Zavrieť

Porady

DPH , nakup a predaj elektroniky cez eshop

Dobry den, hypoteticky som mesacny platca DPH , nakupujem a predavam elentroniku a mam niekolko otazok :

1; nakupim vo velkosklade na SK s DPH napr za 600Euri (500+100DPH), tovar mi ale zostava sklade a zastarava..... po polroku ho predam v akcii za 480 Euro s DPH (400+80DPH)
ako to zuctujem ??? poziadam o vratenie 100E a zaplatim 80E ??? A kedy presne to zuctujem ??? poziadam o vratrenie 100E DPH v mesiaci kedy som to nakupil a odvediem 80E v mesiaci, kedy som to predal ???

2; rovnaky priklad, len nakupujem bez DPH z krajin EU (teda nakupim za 500 bez DPH...). logicky, kedze som nenakupil s DPH, nepozadujem nic vratit. Tovar polroka evidujem a potom predam za 480 E s DPH... z toho na konci mesiaca odvediem 80 Euro ako DPH statu...
= v takomto pripade som ako obchodnik prerobil 100Euro... SPRAVNE ???

3; rovnaky priklad, ale nakupujem mimo EU, nakupim, pri dovoze mi to zdania a preclia... CLo mi nikto nevrati, musim s nim ratat v predajnej cene... Mozem poziadat aj o vratenie DPH pri nakupe mimo EU ??? alebo tu uz nie ?

Dakujem za odpovede, jaro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    jarinko1 Pozri príspevok
    Dobry den, hypoteticky som mesacny platca DPH , nakupujem a predavam elentroniku a mam niekolko otazok :

    1; nakupim vo velkosklade na SK s DPH napr za 600Euri (500+100DPH), tovar mi ale zostava sklade a zastarava..... po polroku ho predam v akcii za 480 Euro s DPH (400+80DPH)
    ako to zuctujem ??? poziadam o vratenie 100E a zaplatim 80E ??? A kedy presne to zuctujem ??? poziadam o vratrenie 100E DPH v mesiaci kedy som to nakupil a odvediem 80E v mesiaci, kedy som to predal ???
    daň si odpočítaš v tom mesiaci, keď si tovar nakúpil. Odvedieš štátu v tom mesiaci, kedy si predal. Ale to vrátenie dane trvá trochu dlhšie
    v mesiaci I. nakúpiš a dáš do DPH, vznikne ti nadmerný odpočet (NO) 100 - je v priznaní k DPH
    v mesiaci II. ak ti vznikne nejaka daňová povinnosť, t.j. ak čokoľvek predáš, tak si nadmerný odpoče z I. DPH odpočítaš
    Ak nebolo z čoho odpočítať, tak v mesiaci III. ti NO odpočet vrátia. Ak sa nerozhodnú najskôr tvoj NO skontrolovať



    jarinko1 Pozri príspevok
    2; rovnaky priklad, len nakupujem bez DPH z krajin EU (teda nakupim za 500 bez DPH...). logicky, kedze som nenakupil s DPH, nepozadujem nic vratit. Tovar polroka evidujem a potom predam za 480 E s DPH... z toho na konci mesiaca odvediem 80 Euro ako DPH statu...
    = v takomto pripade som ako obchodnik prerobil 100Euro... SPRAVNE ???


    a len na okraj, v týchto prípadoch sa robí samozdanenie, ale to na výslednu výšku dane DPH nemá vplyv


    jarinko1 Pozri príspevok
    3; rovnaky priklad, ale nakupujem mimo EU, nakupim, pri dovoze mi to zdania a preclia... CLo mi nikto nevrati, musim s nim ratat v predajnej cene... Mozem poziadat aj o vratenie DPH pri nakupe mimo EU ??? alebo tu uz nie ?

    Dakujem za odpovede, jaro
    K tejto časti otázky sa neviem presne vyjadriť, nechám na iných. Len je možné, že okrem cla budeš platiť aj DPH na colnici. Ale tú ti štát vráti.

    DPH , nakup a predaj elektroniky cez eshop

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.