Zavrieť

Porady

Kto je zodpovedný za únik plynu v bytovom dome?

Zistil som zavadu na plynovom potrubí v mojom byte, ktorú mi potvrdil aj
technik SPP. Jedná sa o svojvolny unik plynu pri spoji. Ale je to hneď na
začiatku rozvodu v byte, ešte pred uzáverom plynu a plynomerom.
Kto je právne za to zodpovedný? Podľa stránky SPP je to spoločnestvo
vlastníkov bytov, ale správca tvrdí opak. Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Predseda SVB alebo správca by mal dať závadu čo najskôr odstrániť, ide o bezpečnosť všetkých obyvateľov domu. Jedná sa o poruchu na spoločnom rozvode, takže zaplatí to z FPÚ a O.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ešte je jedna možnosť. Aby plyn nevybuchol a nerozmetal dom, treba odstaviť stupačku, prípadne celý dom od plynu, potom asi pochopia viacerí, že to nie je tvoja chyba. Prečo?

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Správca by okamžite mal volať plynárom a až podľa zistenia závady
    sa bude dať hovoriť, či je závada v byte alebo v prípojke.
    Takéto žabomyšie naťahovačky môžu mať katastrofálny následok a potom už bude neskoro zisťovať, či ide o závadu v byte alebo na spoločnom zariadení.
    Alebo si sám zavolaj plynárov, keď sa jedná o únik v Tvojom byte.

    Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov cituje aj spoločné zariadenie pod čo spadá aj rozvod plynu.
    Naposledy upravil verkaz : 20.02.11 at 09:10

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Odstav hlavný uzáver plynu pre byt. Ak plyn aj tak uniká, závada je na spoločnom zariadení, rozvode, spoločný rozvod sa platí z FOaÚ.

    Ak ti štatutár SVB bude tvrdiť, že to je tvoja povinnosť zaplatiť, lebo to je v tvojom byte, odkáž mu, že je ...

    182/1993, § 10, odsek 1 až 3.

    (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

    (2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
    a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
    b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
    c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
    d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
    e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
    f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


    (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ešte raz. Odstav plyn pre svoj byt. Ak aj tak uniká v byte a netočí sa plynomer je to pred odberným miestom. Odberné miesto je za výstupom z plynomeru do bytu.

    Potom treba odstaviť stúpačku, ak ju odstavíš, plyn nebude len v tvojom byte, ale všetkých bytoch, ktoré sú napojené za ventilom stúpačky.

    Hádam jej to donde, ostatným tiež? A prečo robí niečo v čom sa nevyzná? Vám vlastníkom to nevadí, alebo sa tiež nevyznáte? Prečo?

    A to ešte nie je opravené, od kedy? A kedy, až to buchne?

    No, ale ak budú trvať na tom, aby si to uhradil ty, tak potom požiadať o rozhodnutie súd.

    Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

    § 11, odsek 3

    (3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
    Naposledy upravil sito : 20.02.11 at 13:24

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    To sa čudujem tomu Vášmu správcovi, veď ide o havarijný stav a plynári majú pohotovosť. Do zajtra sa môže kadečo stáť. Už aspoň oznámil v bytovke, že uniká plyn a aby boli v prípade odpojenia prívodu plynu doma. Lebo po oprave nepustia plynári plyn, len keď si skontrolujú každý byt.
    Na tú stenu, kde je ten spoj by si mal urobiť nejaké dvierka, alebo okienko, aby tam aj v budúcnosti bol prístup a nemuseli búrať stenu.
    Nedaj na slová predsedníčky, keď Ti pri oprave spoločného zariadenia, vznikne škoda, musí ju spoločenstvo hradiť v plnej miere.
    Sito ti dobre radí.
    Naposledy upravil verkaz : 20.02.11 at 14:49

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Nie, ty im to nemusíš zaplatiť. Ty si povinný prispievať do FOaÚ a umožniť im tu opravu. A oni sú povinní dať tvoj byt do pôvodného stavu.

    Tak sa ich opýtaj, na základe akého zákona si to povinný uhradiť ty.

    A než začnú opravovať, odfoť si to pred opravou a po oprave. Možno sa ti to hodí. Nezabudni!

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    zedo1 Pozri príspevok
    Zistil som zavadu na plynovom potrubí v mojom byte, ktorú mi potvrdil aj
    technik SPP. Jedná sa o svojvolny unik plynu pri spoji. Ale je to hneď na
    začiatku rozvodu v byte, ešte pred uzáverom plynu a plynomerom.
    Kto je právne za to zodpovedný? Podľa stránky SPP je to spoločnestvo
    vlastníkov bytov, ale správca tvrdí opak. Ďakujem pekne.
    Zodpovedné je SVB, lebo závada je na spoločnom rozvode. Pozri aj tu: http://www.porada.sk/t159763-p3-svb-...ml#post1657984 od príspevku č. 24.

    zedo1 je offline (nepripojený) zedo1

    zedo1
    Podla mna máš pravdu, len musím presvedčiť aj SVB o tom.
    Len som stale nenašiel tu vyhlášku, ktorá presne definuje
    čo su spoločne bytove rozvody a za čo už zodpovedá
    vlastník bytu.

    zedo1 je offline (nepripojený) zedo1

    zedo1
    Ja viem, že to tak musí byt. Lenže správca mi povedal "čo je v byte to je Vaše", ale to ma nejaké pomýlené. Potom sú moje
    aj ostatne stupačky a možem do nich zasahovať. Preto
    potrebujem zistiť nejaku smernicu, čo su spoločné plynové
    rozvody v bytovom dome, aby som mohol argumentovať.
    diki moc

    zedo1 je offline (nepripojený) zedo1

    zedo1
    sito Pozri príspevok
    Ešte je jedna možnosť. Aby plyn nevybuchol a nerozmetal dom, treba odstaviť stupačku, prípadne celý dom od plynu, potom asi pochopia viacerí, že to nie je tvoja chyba. Prečo?
    Do hlavného uzáveru plynu v bytovke nemôžes zasahovať,
    to može spraviť iba SPP ,alebo havarijna služba so suhlasom
    SVB.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Takže treba čakať až kým to buchne. alebo niekto s uvedených to ešte stihne pred výbuchom. Ak nie, tak to zaplatí SSP, alebo havarijná služba so súhlasom SVB.

    zedo1 je offline (nepripojený) zedo1

    zedo1
    verkaz Pozri príspevok
    Správca by okamžite mal volať plynárom a až podľa zistenia závady
    sa bude dať hovoriť, či je závada v byte alebo v prípojke.
    Takéto žabomyšie naťahovačky môžu mať katastrofálny následok a potom už bude neskoro zisťovať, či ide o závadu v byte alebo na spoločnom zariadení.
    Alebo si sám zavolaj plynárov, keď sa jedná o únik v Tvojom byte.

    Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov cituje aj spoločné zariadenie pod čo spadá aj rozvod plynu.
    Ja som si už zavolal poruchovu službu SPP, a ten mi presne určil
    spoj v ktorom je únik plynu. Ako som už písal, už je to v mojom
    byte, ale hned na prvom kolene na rure ešte pred hlavným
    uzáverom v byte a plynomerom. Oprava nebude lacná, lebo je tam
    velmi komplikovaný prístup, preto chcem vedieť kto za to zodpoveda.

    zedo1 je offline (nepripojený) zedo1

    zedo1
    sito Pozri príspevok
    Odstav hlavný uzáver plynu pre byt. Ak plyn aj tak uniká, závada je na spoločnom zariadení, rozvode, spoločný rozvod sa platí z FOaÚ.

    Ak ti štatutár SVB bude tvrdiť, že to je tvoja povinnosť zaplatiť, lebo to je v tvojom byte, odkáž mu, že je ...

    182/1993, § 10, odsek 1 až 3.

    (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

    (2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
    a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
    b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
    c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
    d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
    e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
    f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


    (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
    Práve som volal s predsedníčkou SVB a ona mi povie,že ona sa
    v tom nevyzna! Že uvidí čo nam povie poruchová služba a potom
    my na to "prispeju". To je normalne sen, tak keď nejaky majsterko
    povie, nech to zaplatím, tak SVB s tým suhlasí. Dobré že?

    zedo1 je offline (nepripojený) zedo1

    zedo1
    Opravene to ešte neni, zajtra príde len pozreť ich človek z
    havarijnej služby, lebo oni s nim spolupracuju. Ja nemožem
    do toho zasahovať, nakolko bude treba odstaviť celu bytovku.
    Správca zavolal firmu a ja im to mam zaplatiť. A to ešte neho-
    vorim, že sa bude musieť rozburať kus steny v mojom byte, lebo
    je to ťažko prístupny spoj.

    zedo1 je offline (nepripojený) zedo1

    zedo1
    Ja som to písomne aj osobne oznámil správcovi aj SVB, ale oni
    mi akurát zavolali ich havarijnu službu a to sa len v pondelok
    po obede dojde pozreť, čo s tým spravia. Ale každopádne si to
    musím všetku odfotiť pred a po oprave. Už aby to bolo hotove.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    verím Ti, nie je to príjemná záležitosť
    Naposledy upravil verkaz : 20.02.11 at 20:34

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.