové vklady u existujúcich spoločníkov, ovšem len v prípade, že pôvodné peňažné vklady sú splatené v plnej výške ( § 142 OZ ). Rovnako je možné vložiť nepeňažné vklady.

To je tiež s.r.o.
O.K. .-)
Ale to už sú zdroje spoločníkov a nie vlastné zdroje s.r.o. Spôsobov na zvýšenie ZI by sme našli určite ešte aj viac.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Andrea2304
Šéf to chce realizovať formou pôžičky a ja chcem vedieť, či je možné navýšiť ZI vkladom do pokladne a následne vyplatiť túto pôžicku späť veriteľovi. Má to vôbec význam,takáto pôžicka?
Čo by ste mi poradili v takomto prípade? Urobiť len fiktívny vklad do pokladne?
Vopred ďakujem za odpovede.
K tomuto by som na odľahčenie dodal.
Presne tak navyšovali ZI majetkovo spriaznené firmy Horizont a BMG, Horizont si požičal 2 mld. Sk od BMG, navýšil ZI a 2 mld. Sk vrátil BMG.
Všetci boli spokojní, okrem množstva oklamaných klientov. :p
Takže posúď reálnosť takéhoto navyšovania.
0 0
Andrea2304 Andrea2304

Andrea2304 je offline (nepripojený) Andrea2304

Ono je to tak, že ZI sa jednoducho navýší a ja mám "vymyslieť" ako to zaúčtovať a ostatné okolo toho. Proste Kocúrkovo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Andrea2304
Ono je to tak, že ZI sa jednoducho navýší a ja mám "vymyslieť" ako to zaúčtovať a ostatné okolo toho. Proste Kocúrkovo.
To "jednoduché" navýšenie bude niekde deklarované. Budete mať minimálne zápis z valného zhromaždenia a zmenu spoločenskej zmluvy ... pre vás sú to účtovné podklady. Tam bude uvedený aj spôsob navýšenia ZI.

To, ako si čerpať zdroje zo spoločnosti, je už úplne iná otázka ...
0 0
jjendro jjendro

jjendro je offline (nepripojený) jjendro

Mám úplne novú SRO - zaúčtoval som vklad ZI: 200000,- do pokladne. Chcem sa opytat z toho zakladneho imania, resp. pokladne môžem uhradzat z tych 200 tis. naklady na zalozenie zivnosti, kancelarske potreby, alebo musim urobit dalsie vklady.

Kamarat mi povedal, ze s tymi 200 tis. by som nemal hybat - mne sa to zda blbost.

Mam nejaku povinnost hned vytvorit rezervny fond? alebo nieco podobne.

Este mam jednu otazku - nesuvisi ale nechce sa mi ju davat inde:
Ak nemam zamestnancov a ja som konatel - mozem fakturovat nejake sluzby (ak ich v podstate nema kto vykonat),

ked ich vykonavam ja - som hned povinny urobit si pracovnu zmluvu, alebo mozem fakturovat sluzby (s tym ze si nechcem vyuctovat odmenu, ani platit odvody ako zamestnanec)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jjendro
Mám úplne novú SRO - zaúčtoval som vklad ZI: 200000,- do pokladne. Chcem sa opytat z toho zakladneho imania, resp. pokladne môžem uhradzat z tych 200 tis. naklady na zalozenie zivnosti, kancelarske potreby, alebo musim urobit dalsie vklady.

Kamarat mi povedal, ze s tymi 200 tis. by som nemal hybat - mne sa to zda blbost.

Mam nejaku povinnost hned vytvorit rezervny fond? alebo nieco podobne.

Este mam jednu otazku - nesuvisi ale nechce sa mi ju davat inde:
Ak nemam zamestnancov a ja som konatel - mozem fakturovat nejake sluzby (ak ich v podstate nema kto vykonat),

ked ich vykonavam ja - som hned povinny urobit si pracovnu zmluvu, alebo mozem fakturovat sluzby (s tym ze si nechcem vyuctovat odmenu, ani platit odvody ako zamestnanec)
Pekne po poriadku:
1. základné imanie 200.000 Sk môžeš normálne v rámci spoločnosti používať,
2. rezervný fondy vytvoríš až keď dosiahneš zisk,
3. služby môžeš fakturovať, aj keď nemáš iných zamestnancov-predpokladám, že ich vykonávaš ty ako konateľ a ty si predsa v obchodno-právnom vzťahu so svojou spoločnosťou-preto to nie je nelegálna práca,
4. nemusíš mať PZ, keď nechceš.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak sme mali zisk, ale uplatnili si odpočet straty z min.rokov (daňovo O), mám tvoriť rezervný fond, dokedy a musí byť účet v banke?
Ak zvýšim základné imanie, dokedy mám zvýšiť aj tvorbu RF a nahlásiť zvýšenie ZI do obch.registra? Diky
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Mám podobný problém. Spoločnosť má nízke ZI, ale zároveň na účte 365 eviduje vysokú sumu. Takto firma nemá dobré čísla napr. pre získanie úveru, preto chce spoločník nasledovné: zvýšiť ZI vkladom do pokladne, následne z pokladne vrátiť sebe pôžičku. Je to v poriadku? Zdá sa mi, že je to jediný spôsob, ako znížiť vysoké dotácie, ktoré sa z roka na rok len navyšovali.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

navysovala som zakladne imanie, nema niekto tlacivo vyhlasenie rozsahu splatenia vkladov? je sice medzi tlacivami avsak, neda sa mi odtial stiahnut. dakujem
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak zvýšim ZI z 200.000 na 2.000.000 aký to má následný dopad, okrem toho, že úmerne musím zvýšiť aj RF? Ak bude firma so ZI 2 mil. v budúcnosti hospodárit len tak-tak, hrozí z toho niečo? A ak sa raz firma predá, čo s tými 2 mil.?
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

ajobs
Pekne po poriadku:
1. základné imanie 200.000 Sk môžeš normálne v rámci spoločnosti používať,
2. rezervný fondy vytvoríš až keď dosiahneš zisk,
3. služby môžeš fakturovať, aj keď nemáš iných zamestnancov-predpokladám, že ich vykonávaš ty ako konateľ a ty si predsa v obchodno-právnom vzťahu so svojou spoločnosťou-preto to nie je nelegálna práca,
4. nemusíš mať PZ, keď nechceš.
Ako konateľ si uzavri so svojou spoločnosťou pracovnú zmluvu alebo mandátnu.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Jana Acsová
Určite neporadím s ostatným ... Ale ...
1) účtovanie pôžičky od spoločníka:
211/365
2) upísanie zvýšenia ZI:
353/419
3) splatenie vkladu z pôžičky:
365/353

Nebudete mať čo vrátiť spoločníkovi.
Účtovanie je ilustratívne.
Môže účtovať jedine 353/419 s tým,že svoju pohľadávku spoločníci musia uhradiť.....peňažne 211,221/353
alebo nepeňažným vkladom 04x/353.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

martinius
Ako konateľ si uzavri so svojou spoločnosťou pracovnú zmluvu alebo mandátnu.
A aký je rozdiel medzi mandátnou zmluvou a zmluvou o výkone funkcie konateľa? Ak teda niesom zamestnancom sro, ale spoločníkom a konateľom, mám mať mandátnu, alebo zmluvu o výkone funkcie?
Naposledy upravil Fany : 08.02.07 at 15:54
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Fany
A aký je rozdiel medzi mandátnou zmluvou a zmluvou o výkone funkcie konateľa?
Mandátna zmluva - viď Obchodný zákonník § 566 - 576 a pracovná zmluva - Zákonník práce § 42 - 44.
0 0
evkat evkat

evkat je offline (nepripojený) evkat

jasné že z tých 200 tis možeš všetko platiť- nákup majetku(aktíva) aj služby (mínus pasíva), základné imanie ti to nezmení. Ak pod fakturáciou služieb myslíš odoflanú faktúru, čiže výnosy pre spol. je to ok, nemusíš byť hneď zamestnancom, iba ak máš sro ako lekár, si povinný mať v nej aj prac.pomer.
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

Dobrý deň,

prosím o radu...zvýšenie základného imania v s.r.o. sa účtuje na 419 alebo 411?

Dakujem...)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať