Zavrieť

Porady

Ako je to zo sviatkami poradte :(

V januari som odrobila sviatok 1.1 a 6.1 som bola doma ale na výplatnej páske :
mam len 1 sviatok a bez príplatku, keď som sa opýtala tak mi bolo povedane že je to podla nového zákonníka prace ,ako to je ?6.1 -tento sviatok by mal bit zaplatený zo zakona a za 1,1-by som mala dostat este príplatok, ked som bola v praci .
ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    Zamestnancovi patrí za prácu vo sviatok dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50% jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
    Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tomto prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.
    Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V*kolektívnej alebo v pracovnej zmluve môže byť dohodnuté, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou sa bude postupovať pri výpočte náhrady mzdy tak, ako u zamestnanca odmeňovaného hodinovou mzdou.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    bebikamt Pozri príspevok
    V januari som odrobila sviatok 1.1 a 6.1 som bola doma ale na výplatnej páske :
    mam len 1 sviatok a bez príplatku, keď som sa opýtala tak mi bolo povedane že je to podla nového zákonníka prace ,ako to je ?6.1 -tento sviatok by mal bit zaplatený zo zakona a za 1,1-by som mala dostat este príplatok, ked som bola v praci .
    ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ
    A aká je Tvoja pracovná doba, ako robíš?

    bebikamt je offline (nepripojený) bebikamt

    bebikamt
    ďakujem za radu a ešte sa chcem opýtat ako je to zo sobotami a nedeľami zobrali nám príplatky že tiež je to po novom ? od 1,1 ,2011 poradte

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    Príplatky za prácu v sobotu a nedeľu nie sú povinné zo zákona. Je to na rozhodnutí zamestnávateľa. Iba nočné sú povinné.

    bebikamt je offline (nepripojený) bebikamt

    bebikamt
    som chyžná a po novom mame pásky tak sa v tom moc nevyznám a odpoved môjho zamestnávateľa je že po novom to musí byt tak :soboty a nedele platene ako normálne dni ako to vlastne je po novom ?mam fond podla mesiaca nap za január 168 hod aj keď realita je iná pracujem tak 210 hod mesačne
    Monika Kováčová
    ako je to po novom zistíš, ak si preštuduješ "novú" internú smernicu zamestnávateľa. Zákonník práce sa k 1.1.nemenil. Pravdepodobne len zamestnávateľ menil svoje vnútorné mzdové predpisy.

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    Ja neviem, prečo vám tak odpovedá ten váš šéf, alebo nepozná zákonník práce, alebo sa mu nechce vysvetľovať.
    Tie príplatky nie je nová vec, neviem od kedy to platí, ale stráááášne dlho. Ak vám ich predtým platil, tak preto lebo chcel, alebo nevedel, že nemusí. Alebo máte kolektívnu zmluvu?
    Páska je dôležitá a mala by si rozumieť všetkému, čo tam je. Nadčasy tiež rieši zákon, ale to je dlhšia téma a súvisí v akom režime pracuješ.

    Ako je to zo sviatkami poradte :(

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.