Zavrieť

Porady

Nezdan.časť základu dane - DDS

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.05 at 13:43
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef Mihál
Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?
Áno s tým, že nie je možné započítať prípadnú úhradu týkajúcu sa minulého roka. Bude sa to spravidla týkať platby za december 2004, ktorú bude potrebné vylúčiť. Rovnako sa nebudú započítavať do odpočítateľnej položky nerealizované platby, t.j. spravidla za december 2005. Reálne môže nastať situácia, že do odpočítateľnej položky budú zahrnuté iba platby za obdobie 1-11/2005 uhradené v roku 2005.

Jozef Mihál
A čo ak príspevky odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, zaplatené zamestnávateľom po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.
Mám za to, že situácia bude rovnaká aj v tomto prípade. Zamestnávateľovi sa iba uľahčí dokladovanie pre uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Janka, Ď za odpoveď.
A prebúdza sa vo mne vrták.
Na základe akého ustanovenia zákona si nemôžem odpočítať príspevok za december 2004, zaplatený (zamestnávateľom) až po 1.1.2005 ???
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Jozef Mihál
Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?
Podľa mňa áno, lebo v §11 ods.5 sa píše ... príspevky zaplatené v zdaňovacom období. Ináč by to bolo, ak by šlo o príspevky za zdaň. obdobie.
Naposledy upravil matafe : 21.12.05 at 13:17
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef Mihál
Na základe akého ustanovenia zákona si nemôžem odpočítať príspevok za december 2004, zaplatený (zamestnávateľom) až po 1.1.2005 ???
Lebo môžeme uplatniť iba platby týkajúce sa príjmu, ku ktorému sa vzťahujú a majú sa vzťahovať iba k príjmom za rok 2005.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok daňovníka na DDS sa netýka žiadneho príjmu, nie je to v polohe daňového výdavku. Môžem predsa požiadať zamestnávateľa, aby za mňa platil moje príspevky (tak ako to môžem urobiť povedzme pri platbách za komerčné poistenie, pôžičky a pod.).

Ak si platím príspevok povedzme fixných 1000 Sk mesačne (bez väzby na dosahovanú mzdu) a odvádzam prostredníctvom zamestnávateľa cez mzdovú účtáreň, tak to so žiadnym príjmom nesúvisí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nepomôžem si, tu vidím, že svojich 1000 Sk zaplatených za december 2004 v januári 2005 si skrátka odpočítam dvakrát. Raz - to už bolo - v daňovom priznaní za r.2004 a raz - to ešte len bude - v DP za r.2005.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.05 at 13:28
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Jozef Mihál
A čo ak príspevky odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, zaplatené zamestnávateľom po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.
Podľa mňa príspevky zamestnávateľa na DDS (III. pilier) nie sú položky znižujúce základ dane. Odpočítať si môžeš iba to, čo zaplatíš Ty.
Naposledy upravil Chobot : 21.12.05 at 13:53
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V tejto téme hovoríme o príspevkoch zamestnanca na DDS, odvádzaných prostredníctvom zamestnávateľa.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.05 at 13:44
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef Mihál
Príspevok daňovníka na DDS sa netýka žiadneho príjmu, nie je to v polohe daňového výdavku. Môžem predsa požiadať zamestnávateľa, aby za mňa platil moje príspevky (tak ako to môžem urobiť povedzme pri platbách za komerčné poistenie, pôžičky a pod.).
.-)
Dobrá úvaha.
Nezdaniteľná časť sa však týka vyčísleného základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie a tým je rok 2005. K tomu prislúchajúca odpočítateľná položka sú úhrady poistného a účelového sporenia týkajúce sa roka 2005. Novela týkajúca sa odpočítateľnej položky nadobudla účinnosť 1.1.2005.

Takto si to vylučujem (je to len môj názor).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Páči sa mi táto diskusia.

Keďže moje názory sa snažím formovať v súlade s našimi zákonmi, podľa § 52 ods.35 som postupoval v DP za r.2004 a svoj základ dane podľa § 5 za rok 2004 som vyčíslil tak, že som odpočítal príspevky na DDP za rok 2004, zaplatené prostredníctvom zamestnávateľa v čase do 31.1.2005, teda aj príspevok za december 2004 zaplatený niekedy v januári 2005.

Keďže § 11 ods.5 hovorí o "výške zaplatenej v zdaňovacom období", podľa zákona si v DP za r.2005 započítanom do nezdaniteľnej čiastky to, čo som zaplatil (prostredníctvom zamestnávateľa) od 1.1.2005 do 31.12.2005.

Skrátka asi v zákone chýba prechodné ustanovenie, ktoré by tento problém jasne pomenovalo. Keďže ho niet, viď predošlý odsek.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Príspevky na DDS sú síce na výplatnej páske, ale odpočítavajú sa z čistej mzdy a mzdový softvér ich nehazrnie do ročného zúčtovania príjmov automaticky. Každý sporiteľ alebo poistenec bude musieť zaplatenie príjmov preukázať potvrdením od poisťovne alebo správc. spoločnosti, takže sa nestane, že platbu za december budeš mať odrátanú v dvoch rokoch.

Pozeral som si výplatnú pásku a príspevok na DDS je spolu s platbou za stravné lístky, čiže je to už niečo, čo sa dostáva na pásku až po výpočte všetých ostatných položiek a s ročným zúčtovaním mzdy nemá nič spoločné. Ani tie obedové lístky mi na konci roka v zúčtovaní neuvedú.

Veď čo akniekto si nebude chcieť uplatniť ako nezdaniteľnú časť odvody do DDS, ale napr. na životné poistenie?
Naposledy upravil Chobot : 21.12.05 at 13:52
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef Mihál
Skrátka asi v zákone chýba prechodné ustanovenie, ktoré by tento problém jasne pomenovalo. Keďže ho niet, viď predošlý odsek.
A just nie ... .-)

§ 11 ods. 1 písm. c) sa odvoláva na Zákon č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ten nadobudol účinnosť 1.1.2005, t.j. platby za rok 2004 nemôžu byť považované za platby podľa tohto predpisu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Chobot, citáciu som zrušil, takže dosť bolo srandy, zároveň som si opravil text úvodného príspevku, aby bola téma skutočne jasná.

Vtip je práve v tom, že ja donesiem k daňovému priznaniu za r.2005 od správcu potvrdenie, kde bude uvedená aj platba povedzme 15.1.2005, ktorú mi zamestnávateľ strhol z výplaty za december 2004 a o ktorú sa mi znížil základ dane za r.2004.

A ja si veselo túto januárovú platbu uplatním ako odpoč.položku v daňovom priznaní, ktoré si sám podám za rok 2005.

Škoda že pre dnes už musím končiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
AVO
A just nie ... .-)

§ 11 ods. 1 písm. c) sa odvoláva na Zákon č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ten nadobudol účinnosť 1.1.2005, t.j. platby za rok 2004 nemôžu byť považované za platby podľa tohto predpisu.
Iba ak tak, už dnes končím, budem o tom premýšľať na čerstvom BA smogu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte niečo.
§ 52 ods.35 teda hovorí o príspevkoch na DDP, tie sa "po starom" celý rok 2005 odpočítavali od základu dane zamestnanca??? Pokiaľ viem nie, a "čakalo sa" až na daňové priznanie, kde sa mali uplatniť ako nezdaniteľná čiastka "po novom", teda vo výške zaplatenej v zdaňovacom období.

§ 11 ods.1c) je reč o príspevkoch na DDS. Tie započítavame až v DP ako nezdaniteľnú čiastku.

Čiže ako postupovať, ak sa moja poisťovňa pretransformovala z DDP na DDS v priebehu roka 2005??? V potvrdení o príspevkoch za rok 2005 mi rozlíši príspevky a príspevky???
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Tibor, tuším pointe odvádzania príspevkov na DDS rozumieme, ale Jožko to poňal trošku do hĺbky - viď jeho príspevok č. 16 a vyššie príspevky
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vladan
Tibor, tuším pointe odvádzania príspevkov na DDS rozumieme, ale Jožko to poňal trošku do hĺbky - viď jeho príspevok č. 16 a vyššie príspevky
Tak to vzdávam . Už strácam prehľad o téme.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Chobot
Tak to vzdávam . Už strácam prehľad o téme.
tibor, stále sa držíme prvého príspevku
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

vladan
tibor, stále sa držíme prvého príspevku
Tak potom súhlasím s tým tvrdením.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef Mihál
Čiže ako postupovať, ak sa moja poisťovňa pretransformovala z DDP na DDS v priebehu roka 2005??? V potvrdení o príspevkoch za rok 2005 mi rozlíši príspevky a príspevky???
Citácia zo zákona č. 650/2004 Z.z.

§ 86 /><O:p></O:p>

(3) Zamestnávateľské zmluvy, zamestnanecké zmluvy a poistenecké zmluvy uzatvorené podľa doterajšieho predpisu sa považujú za zamestnávateľské zmluvy a účastnícke zmluvy uzatvorené podľa tohto zákona. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 86 ods. 1 prvej vety okrem ustanovení dávkového plánu, ktoré upravujú zásady, podľa ktorých sa poistenec doplnkového dôchodkového poistenia a príjemca dávky doplnkového dôchodkového poistenia podieľajú na výnosoch z hospodárenia doplnkovej dôchodkovej poisťovne, a spôsob výplaty dávky doplnkového dôchodkového poistenia, v ktorej je zohľadnené riziko dožitia. Na určenie výšky podielu účastníka a poberateľa dávky uvedených v odseku 1 prvej vete na výnose z investovania majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde a na spôsob výplaty dávok doplnkového dôchodkového poistenia, v ktorých je zohľadnené riziko dožitia, sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona.

(4) Obdobie doplnkového dôchodkového poistenia získané do 31. decembra 2005 sa po tomto dni považuje za obdobie doplnkového dôchodkového sporenia.<O:p></O:p>

<O:p></O:p>

§ 87<O:p></O:p>

(2) Kde sa vo všeobecne záväzných právnych predpisoch účinných pred 1. januárom 2005 používa pojem doplnkové dôchodkové poistenie , rozumie sa tým aj doplnkové dôchodkové sporenie .

Myslím si, že odpoveď je čiastočne obsiahnutá aj v citovaných ustanoveniach.
Čo sa týka potvrdení tak má byť na internete na stránke DR SR zverejnený odporúčaný vzor pre tieto účely. Máme "predbežný" vzor k dispozícii, môžeme ho zverejniť v zoskenovanej verzii ak bude záujem ...
Príspevky sa budú vykazovať jednou sumou v členení:
- doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie),
- účelové sporenie,
- životné poistenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať