Zavrieť

Porady

Úrad práce počas predĺženej MD... Výhodné alebo nie?

Ahojte poraďáci,
Pracovala som ako učiteľka na strednej škole a bol u nás taký zvyk že vždy sme mali uzavretú iba zmluvu na dobu určitú (do konca júna). Pred 5 rokmi som však otehotnela, takže zamestnávateľ akonáhle sa to dozvedel koncom júna 2006 so mnou zmluvu ukončil a ja som pár mesiacov strávila na maródke a následne na MD A RD. Syn sa nám narodil v novembri 2006 a prvé 3 roky som strávila s ním, keďže však mal dlhodobo nepriaznivý zdrav. stav a viaceré zdrav. komplikácie po 3 rokoch mi posudkový lekár odporučil zostať s ním doma ešte rok a pol na "platenej" RD. Teraz od januára je možnosť popri RD byť evidovaná na úrade práce tak som sa koncom januára zaevidovala. Mala by som tri otázky:
- Kto momentálne za mňa platí odvody a kde všade by som túto zmenu mala ohlásiť?
- Po 3 mesiacoch evidovania na ÚP (keďže prácu nájsť je tu ťažké) budem asi uvažovať o založení živnosti a získaní príspevku. Neviem však kto bude za mňa platiť odvody? Dá sa to aby som až do 6 rokov veku dieťaťa nemusela žiadne odvody platiť a pri tom mohla podnikať?
- Je vôbec výhodné pre mňa byť nahlásená na ÚP už teraz (z ÚP nedostávam ani cent) alebo som mala počkať až kým mi skončí o 3 mesiace "platená" MD a až potom sa na ÚP nahlásiť?
Na RD som dostávala 164,22€, teraz po zvýšení od februára 190,10€.

Prosím dobré duše poraďácke o radu, resp. odpovede na moje 3 otázky...
Vopred ďakujem všetkým !
Naposledy upravil anniesk : 02.03.11 at 11:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evkap. je offline (nepripojený) evkap.

    evkap.
    ja viem tolko ktomu dodat, ze ked sa vam narodilo dieta museli ste /tusim do 5 dni/ toto nahlasit do socialnej poistovne. a ked sa jedna o predlzenu matersku to sa nahlasuje osobne v socialnej poistovne a zdravotnej poistovne

    Úrad práce počas predĺženej MD... Výhodné alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.