Zavrieť

Porady

Nárok na daňový bonus

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadom nároku na bonus.
Má nárok na daňový bonus matka dieťaťa s mesačných zárobkom 3500,- Sk pri skrátenom pracovnom úväzku? Prosím, poraďte, aký zdaniteľný príjem musí dosiahnúť za rok 2005, aby mala nárok na bonus. Niekde som čítal, že stačí 39600,- Sk. Je to pravda? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eliška je offline (nepripojený) Eliška

    Eliška
    busko
    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadom nároku na bonus.
    Má nárok na daňový bonus matka dieťaťa s mesačných zárobkom 3500,- Sk pri skrátenom pracovnom úväzku? Prosím, poraďte, aký zdaniteľný príjem musí dosiahnúť za rok 2005, aby mala nárok na bonus. Niekde som čítal, že stačí 39600,- Sk. Je to pravda? Ďakujem za odpoveď.
    ročný príjem zamestnanca musí prekročiť 6-násobok minimálnej mzdy /v r.2005 to je 39600,-/, vtedy má nárok na uplatnenie celého daňového bonusu 5000,- Sk.

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Zamestnankyňa musí mať mesačnú mzdu aspoň vo výške 1/2 min. mzdy. V uvedenom prípade má nárok na výplatu bonusu.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Janiela
    Zamestnankyňa musí mať mesačnú mzdu aspoň vo výške 1/2 min. mzdy. V uvedenom prípade má nárok na výplatu bonusu.
    Posudzuje sa pri nároku na DB každý mesiac osobitne, či v danom mesiaci mal mzdu v tejto výške? Alebo ako úhrn za celý rok? Napr. 1-9/05 mal daňovník príjem 3000,- a 10-12/05 25 500,-. Môžem mu DB dodatočne uplatniť v ročnom zúčtovaní?

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    V ročnom zúčtovaní môžeš uplatniť spätne bonus ak príjem za rok dosiahol viac ako 6xmin.mzda.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Mirkaska
    Posudzuje sa pri nároku na DB každý mesiac osobitne, či v danom mesiaci mal mzdu v tejto výške? Alebo ako úhrn za celý rok? Napr. 1-9/05 mal daňovník príjem 3000,- a 10-12/05 25 500,-. Môžem mu DB dodatočne uplatniť v ročnom zúčtovaní?

    musíš posúdiť každý mesiac osobitne!

    JanoL je offline (nepripojený) JanoL

    JanoL
    Barbara
    musíš posúdiť každý mesiac osobitne!

    Silne sa domnievam, ze Barbara nedpovedala spravne...

    Podla zakona 595/2003 § 33 Daňový bonus.....

    Môže pri ročnom zúčtovaní dostať doplatený bonus za rok 2005
    do výšky 5000.-

    Viď správne odpovede: #2 Eliška a #5 Stina
    Naposledy upravil JanoL : 18.01.06 at 08:47

    kikoza je offline (nepripojený) kikoza

    kikoza
    Poradíte aj mne? Keď je matka dieťaťa na materskej dovolenke a zároveň má živnosť, vtedy sa jej berie aký príjem? Z daňového priznania alebo aj materský príspevok? Alebo nemá vôbec nárok na bonus.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Môže pri ročnom zúčtovaní dostať doplatený bonus za rok 2005
    do výšky 5000.-

    veď práve o to ide, že môže dostať doplatený bonus za celý rok.
    ja som to v tej rychlosti asi zle napísala, ............som to myslela tak, že napr. v mesiaci keď nemá mzdu hrubú 3250,- tak nemá nárok na bonus v tom mesiaci, ale pri ročnom zúčt. sa to doplatí./ keď má ovšem ten ročný príjem vo výške 6násobku min. mzdy
    ospravedlňujem sa keď som niekoho pomýlila.
    prepáčte

    alebo žeby som aj teraz to dokomolila????????? ohjo
    Naposledy upravil Barbara : 19.01.06 at 05:38

    michelle je offline (nepripojený) michelle

    michelle
    môžete mi prosím poradiť, ako je to s daňovým bonusom, aj so všetkými odvodmi zo mzdy ak som zamestnaná a zároveň vlastním firmu, kde som tiež (resp. ešte len budem) zamestnaná? Obidvaja zamestnávatelia odvádzajú "všetko" čo treba - teda 2x?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    michelle
    môžete mi prosím poradiť, ako je to s daňovým bonusom, aj so všetkými odvodmi zo mzdy ak som zamestnaná a zároveň vlastním firmu, kde som tiež (resp. ešte len budem) zamestnaná? Obidvaja zamestnávatelia odvádzajú "všetko" čo treba - teda 2x?
    2x si uplatňujete daňový bonus a odpočítateľnú položku?

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    michelle
    môžete mi prosím poradiť, ako je to s daňovým bonusom, aj so všetkými odvodmi zo mzdy ak som zamestnaná a zároveň vlastním firmu, kde som tiež (resp. ešte len budem) zamestnaná? Obidvaja zamestnávatelia odvádzajú "všetko" čo treba - teda 2x?

    daňový bonus /5000/ a nezdaniteľnú čiastku na daňovníka /87936/ len raz!!!!!!

    michelle je offline (nepripojený) michelle

    michelle
    myslela som si, ďakujem vám
    a ktorý zamestnávateľ to realizuje? to je jedno? nechať to u toho prvého, kde som teraz zamestnaná a potom ked nabehne s.r.o. tak už iba daň?

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Barbara
    Môže pri ročnom zúčtovaní dostať doplatený bonus za rok 2005
    do výšky 5000.-

    veď práve o to ide, že môže dostať doplatený bonus za celý rok.
    ja som to v tej rychlosti asi zle napísala, ............som to myslela tak, že napr. v mesiaci keď nemá mzdu hrubú 3250,- tak nemá nárok na bonus v tom mesiaci, ale pri ročnom zúčt. sa to doplatí./ keď má ovšem ten ročný príjem vo výške 6násobku min. mzdy
    ospravedlňujem sa keď som niekoho pomýlila.
    prepáčte

    alebo žeby som aj teraz to dokomolila????????? ohjo
    Nedokomolila..
    Ešte sa opýtam, príjem môže byť aj z dohôd?

    A chcela by som si potvrdiť správnosť úvahy:

    1.Ak v úhrne niekto zarobil 36 000,- za rok, po 3 000,- mesačne - nemá nárok na daňový bonus ani za jeden mesiac.

    2. ak pracoval 6 mesiacov po 6 000,-, čo je v úhrne tiež 36 000,-, zamestnávateľ mu týchto 6 mesiacov vyplácal daňový bonus, je to v poriadku, nestráca nárok na DB hoci ročný príjem je len 36 000,-.

    3. V mojom prípade, ktorý riešim, zamesnanec mal 9 mesiacov príjem 3 000,- , 3 mesiace cca 11 000,- spolu za rok 60 000,-, má nárok na daňový bonus v plnej výške za celý rok - 12 mesiacov.

    Veľká vďaka.

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    Mirkaska
    Nedokomolila..
    Ešte sa opýtam, príjem môže byť aj z dohôd?

    A chcela by som si potvrdiť správnosť úvahy:

    1.Ak v úhrne niekto zarobil 36 000,- za rok, po 3 000,- mesačne - nemá nárok na daňový bonus ani za jeden mesiac.

    2. ak pracoval 6 mesiacov po 6 000,-, čo je v úhrne tiež 36 000,-, zamestnávateľ mu týchto 6 mesiacov vyplácal daňový bonus, je to v poriadku, nestráca nárok na DB hoci ročný príjem je len 36 000,-.

    3. V mojom prípade, ktorý riešim, zamesnanec mal 9 mesiacov príjem 3 000,- , 3 mesiace cca 11 000,- spolu za rok 60 000,-, má nárok na daňový bonus v plnej výške za celý rok - 12 mesiacov.

    Veľká vďaka.
    0. Aj príjem z dohôd patrí medzi zdaniteľné príjmy podľa §5, čiže sa berie do úvahy pre posudzovanie nároku na DB.

    1. Správne. Ak každý mesiac má zdaniteľný príjem 3000, v mesiaci mu nevniká nárok na DB, lebo je to menej než 1/2 min.mzdy. Za celý rok mu taktiež nezvnikne nárok na DB, lebo 36000 < 39600 (6-násobok min.mzdy za rok 2005)

    2. Správne. Ak má podpísane vyhlásenie na uplatňovanie DB, potom pri príjme 6000Sk mesačne počas 6-tich mesiacov, má nárok na DB počas týchto 6 mesiacov. Aj keď z ročného hľadiska má zdan. príjem 36000 < 39600, zamestnanec nestráca nárok na takto priznaný DB. (§33 ods.7)
    Ale ak by si tento zamestnanec neuplatňoval DB počas roka, pri ročnom zúčtovaní, resp. DP nárok na DB by nemal vôbec, lebo jeho zdan. príjem za rok 2005 < 39600.

    3. Ak si chce uplatňovať DB v priebehu roka, nárok na DB mu vznikne iba v posledných troch mesiacoch, ale v ročnom zúčtovaní, resp. DP si môže douplatniť nárok za prvých 9 mesiacov, lebo zdan. príjem za celý rok > 39600. Čiže za celý rok získa DB=5000
    Ak si DB neuplatňuje v priebehu roka, pri RZ, resp. DP si ho môže uplatniť za celý rok a opäť získa DB = 5000 .
    Naposledy upravil matafe : 19.01.06 at 11:58

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.