Zavrieť

Porady

Asi mám veľký problém-príjem počas materskej

Prosím o radu. V roku 2010 som bola cca do marca na PN a potom na materskej. Mala som však aj príjem. V celkovej výške cca 250 eur počas 6 mesiacov. Asi tri platby z toho sú preukázateľne plynúce z roku 2009, ale ostatné nie. Nešlo o veľké sumy, ale uvedomila som si to neskoro. Bol to príjem plynúci z mandátnej zmluvy ako SZČO. Živnosť som zrušila v 7/2010. Čo mám teraz robiť. Daňové priznanie podať musím, takže mi soc.poisťovňa na to príde. Budem musieť vrátiť všetky dávky z mesiacov v ktorom som mala príjem. To nás položí. DOBRÁ RADA NAD ZLATO...PROSÍM.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Podmienkou nároku na materské(dávka nemocenského poistenia) je podľa Zák. 461/2003 Zb. § 31, že SZČO nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 6. Z toho vyplýva, že ak sa príjem nezapočítava do VZ, nárok na materské vzniká. To nebude tvoj prípad.

    Pozri nasledujúci príspevok.
    Naposledy upravil Marína : 26.02.11 at 22:06 Dôvod: nesprávna odpoveď

    Danuska10 je offline (nepripojený) Danuska10

    Danuska10
    Aspoň čo ja viem, príjem nemôže byť počas poberania dávok zo soc.poisťovne. Príspevok na opatrovanie je z úradu práce, tak by problém nemala mať.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SZČO môže mať príjem ako szčo popri poberaní materského.
    Marína, prosím Ťa, kde v §31 vidíď, že szčo nemôže mať príjem počas materskej?

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Aj mňa by to zaujímalo, teraz ma napadlo, že kámoške sa narodilo v 6/10 bábo a stále podnikala. No u nej je to tak, že materskú nepoberala, lebo na ňu nemala nárok. Viem, že poberala príspevok na opatrovanie dieťaťa, to asi značí, že rodičovský príspevok nepoberala?. Mohla potom podnikať od narodenia malého?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Janka, ospravedlňujem sa, hlavne zadávateľke otázky, že som ju, aj ostatných, uviedla do omylu. Nepozornosťou som si spojila dva §§, 30 s 31.
    Idem na to upozorniť zadávateľku otázky a urobiť nápravu v svojom príspevku.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Takže v prípade, že sa to týka roku 2010, môže poberať aj materské? Ja som si myslela, že počas materskej nemôže mať nikto žiaden príjem. Už som kámoške volala tak, že ona nepodnikala 6,7,8/10 počas poberania RP, neprerušila živnosť len musela tam dať čestné prehlásenie. Od 9/10 poberala príplatok na opatrovanie to už podnikala. Ďakujem všetkým

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak mamičke skončí prac.pomer počas poberania materského a má zostatok dovolenky, ktorý by sa mal pri ukončení prac.pomeru vyplatiť. Ak md začne v septembri, napr. skončí pp 26.10.2012, tak vo výplate za okt.2012 by mal byť preplatený zostatok riadnej dovolenky.
    Budú z toho odvody aj do SP?
    Bude mať nárok na materské za oktober 2012?

    Ak by nárok na materské za okt. nemala, tak ma napadajú dve možné riešenia, ako to urobiť, aby nárok nestratila.
    1. Vyčerpať si dovolenku pred nástupom na MD (ukončiť skôr RDč.1, ktorú čerpá pred MDč.2), čo by bolo asi najjednoduchšie alebo
    2. sa dohodnúť so mzdárkou a dať si vyplatiť zostatok dovolenky až po ukončení poberania materského, čo je asi za 6mesiacov po ukončení pp, teda cca v 6-7/2013? Aké sú odvody v takom druhom prípade?

    Poradíte, prosím?
    Naposledy upravil brčko : 14.05.12 at 07:53

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    brčko -netrúfam si tipnúť, ako to posúdi SP. Počas materskej nemôže mať príjem, ktorý je za obdobie, kedy poberá materské. Môže v tom období poberať príjem sa obdobie pred materskou. Ja by som povedala, že pri preplatení nevyčerpanej dovolenky by to nemuselo byť posudzované ako príjem za obdobie, kedy poberá materské, ale ruku do ohňa za to nedám.

    Ak to bude vyplatené počas MD, bude z toho len ZP a ÚP.
    V 2.prípade sa príjem rozpočíta na dobu, kedy poistenie naposledy trvalo - ak celú tú dobu bude na materskej, tak odvody budú iba ZP a ÚP.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    brčko Pozri príspevok
    posúvam
    Gabi, niekde sme už o tom písali .. skúsim pohľadať neskôr - alebo prípadne na stránke SP ak presnoríš - je tam niečo v tom zmysle - že za obdobie MD za prácu. To preplatenie dovolenky by malo byť OK - ale ako Janka píše - ruku takisto nedám ....

    doplním: toto je na stránke SP .. že podmienkou je
    "absencia príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období)"
    Naposledy upravil Katy a R : 16.05.12 at 15:39
    Katy a R áno - to hrubo vytlačené je správne - zo stránky SP

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    Mám takýto prípad pracovníčka nastúpila na materskú dovolenku 7.4.2012, dieťa sa narodilo začiatkom mája tohto roku. V smernici o sociálnom fonde máme príspevok pri narodení deiťaťa, môžem jej ho vyplatiť ? Nie je to príjem za prácu, len čerpanie sociálneho fondu. A aké odvody z toho zaplatiť ? Bude potrebné urobiť do sociálnej poisťovne aj ten nový výkaz a rozpočítať ten príjem ?

    Ďakujem L.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.