Zavrieť

Porady

Moze sud zrusit BSM aj bez dovodu, ak obaja s tym suhlasia?

chcela by som zrusit BSM, nakolko ma moj muz nevyrovnane dlhy z cias davno pred uzatvorenim manzelstva. Nechcem, aby som ja s tym mala problemy, tiez mam svoje povinnosti, ktore si plnim a tym padom by som aj ja bola v dlhoch. Obaja chceme zrusit BSM, len neviem, ak to podam na sude, neuvediem dovod, ci nam bude vyhovene. Ci to ma vlastne vyznam.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Občiansky zákonník umožňuje vykonať zrušenie BSM - bezpodielového spoluvlastníctva manželov súdnou cestou aj počas trvania manželstva na návrh niektorého z manželov. Ide o tieto prípady:
    - súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom. Za závažný dôvod sa považuje napríklad nehospodárne nakladanie jedného z manželov so spoločným majetkom alebo skutočnosť, že jeden z manželov sa zámerne nepričiňuje o vytváranie a rozmnožovanie spoločného majetku alebo z príčin tkvejúcich v jeho osobe sa nestará o potreby rodiny a spoločnej domácnosti (napr. sústavným a nadmerným požívaním alkoholických nápojov alebo iných omamných prostriedkov a pod.). Na zrušenie BSM - bezpodielového spoluvlastníctva je pre súd potrebný relevantný dôvod.
    - súd na návrh začne konanie o zrušenie BSM - bezpodielového spoluvlastníctva manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva na súd môže podať len ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh na zrušenie BSM - bezpodilelového spoluvlastníctva podať ktorýkoľvek z nich.

    Ak bolo zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo za trvania manželstva, môže byť obnovené len rozhodnutím súdu vydaným na návrh jedného z manželov (§ 151 Občianskeho zákonníka).

    K zrušeniu BSM - bezpodielového spoluvlastníctva manželov dochádza i rozhodnutím súdu v trestnom konaní o prepadnutí majetku alebo jeho časti štátu podľa § 59 ods. 3 Trestného zákona, pričom k zániku / zrušeniu bezpodielového spoluvlastníctva dochádza v tomto prípade priamo zo zákona a to dňom nadobudnutia právoplatnosti trestného rozsudku.

    Rovnako rozhodnutie súdu o vyhlásení konkurzu má následok zánik - zrušenie BSM - bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

    Z uvedeného vyplýva, že dôvod uviesť musíte.

    Moze sud zrusit BSM aj bez dovodu, ak obaja s tym suhlasia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.