Zavrieť

Porady

Kto mi poradí ohľadne mojej dcéry ktorá má autizmus ?

Mám 12 ročnú dcéru, ktorá má autizmus , je zdravotne postihnutá na 50%. Má preukaz zťps , týmto by som vás chcela poprosiť o radu , na aké konpenzácie má moje dieťa nárok ,kedže úrad práce a rodiny mi nechcú podať presné informácie , na koľko sú neochotní .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Maria262 Pozri príspevok
    Mám 12 ročnú dcéru, ktorá má autizmus , je zdravotne postihnutá na 50%. Má preukaz zťps , týmto by som vás chcela poprosiť o radu , na aké konpenzácie má moje dieťa nárok ,kedže úrad práce a rodiny mi nechcú podať presné informácie , na koľko sú neochotní .
    Nedá sa povedať, na čo máš paušálne nárok. Nárok na jednotlivé druhy kompenzácií nevzniká priamo zo zákona, ale všetky žiadosti o priznanie kompenzácií sa posudzujú individuálne na základe lekárskych správ, potrieb občana ZŤP a finančnej situácie v rodine.

    Doporučujem ti vytlačiť si zákon č. 447/2008, tam sú popísané všetky kompenzácie a podmienky na ich priznanie. Pozorne si to prečítaj a porovnaním súčasného zdravotného stavu, finančnej situácie potom môžeš usúdiť, či spĺňaš podmienky na to, aby dcére bolo niečo z toho priznané. Je tam veľa druhov kompenzácií, nedá sa to takto v jednom príspevku popísať, čo by si mohla dostať a nemá to ani zmysel ti ich sem všetky vypisovať.

    Doma pekne v kľude pri káve prejdi ten zákon a potom uvidíš. Keď budeš dávať žiadosť na nejakú kompenzáciu (ak budeš mať pocit, že podmienky na tú ktorú kompenzáciu spĺňaš), nedaj sa odbiť pracovníkmi miestneho úradu práce, oni to neposudzujú, schvaľuje sa to na ústredí ÚP. Oni len nech pekne preberú tú žiadosť bez zbytočných rečí.

    Aj nám tvrdili, že na dieťa mladšie ako 3 roky nemáme nárok na parkovací preukaz a nechceli nám žiadosť zobrať. No trvali sme na tom a na ústredí nám preukaz schválili. Na tých miestnych úradoch sú často s prepáčením "slepice", ktoré sa len tvária múdro a často ani nepostrehnú zmeny v zákone, ktorý sa priamo týka ich práce (už sa mi stalo, že som lepšie ovládal čo je v zákone, oni mi tvrdili to, čo bolo v starom zákone, platnom pred 2 rokmi).

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No na začiatok doporučujem pozrieť zák 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu. ke´dže už má 6 rokov .... čo by bolo vhodné - aká kompenzácia by vám pomohla.....

    ono to záleží aj od typu ... čo ďalej plánujete ... či bude chodiť do školy ...
    No a samozrejme na posudkoch odborníkov.

    http://www.porada.sk/t153461-autizmus-f84.html
    Naposledy upravil Katy a R : 03.03.11 at 23:50

    Maria262 je offline (nepripojený) Maria262

    Maria262
    Ďakujem Vám za rady a chcem sa spýtať či je možné dať opatrovateľský príspevok na dieťa na 5 rokov .

    martuli je offline (nepripojený) martuli

    martuli
    Mária k opatrovateľskému príspevku je zase potrebné preštudovať zákon 448/2008 o Sociálnych službách, pretože tento príspevok uť sa nedáva paušálne, ale podľa stupňa odkázanosti. Ak sa Vám zákon eche čítať, tak určite Vám poradia združenia rodičov a detí s autizmom.

    Evago je offline (nepripojený) Evago

    Evago
    Máme v rodine 6 ročné zdravotne postihnuté dieťa, autista, diagnózu sme sa dozvedeli iba nedávno, má nárok na nejaké sociálne prídavky, ak áno kde treba o ne požiadať v Sociálnej poisťovni alebo na Ministerstve soc. vecí a rodiny. Nemám s tým žiadne skúsenosti a hľadanie v zákone o Sociálnom poistení skončilo fiaskom. Poraďte prosím.

    Evago je offline (nepripojený) Evago

    Evago
    Neviem aký tip ( F84) autizmu to je, chlapec má problémy s komunikáciou, nerozpráva takže hovoriť teraz o škole je ešte predčasné. Doteraz sa liečil ako sluchovo postihnutý u logopéda. Momentálne navštevuje špeciálnu škôlku pre postihnuté deti pri DFn na Kramároch, na pol dňa.
    Problém je v tom že pobyt v zariadení ako aj návštevy u logopéda si musí rodina platiť, v prípade logopéda zdrav. poisťovňa hradila iba určitý počet návštev, ostatné musia platiť rodičia z vlastného vrecka a hocijaký príspevok by pomohol. Matka je na materskej s druhým dieťaťom a otec momentálne nezamestnaný. Situácia " na draka"

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    http://www.porada.sk/t159587-kto-mi-...-autizmus.html

    http://www.upsvarsp.sk/index.php?opt...d=84&Itemid=75..

    ..najlepšie, zober zdravotnú dokumentáciu a choď na UPSVaR,tam je oddelenie kompenzácií, dajú ti presné informácie...a nedaj sa odbyť...
    Naposledy upravil pepsikova : 04.03.11 at 01:14

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. no ja by som práve nedoporučovala hneď utekať na UPSVaR ..
    Najskôr treba pozrieť v zákone , aké kompenzácie vlastne sú - a pouvažovať, čo rodina najviac potrebuje - čo by bolo vhodné (preto som sa aj spomenula školu). A riadne preštudovať aj podmienky!!
    Ak príde nepripravená na UPSVaR .. tak skôr nepochodí (bohužiaľ stáva sa) ... to by musela natrafiť na ochotnú a zároveň aj "informovanú" tetu.
    Až už keď bude mať aký taký prehľad... potom treba ísť ... a argumentovať!
    No a pozor .. trvá to dosť dlho a nie je to jednoduché - tak hlavne trpezlivosť.

    tak mi napadá - podľa toho, čo bolo napísané ... čo tak zamerať sa na príspevok na opatrovanie

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Evago Pozri príspevok
    Máme v rodine 6 ročné zdravotne postihnuté dieťa, autista, diagnózu sme sa dozvedeli iba nedávno, má nárok na nejaké sociálne prídavky, ak áno kde treba o ne požiadať v Sociálnej poisťovni alebo na Ministerstve soc. vecí a rodiny. Nemám s tým žiadne skúsenosti a hľadanie v zákone o Sociálnom poistení skončilo fiaskom. Poraďte prosím.
    Podobná téma už bola založená, tak som ich spojil...

    Evago je offline (nepripojený) Evago

    Evago
    Ďakujem za rady, idem si prečítať ten zákon, nebude to jednoduché má 94 strán, ale pokúsim sa získať nejaké informácie. Pre nás dôchodcov sú zákony "ťažká literatúra" .
    Prajem pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.