Zavrieť

Porady

Rozdelenie zisku minulých rokov

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, akým spôsobom sa dá znížiť účet 428 - nerozdelený zisk minulých rokov, ak spoločnosť nevykazuje stratu? Je možnosť ho teraz resp. ku koncu roka vyplatiť spoločníkom a ak áno, vyplývajú z toho ešte nejaké ďalšie povinnosti?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dôležité je vedieť z akých rokov je ten zisk.
    Rozdeliť-prerozdeliť sa dá na základe uznesenia VZ.
    Ak VZ bude koncom roka - bolo, tak môžeš koncom roka.
    Ak nebolo VZ, tak zaúčtuješ vtedy , kedy VZ bude.
    Zisk za rok 2004 a novšie zisky nepodliehajú dani z príjmov.

    JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

    JANA LC
    Prebrala som účtovníctvo a mám nedoriešených zopár vecí z minulosti, prečítala som si príspevky a vyšlo mi toto:
    nerozdelený zisk minulých rokov 2008 a 2009 na účte 428
    neuhradená strata minulých rokov /v DPPO doriešené r. 2008/ na účte 429

    Urobím RUZ za rok 2010 a dám ju schváliť na VZ napr. 15.03.2011 s tým, že tam bude schválené umoriť túto stratu z nerozdeleného zisku a zbytok použiť na vyplatenie podielov na zisku.

    Po schválení účtovné zápisy:

    15.03.2011 428/429 úhrada straty z min. rokov

    15.03.2011 428/364 použitie nerozdeleného zisku na podiely na zisku
    15.03.2011 364/221,211 vyplatenie podielu na zisku

    Pochopila som to správne?
    Ďakujem za odpoveď!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môže byť. len
    1. stratu umoruješ len v DPPO, v účtovníctve ju zo zisku uhrádzaš, nie umoruješ.
    2 delenie zisku nemôžeš nariadiť, ak spoločník podiel nechce, tak ho necháva vo firme. účet 428 kludne môže prechádzať z roka na rok.
    navrhnúť to však môžeš, prečo nie.

    JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

    JANA LC
    Otázka k týmto zápisom:

    15.03.2011 428/364 použitie nerozdeleného zisku na podiely na zisku
    15.03.2011 364/221,211 vyplatenie podielu na zisku

    Ak sa v roku 2011 vyplatí tento zisk z minulých rokov/2008,2009/ však netreba zaplatiť 14% zdrav. poisťovni?
    Treba to niekomu aj tak nahlásiť, napr. DÚ a dokedy?

    Ďakujem za odpoveď!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie, len dbaj aby v zápisnici bolo jasne uvedené, že ide o delenie toho zisku. tiež by som nezabudla a napísala to do poznámok pri RUZ2011.

    JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

    JANA LC
    KEJKA Pozri príspevok
    môže byť. len
    1. stratu umoruješ len v DPPO, v účtovníctve ju zo zisku uhrádzaš, nie umoruješ.
    2 delenie zisku nemôžeš nariadiť, ak spoločník podiel nechce, tak ho necháva vo firme. účet 428 kludne môže prechádzať z roka na rok.
    navrhnúť to však môžeš, prečo nie.
    Ďakujem, v PÚ len začínam účtovať, mám prax len z JÚ, pomaly sa učím účtovnícke výrazy podvojného účtovníctva.
    Ďakujem za upozornenie.

    JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

    JANA LC
    KEJKA Pozri príspevok
    nie, len dbaj aby v zápisnici bolo jasne uvedené, že ide o delenie toho zisku. tiež by som nezabudla a napísala to do poznámok pri RUZ2011.
    KEJKA Ste úžasná, máte určite veľa práce a napriek tomu si nájdete čas poradiť iným. Už nemám viac otázok, prajem príjemný víkend!
    Ďakujem!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to je milé..............a je to pravda, už musím začať Poradu ignorovať, lebo nepostíham vlastné povinnosti.

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    potrebujem poradiť v tejto veci, nemám v tom jasno.
    z roku 2010 zostal nerozdelený zisk 2000€ Spoločnosť dosiahla v roku 2011 stratu 1300€. Môže sa spoločnosť rozhodnúť že
    1. vyplatí si celý zisk 2000€ z roku 2010 a stratu z 2011:1300€ preúčtuje na neuhradenú stratu min. rokov
    alebo
    2. sa strata 2011 musí pokryť zo zisku 2010 a môže sa vyplatiť len 700€.

    Pozerala som Obch. zákonník kde sa píše
    § 179 (3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

    a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
    b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

    Ide mi o ten text... že si môže vyplatiť zisk znížený o neuhradenú stratu minulých období, ale v mojom prípade vznikla strata len teraz v 2011,

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    blondy Pozri príspevok
    potrebujem poradiť v tejto veci, nemám v tom jasno.
    z roku 2010 zostal nerozdelený zisk 2000€ Spoločnosť dosiahla v roku 2011 stratu 1300€. Môže sa spoločnosť rozhodnúť že
    1. vyplatí si celý zisk 2000€ z roku 2010 a stratu z 2011:1300€ preúčtuje na neuhradenú stratu min. rokov
    alebo
    2. sa strata 2011 musí pokryť zo zisku 2010 a môže sa vyplatiť len 700€.

    Pozerala som Obch. zákonník kde sa píše
    § 179 (3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

    a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
    b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

    Ide mi o ten text... že si môže vyplatiť zisk znížený o neuhradenú stratu minulých období, ale v mojom prípade vznikla strata len teraz v 2011,
    ...ak si stihli vyplatiť zisk pred 31.12.2011, tak nech si ho vyplatia...ak to budú robiť až teraz...len 700,--

    silvia je teraz online silvia

    silvia
    Zamestnanec=spoločník s.r.o. mal v decembri 2011 vyplatený podiel na zisku z rokov 2003 a starších. Znamená to, že mu nemôže byť urobené ročné zúčtovanie dane, ale musí podať DP typB a z vyplateného podielu zaplatí 19% daň? Na ktorom riadku DP to uviesť?
    Ďakujem za každú radu!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.