Zavrieť

Porady

VO, zákazka s nízkou hodnotou - limit a neplatca DPH

Dobrý deň,

chcel by som sa ako neplatca DPH zúčastniť súťaže o zákazku s nízkou hodnotou. Kritériom je cena s DPH, prípadne koncová cena pri neplatcovi DPH.

Zákon o verejnom obstarávaní hovorí po novele platnej od včera o limite 10 000 EUR (bez DPH) pre zákazky s nízkou hodnotou.

Znamená to, že v povedzme pre platcu DPH s cenou 9.900 EUR + 20% DPH je ponuka v súlade so zákonom, zatiaľčo moja za napr. 11.500 EUR bude v rozpore so zákonom? Moja bude lacnejšia v zmysle kritérii. Môžu ju vylúčiť? Musia ju vylúčiť?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Predpokladam, ze tema uz asi nebude aktualna, napriek tomu:
    Ano, ponuka od uchadzaca, ktory je platcom DPH, je v poriadku. Novela zakona o verejnom obstaravani urcuje limit pre zakazku s nizkou hodnotou a tato hodnota sa vzdy urcuje bez DPH. Neplatcovia DPH su v tomto znevyhodneni, zvyhodnit ich moze len skutocnost, ze dokazu ponuknut nizsiu cenu. Co sa tyka vylucenia ponuky, to je irelevantne, nakolko pre vyssiu cenu sa z verejneho obstaravania, ktore sa realizuje podla zakona, nevylucuje (okrem pripadov, ak by vsetky ponuky prevysili predpokladanu hodnotu verejneho obstaravatela a nutilo by ho to obstarat predmet zakazky za prostriedky, ktore nema v takejto vyske k dispozicii). V praxi je to tak, ze ponuky s vyssou cenou sa vlastne "vyfauluju" same o sebe oproti ponukam s nizsou cenou.
    V tomto pripade by sa jednalo prijatim Vasej ponuky o porusenie zakona o VO, nakolko tymto aktom by sa prekrocil financny limit stanoveny pre podprahovu zakazku.

    Co vsak vnimam ja ako problem, je fakt, ze sa pre ucely vyhodnotenia pouziva cena s DPH. V praxi vznikali logicky problemy ohladom toho, ktora ponuka je vlastne vyhodnejsia, ci je to ponuka vratane DPH alebo bez DPH u platcu alebo celkova cena u neplatcu, a tak sa obstaravatelia obracali na Urad pre verejne obstaravanie o metodiku, ktoru cenu maju povazovat pre ucely vyhodnotenia. Urad vydal metodicke usmernenie v duchu, ze nakolko obstaravatel zaplati za predmet zakazky celkovu sumu, co predstavuje jeho naklady, ma sa pre tieto ucely povazovat cena vratane DPH.
    Ja sa vsak s tymto usmernenim celkom nestotoznujem. Ak napriklad platca DPH ponukne cenu 100 € bez DPH, vratane DPH je to 120 €. Ak neplatca ponukne konecnu cenu 110 €, v takom pripade je v danom fakturacnom obdobi znevyhodnena ponuka od prveho uchadzaca, avsak v reali sa napokon DPH obstaravatelovi vrati a vratene finacne prostriedky vie pouzit. V konecnom dosledku za tovar zaplatil iba 100 € a je teda tato ponuka, podla mojho osobneho nazoru, vyhodnejsia.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    mravcek614 Pozri príspevok
    Predpokladam, ze tema uz asi nebude aktualna, napriek tomu:
    Ano, ponuka od uchadzaca, ktory je platcom DPH, je v poriadku. Novela zakona o verejnom obstaravani urcuje limit pre zakazku s nizkou hodnotou a tato hodnota sa vzdy urcuje bez DPH. Neplatcovia DPH su v tomto znevyhodneni, zvyhodnit ich moze len skutocnost, ze dokazu ponuknut nizsiu cenu. Co sa tyka vylucenia ponuky, to je irelevantne, nakolko pre vyssiu cenu sa z verejneho obstaravania, ktore sa realizuje podla zakona, nevylucuje (okrem pripadov, ak by vsetky ponuky prevysili predpokladanu hodnotu verejneho obstaravatela a nutilo by ho to obstarat predmet zakazky za prostriedky, ktore nema v takejto vyske k dispozicii). V praxi je to tak, ze ponuky s vyssou cenou sa vlastne "vyfauluju" same o sebe oproti ponukam s nizsou cenou.
    V tomto pripade by sa jednalo prijatim Vasej ponuky o porusenie zakona o VO, nakolko tymto aktom by sa prekrocil financny limit stanoveny pre podprahovu zakazku.

    Co vsak vnimam ja ako problem, je fakt, ze sa pre ucely vyhodnotenia pouziva cena s DPH. V praxi vznikali logicky problemy ohladom toho, ktora ponuka je vlastne vyhodnejsia, ci je to ponuka vratane DPH alebo bez DPH u platcu alebo celkova cena u neplatcu, a tak sa obstaravatelia obracali na Urad pre verejne obstaravanie o metodiku, ktoru cenu maju povazovat pre ucely vyhodnotenia. Urad vydal metodicke usmernenie v duchu, ze nakolko obstaravatel zaplati za predmet zakazky celkovu sumu, co predstavuje jeho naklady, ma sa pre tieto ucely povazovat cena vratane DPH.
    Ja sa vsak s tymto usmernenim celkom nestotoznujem. Ak napriklad platca DPH ponukne cenu 100 € bez DPH, vratane DPH je to 120 €. Ak neplatca ponukne konecnu cenu 110 €, v takom pripade je v danom fakturacnom obdobi znevyhodnena ponuka od prveho uchadzaca, avsak v reali sa napokon DPH obstaravatelovi vrati a vratene finacne prostriedky vie pouzit. V konecnom dosledku za tovar zaplatil iba 100 € a je teda tato ponuka, podla mojho osobneho nazoru, vyhodnejsia.
    ale pozri sa z pohľadu platby DPH...neplatca DPH neodvádza žiadne € ako DPH a platca? odvádza DPH v rozdiele predaj - nákup.....a tu získava štát priamo do kasičky......
    no ved prave...v ramci vyhodnotenia ponuk, ak sa pocita s cenou vratane DPH, je platca DPH znevyhodneny, lebo jeho ponuka je o tuto sumu, ktora by sa mala odviezt do kasicky, navysena...a teda je sanca, ze zakazku v ramci takehoto vyhodnotenia ziska neplatca DPH a the end....statu sa neodvedie ani to Tebou spominane € a na konci obdobia obstaravatel vidi na ucte mensi balik bubacikov, za ktore mohol este nieco obstarat...

    VO, zákazka s nízkou hodnotou - limit a neplatca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.