Zavrieť

Porady

Daňová rezidencia - povinnosť podať Daňové priznanie v SR z príjmov zo zahraničia

Dobrý deň,

Na úvod sa ospravedlňujem, ak sa niekomu môj príspevok bude zdať už úplne zbytočný a dávno prediskutovaný a doriešený - avšak ja takýto pocit nezdieľam;

Prečítal som viacero tém a príspevkov (nie len na Porade) a našiel som rozporuplné názory a hlavne názory prevažujúce smerom, ktorý podľa mňa nie je správny;

V skratke (snáď pochopiteľnej):

V zásade ide o odpoveď na otázku - má občan SR so stálym pobytom v SR povinnosť podať DP v SR, ak je podľa zákonov iného štátu daňovým rezidentom toho štátu, a z toho štátu má 100% príjmov, má tam aj "stály byt" a "stredisko životných záujmov" (povedzme, že do SR sa vracia len na dovolenku)... a podľa medzinárodnej zmluvy (ak tá existuje) je teda rezidentom druhého štátu?

Prevažná väčšina názorov bola, že áno (aj keď bude "nulové"), ak si občan SR s trvalým pobytom tento trvalý pobyt nezruší, alebo sa nepreukáže príslušnému daňovému úradu na Slovensku, že je daňovým rezidentom iného štátu a na základe medzinárodnej zmluvy ho DÚ v SR daňovej rezidentúry v SR zbaví...


Ja si však myslím, že aj keď slovenský zákon vraví, že rezidentom (s neobmedzenou daňovou povinnosťou) SR spomínaný daňovník je (§2, d, ZoDP), a ako taký rezident povinnosť podať v SR daňové priznanie má (§ 32 ZoDP), tak ak z podmienok medzinárodnej zmluvy (ktorá je nadradená štátnej legislatíve) určujúcich daňové rezidentstvo pri konflikte záujmov (ak podľa vnútorných zákonov oboch štátov je daňovník rezidentom v oboch) vyplýva, že daňovník je rezidentom druhého štátu, daňovník s trvalým pobytom v SR prestáva byť rezidentom SR pre účely daňového priznania a ako taký žiadne DP podávať nemusí, a to bez akýchkoľvek byrokratických úkonov, ale automaticky.

Mýlim sa vo svojej úvahe?

Za postrehy ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Daňová rezidencia - povinnosť podať Daňové priznanie v SR z príjmov zo zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.