Zavrieť

Porady

Cestovné a stravné

Viete, že....

vreckové poskytované do výšky 40% stravného bolo v období od 1.1.2004 do 30.4.2004 podľa zákona o dani z príjmov zdaňované?!?

Túto "nezrovnalosť" odstránila až novela platná od 1.5.2004, teda pokračuje sa "po starom".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    chces tým povedat, ze to navysenie do 40 % podliehalo dani z prijmu, cez vyplatnu listinu..a ze je to zrusene? a akou novelou? mohol by si byt konkretny? akosi som nepostrehla, ze tomu tak bolo, a ze bola novela...vdakaaaaaa

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Zákon o dani z príjmov bol v tomto roku novelizovaný dokonca už dvakrát, viď prílohy.
    (Teraz už chápem, prečo si panie poslankyne a páni poslanci zdôvodňovali to zvýšenie platov tvrdou a poctivou prácou, za ktorú si to zaslúžia :-)))))))))))

    K tomu vreckovému pozri § 5 ods. 5 písm. a)
    Naposledy upravil elPi : 23.05.04 at 12:50

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    elPi - vďaka za zaujímavú tému a bystré oko pri sledovaní novelizácií,
    ja si dovolím oponovať, že problém s diétami pri zahraničných cestách by nemal byť ani v časoch od 1.1. do 30.4.2004.

    Považujem horeuvedenú (prvú) novelu v tomto bode za upresňujúcu, pretože v zákone č.595/2003 pred novelou bolo:

    § 5 odsek (5)
    " Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov..."

    ...s "príkladným" odkazom na celý zákon o cestovných náhradách. Teda podľa mňa vrátane diét pri zahr.prac.cestách.

    V horeuv.novele je však podľa mňa zaujímavé spresnenie definície minimálnej mzdy pre účel priznania daňového bonusu, kedy došlo k priaznivejšie definovanej tejto podmienke pre invalidov a mladistvých.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    dakujem vam obom...teraz som zistila, ze na skoleni k dani z prijmu som bola po novelach, ktore uz som scasti mala zapracovane do textu zakona..ale vdaka este raz, lebo konecne som si tie novely precitala na vlastne oci a hlavne, upresnila zakon o jeho spravne paragraf. znenie..
    elPi - a novela 43/2004? nebolo tam nic zaujimave?
    Naposledy upravil ekin : 23.05.04 at 17:48

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    K podhodeniu tohto problému do diskusie ma vyprovokoval novela ZDP zákonom č. 177/2004, ktorou sa doplnilo ustanovenie § 5 ods. 5 písm a) ako i formulácie v článku v nemenovanom časopise pre daňovú a účtovnú prax. Nakoľko odkaz v inkriminovanom ustanovení ZDP je naozaj na celý zákon o cest. náhradách, preto je otázne, ako si zákonodarcovia nejakú dieru v zákone uvedomili a museli ju zaplátať. A teda z čoho vyplývalo (zrejme nepriamo), že predmetné vreckové sa stalo zrazu predmetom dane. Zrejme so zákon neprečítal dostatočne dôsledne ( ?!? ako to pri jeho nedôslednosti zabezpečiť ?!? ).

    Citujem z článku (neviem či neporušujem nejaké autorské práva, nech mi je odpustené):

    "Po 1. máji 2004 predmetom dane z príjmov zo závislej činnosti nebudú pri zahraničných pracovných cestách ani príjmy vo forme vreckového ... "

    "... vyplácané vreckové pri zahraničných pracovných cestách, na ktoré vznikne nárok v období od 1.1.2004 až 30.4.2004, tieto budú predmetom dane a vzhľadom na to, že neide o príjmy oslobodené, zamestnávateľ ich zahrnie do základu dane pre výpočet preddavkov na daň z príjmov zo ZČ v príslušnom kalendárnom mesiaci. ...atď"

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    určite to nebude zdaňované...ani v termíne pred novelizáciou ani v termíne po nej...to len dodatkom riešia časté otázky na túto tému...

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dal som si tú námahu a pozrel sa lepšie na zákon o cestovných náhradách - vreckové pri zahr.prac.cestách je jedna z rozličných, v zákone definovaných cestovných náhrad - takže nevidím dôvod, prečo by v čase od 1.1.2004 do 30.4.2004 malo byť vreckové predmetom dane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.