Zavrieť

Porady

dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak si študent vysokej školy dva roky platí dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, je možné po ukončení školy a prihlásení na úrade práce poberať podporu v nezamestnanosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    ErikaDP Pozri príspevok
    Kedy skončiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti?
    Zamestnanec bol poistený viac ako 730 dní z titulu existencie pracovného pomeru. T.j. nárok na dávky v nezamestnanosti by mu mal vzniknúť. Popri tom sa prihlásil na dobrovoľné poistenie v nezamestnaneosti, toto si platil od novembra 2010. K 1.4.2011 sa stane evidovaným nezamestnaýmna UPSVaR.
    Otázka: má sa odhlásiť z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti ? Toto dobrovoľné poistenie v nezamestaneosti mu bude travať k 31.3.2011 5 mesiacov. Nevadí že to nebude aspoň 6 mesiacov - mám dojem že som niekde čítala že dobrovoľné poistenie možno ukončiť až po 6 mesiacoch - len neviem či toto musí byť splnené aj vtedy, ak si tento poistene súčasne platiľ povinné poistenie aj z titulu zamestnania, kotré trvalo nepretržite niekoľko viac rokov dozadu? Môže sa k 31.3.2011 odhlásiť ? Alebo dokonca musí sa odhlásiť ? Ak sa neodhlási, je mi jasné že dobrovoľné poistenie musí platiť, len neviem či existuje súbeh: evidovaný nezamestnaný a súčasne platiteľ dobrovoľného poistného v nezamestnanosti.
    Ide mi o to, aby mu pri výpočte dávky v nezamestanosti zohľadnili aj platenie dobrovoľného poistenia a neviem či pre tento účel má alebo nemá byť odhlásený k dátumu evidencie na UPSVaR z dobrovoľného pistenia v nezamestnanosti.
    Ďakujem

    Zákon o sociálnom poistení

    ŠIESTA HLAVA

    Dávka v nezamestnanosti


    Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

    § 104


    (6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.


    Odpoveď:
    Môže sa odhlásiť z DPvN k 31. 03. 2011, ale poistné za mesiac marec musí byť zaplatené najneskôr do ôsmeho dňa nasledujúceho mesiaca.
    Počas poberania dávok v nezamestnanosti môže platiť DPvN. Je len na ňom, ako sa rozhodne.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ondrej67 Pozri príspevok
    je to určite tak? neprerobí na tom štát?
    Je to tak, urcite.

    A maly vypocet pre max. poistenie:
    Maximalny vymeriavaci zaklad je 2892.12 EUR.
    Musis 2 roky, teda 24 mesiacov platit 57.80 EUR = 1387,20 EUR aby si mal narok na 6 mesiacov na 50% z tejto sumy, teda na 6 x 1446,06 EUR.
    Stat na tom prerobi v pripade, ze sa hned zamestnas a nevyuzijes to.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ondrej67 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak si študent vysokej školy dva roky platí dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, je možné po ukončení školy a prihlásení na úrade práce poberať podporu v nezamestnanosti?
    ano, potrebuje 730 kal. dní poistenia v posledných 3 rokoch.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ondrej67 Pozri príspevok
    je to určite tak? neprerobí na tom štát?
    .. však pozri v zák o SP .. (keď neveríš) .. veď preto si si ho hádam platil .. či?

    ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

    ErikaDP
    Kedy skončiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti?
    Zamestnanec bol poistený viac ako 730 dní z titulu existencie pracovného pomeru. T.j. nárok na dávky v nezamestnanosti by mu mal vzniknúť. Popri tom sa prihlásil na dobrovoľné poistenie v nezamestnaneosti, toto si platil od novembra 2010. K 1.4.2011 sa stane evidovaným nezamestnaýmna UPSVaR.
    Otázka: má sa odhlásiť z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti ? Toto dobrovoľné poistenie v nezamestaneosti mu bude travať k 31.3.2011 5 mesiacov. Nevadí že to nebude aspoň 6 mesiacov - mám dojem že som niekde čítala že dobrovoľné poistenie možno ukončiť až po 6 mesiacoch - len neviem či toto musí byť splnené aj vtedy, ak si tento poistene súčasne platiľ povinné poistenie aj z titulu zamestnania, kotré trvalo nepretržite niekoľko viac rokov dozadu? Môže sa k 31.3.2011 odhlásiť ? Alebo dokonca musí sa odhlásiť ? Ak sa neodhlási, je mi jasné že dobrovoľné poistenie musí platiť, len neviem či existuje súbeh: evidovaný nezamestnaný a súčasne platiteľ dobrovoľného poistného v nezamestnanosti.
    Ide mi o to, aby mu pri výpočte dávky v nezamestanosti zohľadnili aj platenie dobrovoľného poistenia a neviem či pre tento účel má alebo nemá byť odhlásený k dátumu evidencie na UPSVaR z dobrovoľného pistenia v nezamestnanosti.
    Ďakujem

    dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.