Zavrieť

Porady

Vymáhanie nedoplatkov na zálohách v bytovom dome

Dobrý deň, chcel som sa spýtať na Vaše skusenosti, či je možné vymáhať nedoplatky (cez platobný rozkaz) na zálohách vlastníka bytu v bytovom dome z pozície správcu alebo či je ešte nutné výslovné splnomocnenie zástupcov (vačšiny) vlastníkov. Za prípadné odpovede ďakujem. MT
Naposledy upravil Dav : 25.02.11 at 06:28
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Milan Toth1 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel som sa spýtať na Vaše skusenosti, či je možné vymáhať nedoplatky (cez platobný rozkaz) na zálohách vlastníka bytu v bytovom dome z pozície správcu alebo či je ešte nutné výslovné splnomocnenie zástupcov (vačšiny) vlastníkov. Za prípadné odpovede ďakujem. MT
Čo tak pozrieť do zákona o vlastníctve bytov?
V jednom § sa píše niečo v tom zmysle, že správca je povinný vymáhať tieto nedoplatky, čiže ho na to "splnomocnil" zákon.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Hľadaj v podobnej téme, tam sa dozvieš viac.
0 0
Milan Toth1 Milan Toth1

Milan Toth1 je offline (nepripojený) Milan Toth1

Ďakujem za odpovede, ale myslím, že to nie je také jednoduché. Keby stačilo "pozrieť sa do zákona" tak nepotrebujeme právnikov... Myslím, že formulácia v zákone (o vlastníctve bytov) nemusí nevyhnutne znamenať splnomocnenie na vymáhanie. Preto ma zaujímali konkrétne skúsenosti (pokial tu je niekto kto už vymáhal). Zákon aj ostatné témy som čítal, ale nenašiel.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

zálohové platby vymáhať síce môžeš, ale keď by si šiel súdnou cestou, tak súd berie do úvahy nedoplatok z vyúčtovania a nie ten ktorý vznikol na zálohách. Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku. Aj keď je pravda, že neplatiča svojim spôsobom úverujete.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

K podaniu návrhu na platobný rozkaz potrebuješ mať uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov, že s tým súhlasia.
Aj keď ide o zálohové platby je to dlh vlastníka spoločenstvu, lebo spoločenstvo nemá dostatok finančných prostriedkov na uhrádzanie faktúr za dodané služby (voda, teplo,elektrika). Okrem toto príspevok do Fo nie je zálohová platba a ani poplatok za správu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok
K podaniu návrhu na platobný rozkaz potrebuješ mať uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov, že s tým súhlasia.
Aj keď ide o zálohové platby je to dlh vlastníka spoločenstvu, lebo spoločenstvo nemá dostatok finančných prostriedkov na uhrádzanie faktúr za dodané služby (voda, teplo,elektrika). Okrem toto príspevok do Fo nie je zálohová platba a ani poplatok za správu.
Aj príspevok do FO je zálohová platba - to nevadí, že po skončení roka sa peniaze z FO vlastníkom nevracajú , iba predseda SVB alebo správca spraví jeho vyúčtovanie (= aká bola tvorba, aké bolo čerpanie). "Vďaka" tomu, že niekto "múdri" príspevok do FO pomenoval ako PREDDAVOK sú nedoplatky na mesačných zálohách (všetky: zálohy na plnenia, na správu, do FO) takmer nevymožiteľné . Neplatič si môže v pohode neplatiť 18 mesiacov za smiešny úrok (penále?) z omeškania

Zákon o vlastníctve bytov § 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

willma Pozri príspevok
zálohové platby vymáhať síce môžeš, ale keď by si šiel súdnou cestou, tak súd berie do úvahy nedoplatok z vyúčtovania a nie ten ktorý vznikol na zálohách. Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku. Aj keď je pravda, že neplatiča svojim spôsobom úverujete.
V bytovom dome je treba dodržiavať dohodnuté pravidlá vlastníkmi, ktoré musia byť v súlade so zákonom 182/1993, prípadne inými zákonmi súvisiace s bývaním v bytovom dome. Každý vlastník má svoje práva, ale aj POVINNOSTI!

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

V prípade, že vlastník si neplní svoje povinnosti, majú ostatní vlastníci povinnosť ho upozorniť, že si neplní svoje povinnosti a právo, účtovať mu poplatok z omeškania a pri ročnom vyúčtovaní od neho požadovať nezaplatené zálohy, a aj poplatok z omeškania.

Ak nemá záujem splatiť svoju podlžnosť, vlastníci majú právo si podlžnosť vymáhať, či už dražbou, exekúciou, alebo súdom. Čim skôr a čím efektívnejšie, tým lepšie pre nich.

"Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku".

Ak to spraví aspoň polovica z čoho má dom platiť opravy?

A za čo služby? Vodu, teplo, elektrinu, plyn ...

Padnú z neba? Ako dopadnú v dome? Alebo, potom len krútiť hlavou, ako sa to mohlo stať? Prečo sa s tým nerobilo niečo skôr?

Môj názor, ak má vlastník preplatok, ktorý je vypočítaný na základe dohodnutých pravidiel rozpočítania nákladov za služby, je to jeho vec. Ale, ak má dlžobu voči domu, vlastníkom jeden cent, už je to vec všetkých, peniaz, peniaze chýbajú v spoločnej kase!!!
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Milan Toth1 Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, ale myslím, že to nie je také jednoduché. Keby stačilo "pozrieť sa do zákona" tak nepotrebujeme právnikov... Myslím, že formulácia v zákone (o vlastníctve bytov) nemusí nevyhnutne znamenať splnomocnenie na vymáhanie. Preto ma zaujímali konkrétne skúsenosti (pokial tu je niekto kto už vymáhal). Zákon aj ostatné témy som čítal, ale nenašiel.
Zákon o vlastníctve bytov § 8b
(2) Pri správe domu je správca povinný
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

Na dražbu potrebuješ súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.
Na exekúciu nepotrebuješ súhlas.
Ak máte v zmluve uvedený aj iný spôsob vymáhania nedoplatkov než dražbu alebo exekúciu, ani na tento iný spôsob vymáhania nedoplatkov nepotrebuješ súhlas od vlastníkov.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Milan Toth1 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel som sa spýtať na Vaše skusenosti, či je možné vymáhať nedoplatky (cez platobný rozkaz) na zálohách vlastníka bytu v bytovom dome z pozície správcu alebo či je ešte nutné výslovné splnomocnenie zástupcov (vačšiny) vlastníkov. Za prípadné odpovede ďakujem. MT
platobný rozkaz je beh na dlhé trate a v našom súdnictve aj o hubu...

pohroz dražbou...
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Halli Pozri príspevok
platobný rozkaz je beh na dlhé trate a v našom súdnictve aj o hubu...

pohroz dražbou...
Halli , zas chceš dražiť kohosi???
Naposledy upravil Stanislav 1975 : 24.02.11 at 12:46
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

sitečko srdiečko nevyšiluj - ja som len popísala realitu
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
..."Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku".

Ak to spraví aspoň polovica z čoho má dom platiť opravy?

A za čo služby? Vodu, teplo, elektrinu, plyn ...

Padnú z neba? Ako dopadnú v dome? Alebo, potom len krútiť hlavou, ako sa to mohlo stať? Prečo sa s tým nerobilo niečo skôr?

Môj názor, ak má vlastník preplatok, ktorý je vypočítaný na základe dohodnutých pravidiel rozpočítania nákladov za služby, je to jeho vec. Ale, ak má dlžobu voči domu, vlastníkom jeden cent, už je to vec všetkých, peniaz, peniaze chýbajú v spoločnej kase!!!
Sito, dobre a pravdivo píšeš, len škoda, že tí, čo schvaľujú zákony, ich nedomyslia úplne do konca. Žiaľ, tí, čo schvaľujú, nebývajú v bytovkách, preto nevedia, aké problémy dokáže narobiť jeden neplatič, nie ešte tak keď je ich viac

Keď SVB nezaplatí zálohovú platbu za elektriku, elektrárne sa s ním neselú a odpoja ho.
Keď vlastník bytu nezaplatí zálohu na elektriku vo svojom byte, tiež sa s ním neselú a odstrihnú ho od dodávky.
Keď vlastník nezaplatí zálohu na plyn, ani plynári sa s ním neselú a odstrihnú ho a je im jedno, že nemá čím kúriť, vonku je - 15 stupňov a býva tam s troma malými deckami (napríklad).
Keď vlastník bytu nezaplatí zdravotné alebo sociálne poistenie, ani poisťovne sa s ním neselú a pošlú na neho exekútora.

Ani elektrikárom, ani plynárom, ani poisťovniam nikto nepovie, že na to nemajú právo a vlastník bytu sa môže sťažovať tak akurát na lampárni. Tak prečo nemá právo rovnako postupovať aj SVB alebo správca?!
Pritom v zákone je jasne definovaná výška platby (žiaľ, zálohovej) a termín, dokedy má byť táto platba uhradená.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

willma Pozri príspevok
sitečko srdiečko nevyšiluj - ja som len popísala realitu
Ak je dlžoba reálna. Realita by mala byť, že vlastníci si ju vymôžu. Ak nie, nechcú, nič sa nedej. Všetko je v poriadku.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

willma Pozri príspevok
sitečko srdiečko nevyšiluj - ja som len popísala realitu
(Willma, to patrí tým, ktorí tieto geniálne zákony vymýšľajú, nie tebe.)

willma Pozri príspevok
zálohové platby vymáhať síce môžeš, ale keď by si šiel súdnou cestou, tak súd berie do úvahy nedoplatok z vyúčtovania a nie ten ktorý vznikol na zálohách. Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku. Aj keď je pravda, že neplatiča svojim spôsobom úverujete.
Otázka: koľkokrát za rok môže SVB/správca urobiť vyúčtovanie? K akému termínu si môže toto vyúčtovanie spraviť?
Nespomínam si, že by o tomto bola v zákone zmienka, ale nechce sa mi ho čítať, či mám pravdu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

"Nevhodné" pri mojom príspevku č. 15 si nevšímajte. To Stanislav1975 reaguje ako malé decko - "odmena" za to, že som mu jeho neužitočný, nevhodný, rypácky, vyrývačský príspevok ohodnotila ako "Nevhodný". Stanislav1975 nemá šajnu o problematike SVB-čiek či správcov bytových domov.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

viac aj tu:

http://byvanie.pravda.sk/dlhy-v-dome...k-bpeniaze_p01
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zaujímavý článok, ale ani v ňom nie je jednoznačne povedané, či môže ísť do dražby vlastník, ak má dlžobu na ZÁLOHOVÝCH platbách.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Milá Llívinečka, po 1- to nebola žiadna vyrývačská poznámka a navyše ak dobre vidím, tak to bolo adresované len a len Halli - ja tam jednoznačne napísané oslovenie- Halli ...-tak neviem, čo ťa to trápi, keď to nebolo určené tebe...

No ale ako tak sledujem, nielenže ja sa tomu nerozumiem, ale aj ty máš v SVB dosť veľký problém sa vyznať- si v tom dosť slabučká...
Naposledy upravil Stanislav 1975 : 24.02.11 at 12:47
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
Livia, dvanásť plus päť je sedemnásť. Teda ten stav môže trvať minimálne sedemnásť mesiacov, plus vybavenie dražby.

Ale čo som tu čítal v príspevkoch, vždy sa našli peniaze, ak sa pritlačí.

U vás je problém trocha iný. Malý dom.
Sito, môže to byť aj 18 mesiacov. Zálohová platba za január 2011 je splatná v decembri 2010 (máme určenú splatnosť do 25-teho). Rok 2011 = 12 mesiacov. Vyúčtovanie musí byť spravené najneskôr do 31.5.2012 = 5 mesiacov, ale nedoplatky nie sú splatné hneď 31.5.2012, bežná je aspoň 14-dňová lehota (môže byť aj dlhšia) - dokopy s decembrom je to ďalší mesiac. Spolu minimálne 18 mesiacov, počas ktorých môže byť dlžník vysmátý
Našťastie, teraz už u nás problém nie je. Jeden neplatič už nie je vlastník, druhý dlžobu zaplatil. Lenže dá sa očakávať, že sa situácia s neplatením zopakuje, ale už nie je isté, či opäť nájdu peniaze na zaplatenie. Príp. môže dôjsť k tomu, že sa aj iní vlastníci rozhodnú neplatiť. Mali sme schôdzu, prišli aj noví vlastníci. Preberali sa aj neuhradené mesačné zálohové platby. Ich otázka: "Ako je možné, že to zašlo tak ďaleko?" Vysvetlila som im, že SVB nemá ako donútiť neplatičov na úhradu ZÁLOHOVÝCH platieb. Páky nie sú, niekto neplatil, nič sa mu nestalo, prečo by to nemohli spraviť aj oni? Alebo iní vlastníci, čo boli na schôdzi? Ak ďalší nebude platiť, zase budeme tak, kde minulý rok, len s tým rozdielom, že na účte bude oveľa menej peňazí, pretože sa budú realizovať iné potrebné veci, a ak dôjde k nejakej havárii, na ktorej odstránenie bude potrebné viac financií, tak sme v oných teplých krajinách, pretože nie všetci vlastníci môžu "vycálovať" naraz vyššiu sumu.
(Ak sa situácia s neplatičmi zopakuje, budeme to už riešiť cez právnika. Najskôr však musím vymyslieť, ako dať do zmluvy o SVB ustanovenie, že náklady na právnika znáša neplatič.)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Milá Llívinečka, po 1- to nebola žiadna vyrývačská poznámka a navyše ak dobre vidím, tak to bolo adresované len a len Slávke- ja tam jednoznačne napísané oslovenie- Slávi...-tak neviem, čo ťa to trápi, keď to nebolo určené tebe...

No ale ako tak sledujem, nielenže ja sa tomu nerozumiem, ale aj ty máš v SVB dosť veľký problém sa vyznať- si v tom dosť slabučká...
Nejakú máš slabú pamäť. V tejto téme http://www.porada.sk/t145072-p2-draz...-vy-na-to.html som adresovala jeden príspevok LEN pre Zitu5, tiež si ho hodnotil.
Opakujem sa, k téme o SVB-čkách alebo správcoch bytových domov nemáš čo povedať, nemáš o tom ani šajnu.
O tom, či sa v tejto oblasti vyznám alebo nie svedčia body, ktoré som za túto rubriku dostala.

Dopĺňam: a ešte viac svedčí o tom to, od koho som tie body dostala.
Naposledy upravil Llívia : 23.02.11 at 22:00
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať