Zavrieť

Porady

Daňový bonus-SZČO+dohoda

Dobrý deň,

poprosim o radu. Fyzická osoba bola od 01/2010-02/2010 evidovaná na úrade práce. Od 03/2010 si založil živnosť, z ktorej nemal žiadne príjmy.
V mesiacoch 09/2010 - 12/2010 poberal príjmy na základe dohody EUR 6055,-. Zaroveň od 02/2010-12/2010 mal príjem z prenájmu bytu EUR 2909,- (po odpočítaní výdavkov).
Má nárok na daňový bonus?
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    § 33
    Daňový bonus
    Na začiatok

    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

    kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

    kristina11
    Dakujem pekne za rychlu odpoved. Mozem este doplnujucu otazku? Moze si uplatnit na cely rok, alebo len za mesiace, ked mal prijem?
    Dakujem.

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    kristina11 Pozri príspevok
    Dakujem pekne za rychlu odpoved. Mozem este doplnujucu otazku? Moze si uplatnit na cely rok, alebo len za mesiace, ked mal prijem?
    Dakujem.
    na celý rok

    mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

    mariana11
    kristina11 Pozri príspevok
    Dakujem pekne za rychlu odpoved. Mozem este doplnujucu otazku? Moze si uplatnit na cely rok, alebo len za mesiace, ked mal prijem?
    Dakujem.
    za celý rok

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Rada by som sa opýtala ešte k téme Daňový bonus. Osoba je zamestnaná, má ročné príjmy cca 7 tis. podľa §5 (spĺňa podmienku priznania DB). Má aj živnosť (§6), kde má ZD cca 300 eur. Takže neviem, či si môže uplatniť DB na celý rok, keďže mu ho zamestnávateľ neuplatňoval. Mýli ma trošku klauzula zákona, podľa ktorej by mal mať príjmy podľa §6 vo výške polovice min.mzdy. Pomôžete mi?

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    SzabM Pozri príspevok
    Rada by som sa opýtala ešte k téme Daňový bonus. Osoba je zamestnaná, má ročné príjmy cca 7 tis. podľa §5 (spĺňa podmienku priznania DB). Má aj živnosť (§6), kde má ZD cca 300 eur. Takže neviem, či si môže uplatniť DB na celý rok, keďže mu ho zamestnávateľ neuplatňoval. Mýli ma trošku klauzula zákona, podľa ktorej by mal mať príjmy podľa §6 vo výške polovice min.mzdy. Pomôžete mi?
    Prečítaj si pozorne príspevok č.3, má nárok na celý rok. keď je nárok na db iba časť roka, o tom sa píše v odseku 5:

    (5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SzabM Pozri príspevok
    Rada by som sa opýtala ešte k téme Daňový bonus. Osoba je zamestnaná, má ročné príjmy cca 7 tis. podľa §5 (spĺňa podmienku priznania DB). Má aj živnosť (§6), kde má ZD cca 300 eur. Takže neviem, či si môže uplatniť DB na celý rok, keďže mu ho zamestnávateľ neuplatňoval. Mýli ma trošku klauzula zákona, podľa ktorej by mal mať príjmy podľa §6 vo výške polovice min.mzdy. Pomôžete mi?
    Podmienku príjmu vo výške 6-násobku min.mzdy stačí splniť pri jednom druhu príjmu - u teba bola splnená zo závislej činnosti. Má nárok na DB za celý rok.

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Milá Veronika, ďakujem Ti za jasnú jednoznačnú odpoveď. Nevedela som si čo počať s tým, že v jednom z dvoch prípadov nespĺňa podmienku nároku. Takto je mi to úplne jasné. Veľmi pekne Ti ďakujem. Príjemný večer. SzabM

    mimusa je offline (nepripojený) mimusa

    mimusa
    1/2 roka som bola SZCO,1/2 roka zamestnanec. Ako zamestnanec mam prijem 1770 eur a ako SZCO mam zaklad dane 0. Nie je narok na daňový bonus ? Mozem si znizit naklady SZCO o zaplatene odvody/nedam ich do nakladov/ aby som nemala 0 zaklad dane ako SZCO ?
    Dakujem za odpoved ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mimusa Pozri príspevok
    1/2 roka som bola SZCO,1/2 roka zamestnanec. Ako zamestnanec mam prijem 1770 eur a ako SZCO mam zaklad dane 0. Nie je narok na daňový bonus ? Mozem si znizit naklady SZCO o zaplatene odvody/nedam ich do nakladov/ aby som nemala 0 zaklad dane ako SZCO ?
    Dakujem za odpoved ?
    aký máš príjem = tržby zo živnosti ?
    Zo zamestnania ti nárok na DB nevznikol.

    Podmienku musíš splniť z každého § samostatne, príjmy sa nedajú spočítať.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mimusa Pozri príspevok
    3500 eur
    z príjmu SZČO ti nárok na DB vznikne, musíš však vykázať kladný základ dane - aspoň 1€. nezahrnutím odvodov by som to neriešila. Si velmi v strate ? Nedá sa prerušiť napr. odpisovanie hm. majetku ?

    mimusa je offline (nepripojený) mimusa

    mimusa
    ja som zivnost skoncila a nakolko si musim pri skonceni do nakladov aj neuhradene fa, tak neviem co robit/bola som platcom DPH/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.