Zavrieť

Porady

Povinnosť zriadenia prevádzkarne

Dobry den,

nakolko som tu nikde zatial nenasiel odpoved na temu povinneho zriadenia prevadzkarne, rad by som sa spytal na vas nazor.

Chcel by som si zalozit s.r.o. na fotograficke služby, počitačove služby, administrativne služby a reklamne a marketingove služby.

Sidlo spoločnosti bude v byte (u rodičov) a činnosť bude vykonávaná nepravidelne, nakolko ju chcem vykonávať popri zamestnaní (TPP), cez víkendy a vo voľnom čase (nebudem mat žiadny atelier - fotografovanie iba v exterieri).

Moja otazka znie, či som povinny zriadovať prevadzkaren alebo mozem spominane cinnosti vykonavat len v sidle firmy bez prevadzkarne(v byte u rodicov)?

Za vase názory vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    interiér Ildi_interier
    mňa táto téma tiež zaujíma, zhodou okolností mám vyňatý byt z fondu na kancelárske priestory. dnes tam mám iba sídlo firmy, v podstate ktorá ani činnosť nevykonáva. na udanie susedov (že vraj sa nemám čo zdržiavať v kancelárii večer) prišiel stavebný úrad, že porušujem zákon a som povinná si v týchto priestoroch otvoriť prevádzkáreň na nefungujúcu firmu a vyvesiť otváracie hodiny. sú v práve?

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    Ildi_interier Pozri príspevok
    mňa táto téma tiež zaujíma, zhodou okolností mám vyňatý byt z fondu na kancelárske priestory. dnes tam mám iba sídlo firmy, v podstate ktorá ani činnosť nevykonáva. na udanie susedov (že vraj sa nemám čo zdržiavať v kancelárii večer) prišiel stavebný úrad, že porušujem zákon a som povinná si v týchto priestoroch otvoriť prevádzkáreň na nefungujúcu firmu a vyvesiť otváracie hodiny. sú v práve?
    Sídlo firmy musí byť označené len obchodným menom, žiadne otváracie hodiny sa neuvádzajú. Je to za predpokladu, že v sídle firmy sa nevykonáva podnikateľská činnosť viazaná na prevádzkareň.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    susedia su nejaki nabruseni
    okrem toho stavebny urad nema na toto podla mna kompetencie, len miestny urad podla prisnusnosti, resp. mestska policia moze kontrolovat otvaracie hodiny a ohlasovanie prevadzky zasa zivnostensky...
    urcite nie stavebny, si myslim.
    A samozrejme ze sidlo nemusi mat oznacene otvaracie hodiny, pretoze otvaracie hodiny su v kazdom VZN oznacene zrejme ako prevadzkova doba a ty tam nemas prevadzku a ani ju tam nepotrebujes... logicke

    dalsia vec, to ze ma napr. tesco otvaracie hodiny 6-22 neznamena ze tam nemaju nocne smeny napriklad, alebo ze zamestnanci zamykaju a odchadzaju 22:00, hlupost
    interiér Ildi_interier
    stavebný i živnostenský úrad tvrdí, že v prípade, ak tam nie je prevádzka, priestory nie sú využité na účel kancelárskych...ja tvrdím, že v byte mi ekon=omka spracuváva účtovníctvo, ale v žiadnom prípade tam nemienim prijímať klientov...čo vlastne môžem robiť v kancelárskych priestoroch, akú činnosť, aby som priestory užívala v súlade so stavebným zákonom?

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    je tam sidlo spolocnosti a su kancelarske, na zaklade akeho zakona ta takto obvinuju? ake sluzby robi tvoja firma?
    interiér Ildi_interier
    susedia tvrdia, že tam bývam, resp. sa zdržiavam aj večer, a že potrebujem vyvesiť otváracie hodiny, že tam po večeroch nemám čo robiť...robím interiérový design a robím na 1 compe, za klientmi chodím ja do terénu...vyňatie môjho bytu z bytového fondu žiadala ešte predošlá firmy, v ktorej som pracovala, bolo tak, že je to v centre mesta a že tam bude niečo aj fungovať...momentálne mám úplne inú firmu, ktorá tam má iba sídlo...stavebný úrad bol u mňa na kontrole, našli všetko ok, skonštatovali, že byt sa využíva v súlade s jeho účelom /kancelárske/, ale že vraj si tam firma, ktorá má v ňom sídlo musí vybaviť prevádzkáreň, a vyvesiť otváracie hodiny (na podnet mojej susedy, ktorá stále s niečím otravuje stavebný úrad), aby ona vedela mňa skontrolovať vo svojej vlastnej nehnuteľnosti, či sa tam náhodou nezdržiavam mimo otváracích hodín...náklady si platím sama, nič nedávam ako daňový výdavok, ale chcela by som byt mať ako kanceláriu...ako postupovať?
    Ja Vam dakujem za odpoved na moju otázku, avšak teraz, ked sa tu rozbehla tato tema, este mi prichadza na um otazka:

    Ked mam vo vlastnom byte (resp. u rodicov) sidlo firmy, ktora vykonava na začiatku spominane činnosti (fotenie - v terene, pocitacove sluzby atd.) a teda nemusim mat prevadzkaren, ako to je s vynatim bytu z bytoveho fondu? V byte neprevadzujem žiadnu činnosť (len sidlo) - ani klienti nechodia za mnou, a v izbe mam firemny pocitac, na ktorom upravujem fotografie.

    Prosim poradte mi. Dakujem.

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    funky_hroch Pozri príspevok
    Ja Vam dakujem za odpoved na moju otázku, avšak teraz, ked sa tu rozbehla tato tema, este mi prichadza na um otazka:

    Ked mam vo vlastnom byte (resp. u rodicov) sidlo firmy, ktora vykonava na začiatku spominane činnosti (fotenie - v terene, pocitacove sluzby atd.) a teda nemusim mat prevadzkaren, ako to je s vynatim bytu z bytoveho fondu? V byte neprevadzujem žiadnu činnosť (len sidlo) - ani klienti nechodia za mnou, a v izbe mam firemny pocitac, na ktorom upravujem fotografie.

    Prosim poradte mi. Dakujem.
    Mne z toho vychádza, že nakoniec neide len o sídlo, ale aj o prevádzkareň pre fotografické služby, resp. počítačové služby. Vyvolávanie a kopírovanie z negatívov, vyvolávanie fotofilmov, ,kopírovanie, obnova a retušovanie diapozitívov, to všetko patrí pod fotografické služby, spracuvávaš všetko cez PC,čiže nemáš klasický fotoateliér, ale prevádzkareň, ktorej adresa je totožná s adresou sídla firmy.A to mení situáciu, tam sú povinnosti v súvislosti s ohlasovacou povinnosťou minimálne voči MsÚ, ŽÚ, hygiena.
    V tvojom prípade by išlo o prevádzkareň, ale nie pre kontakt s bežným spotrebiteľom, ale o " tzv. výrobu foto, video na PC". Prevádzková doba nemusí byť, ale ohlasovacia povinnosť voči menovaným inštitúciám áno.Nezáleží na tom, či adresa tejto prevádzkarne je totožná s adresou sídla spoločnosti, alebo adresou miesta podnikania FO, to sú iné údaje/ zapisujú sa len do živ.registra , resp. obchodného registra a označujú sa len obchodným menom /.
    Naposledy upravil akina : 25.02.11 at 17:58 Dôvod: upresnenie
    akina Pozri príspevok
    Mne z toho vychádza, že nakoniec neide len o sídlo, ale aj o prevádzkareň pre fotografické služby, resp. počítačové služby. Vyvolávanie a kopírovanie z negatívov, vyvolávanie fotofilmov, ,kopírovanie, obnova a retušovanie diapozitívov, to všetko patrí pod fotografické služby, spracuvávaš všetko cez PC,čiže nemáš klasický fotoateliér, ale prevádzkareň, ktorej adresa je totožná s adresou sídla firmy.A to mení situáciu, tam sú povinnosti v súvislosti s ohlasovacou povinnosťou minimálne voči MsÚ, ŽÚ, hygiena.
    V tvojom prípade by išlo o prevádzkareň, ale nie pre kontakt s bežným spotrebiteľom, ale o " tzv. výrobu foto, video na PC". Prevádzková doba nemusí byť, ale ohlasovacia povinnosť voči menovaným inštitúciám áno.Nezáleží na tom, či adresa tejto prevádzkarne je totožná s adresou sídla spoločnosti, alebo adresou miesta podnikania FO, to sú iné údaje/ zapisujú sa len do živ.registra , resp. obchodného registra a označujú sa len obchodným menom /.
    Dakujem za názor. Lenže tu ide o to, že ja fotky budem robit v exterieri, cize praca vykonavana mimo "prevadzkaren" a klasicku vyrobu fotiek nerobim. Ano pracujem na pocitaci, upravujem (ale rovnako tak aj si na nom robim vlastne uctovnictvo) a vyvolavat fotky chcem nechavat externe. Znamena ze aj v tomto pripade mam tieto povinnosti? Ved napr. externe uctovnicky, alebo grafici, ktori pracuju doma nemaju tieto ohlasovacie povinnosti, alebo sa mylim? A v pripade ze by som nakoniec mal povinnosti, hore spominane, hygienik musi prist do bytu a urobit "posudenie" ? Ako v tomto pripade postupovat? A ako je to s tym vynatim z bytoveho fondu prosim? dakujem

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Vo vašom prípade - miesto alebo sídlo podnikania predstavuje priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti (ust. § 17 ods. 3 písm. c) živnostenského zákona).

    Existenciu tohto priestoru nemusíte oznamovať živnostenskému ani inému úradu (už to máte oznámené ako sídlo, miesto podnikania).

    Priestor však musí byť označený obchodným menom podnikateľa.

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    funky_hroch Pozri príspevok
    Dakujem za názor. Lenže tu ide o to, že ja fotky budem robit v exterieri, cize praca vykonavana mimo "prevadzkaren" a klasicku vyrobu fotiek nerobim. Ano pracujem na pocitaci, upravujem (ale rovnako tak aj si na nom robim vlastne uctovnictvo) a vyvolavat fotky chcem nechavat externe. Znamena ze aj v tomto pripade mam tieto povinnosti? Ved napr. externe uctovnicky, alebo grafici, ktori pracuju doma nemaju tieto ohlasovacie povinnosti, alebo sa mylim? A v pripade ze by som nakoniec mal povinnosti, hore spominane, hygienik musi prist do bytu a urobit "posudenie" ? Ako v tomto pripade postupovat? A ako je to s tym vynatim z bytoveho fondu prosim? dakujem
    Je to paralela s prácou účtovníka alebo projektanta na PC, tam majú živnostenské úrady rôzne názory / žiaľ /. Priestor - stôl s PC, kde pracujete, považujú za prevádzkareň, iný úrad tento priestor považuje len za priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti.
    Tak si môžeme vybrať.

    MatoB je offline (nepripojený) MatoB

    Dodnes nevyriešená záhada... ...viac MatoB
    blavaciko Pozri príspevok
    je tam sidlo spolocnosti a su kancelarske, na zaklade akeho zakona ta takto obvinuju? ake sluzby robi tvoja firma?

    Co nevies? Ved zakon o zavisti susedov...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.