Zavrieť

Porady

Oficiálne rozdelenie domu

Dobrý večer,
prosím o radu v nasledujúcom probléme:
Dom pred 8 rokmi zdedili dvaja bratia, jedná sa o jednopodlažný dom so spoločným vchodom, ústnou dohodou rozdelený na dva byty. Oba byty fungujú nezávisle na sebe (el, voda, kurenie). Jeden z dedičov si musel na vlastné náklady vybudovať samostatné kúrenie, vodu, odpad, elekrinu, pretože dohoda s bratom nebola možná. Dohoda na oficiálne rozdelenie domu na dve bytové jednotky nie je možná, pretože jeden z vlasníkov chce byť výlučný vlastník celého domu, napriek nesúhlasu brata. Prosím o radu ako postupovať, v tomto prípade, kde jeden z bratov trvá na oficiálnom rozdelení nehnuteľnosti s pridelením orient. čísla a druhý túto dohodu blokuje a trvá na tom, že chce polovicu nehnuteľnosti odkúpiť, napriek tomu, že brat v nijakom prípade nechce dom predať. Ako donútiť brata k súhlasu na oficiálne rozdelenie domu?
Ďakujem pekne za Vaše rady.
Mirka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak chcete rozdeliť dom, nedá sa to inak, ako som ti napísala, nakoľko dom nie je vertikálne deliteľný. Musíte dosiahnuť len oficiálne zapísanie dvoch bytov v ňom.
    Ten čo chce zručiť a vyporiadať spoluvlastníctvo bez dohody s druhým spoluvlastníkom, môže sa obrátiť na súd, ale súd mu nemusí vyhovieť.

    Pozri občiansky zákonník o podielovom spoluvlastníctve, napr.:

    § 141
    (1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

    § 142
    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
    (2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    willma, arizona, rodina1, Lubaba, terezamaria, Danielle369
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ste spoluvlastníkmi v rovnakých podieloch, odkúpenie domu by brat dosiahol len prostredníctvom súdu.
    Keďže bol dom dorábaný, požiadajte o kolaudáciu domu, pričom ho žiadajte skolaudovať ako dom s dvomi bytmi s tým, že budete mať presne vymedzené spoločné časti a spoločné zariadenia ako v bytovom dome.

    mirkarog je offline (nepripojený) mirkarog

    mirkarog
    Nebolo nič dostavané len brat jednoducho odstrihol kábel na el. takže boli nutení robiť spomínané úpravy, aby sa tam dalo bývať. Jedná sa o rodičovský dom kde bývaju obaja bratia a nie je mi jasné ako by dosiahol predaj prostredníctvom súdu, ked ani jeden z nich nechce predávať svoj podiel. Mna len zaujíma ako oficiálne rozdeliť dom na dva byty so spoločným vchodom, aký je postup, ked sa brat nechce dohodnúť.

    mirkarog je offline (nepripojený) mirkarog

    mirkarog
    V poriadku, takže asi inak ako sudnou cestou to asi nepojde, neviete náhodou aké su vysoké súdne poplatky pri takomto prípade? Ďakujem.

    3Ericek3 je offline (nepripojený) 3Ericek3

    3Ericek3
    Dobry den chcel by som sa opytat ze ako mam postupovat pri takomto probleme....Moja mama s otcom sa rozviedli a po rozvode si kupili rod.dom a rozdelili ho na dva byty, kazdy ma zvlast vchod, spolocna elektrika a aj kurenie....Po case sa mama odstahovala do Prahy, dom dala mne (synovi)...Ja si chcem terz zobrat na maminu polovicu hypoteku aby, som si ho mohol zrekonstruovat, a od mamy odkupit...Mam od mami plnu moc...Ako mam ten dom rozdelit tak aby, som si ho mohol kupit???Aky je tam prosim postup??? Dakujem

    Oficiálne rozdelenie domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.